Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya’nın 2019 yılında  15 milyon 644 bin 108 turistle tarihi bir rekor kırmasına ilişkin, “Bundan sonraki hedefimiz Türkiye genelindeki turizmi 12 aya yaymak ve artarak devam etmesini sağlamaktır.” dedi.

Valilikten alınan bilgiye göre, dünyada da en çok ziyaret edilen şehirler arasında yer alan ülkemizin turizm başkentine, havalimanları aracılığıyla 15 milyon 280 bin 763, başka şehirlerden transferle 363 bin 345 turist çeşitli etkinlikler yapmak amacı ile  geldi.

Önceki yıl 10 milyon bin 49, geçen sene ise 13 milyon 642 bin turistin geldiği şehirde, 15,5 milyon rakamı aşılarak tüm zamanların tarihi rekoru kaydedildi. Kenti en çok ziyaret eden ülkeler  arasında, 5 milyon 582 bin 763 turistle Rusya birinci, 2 milyon 673 bin 545 ziyaretçiyle Almanya ikinci, 803 bin 684 turistle Ukrayna üçüncü sırada yer aldı.

196 ayrı ülkeden turistin geldiği kentte turizm yüzde 16,78 büyüdü. 2020 sezonu için kış ve yaz rezervasyonlarının sürdüğü kentte, turizmde yaşanan gelişmeler sektör temsilcilerini oldukça mutlu etti.

“Antalya’da önemli bir büyüme yakalandı”

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, yaptığı açıklamada, 2019’u Türkiye genelinde yüzde 15’e yakın bir büyümeyle kapattıklarını söyledi.

Türkiye turizminin büyümesindeki en önemli faktörün Antalya olduğunu vurgulayan Çorabatır, Antalya’nın çok önemli bir büyüme yakaladığını anlattı.

Turizm alanında katedilen mesafenin önemine işaret eden Çorabatır, “2020 için başta Türkiye olmak üzere burada da çift haneli büyümeyi bekliyoruz. Kentteki bu tarihi rekor zaten sürpriz değil aksine beklediğimiz bir durumdur. Bundan sonraki hedefimiz Türkiye genelindeki turizmi 12 aya yaymak.” diye konuştu.

Rusya pazarı ilk sıralarda kalmaya devam edecek

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca da Antalya’ya gelen yabancı turist sayısının tarihi zirvelere ulaştığını ve tüm ülke gibi Kentin de bu durumdan son derece memnun olduğunu dile getirdi.

Geçen yıl için belirledikleri hedefi aşmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Atmaca, “Antalya turizminde bu rakamlara gelmek müthiş. 2020 kış ve yaz rezervasyonları gayet iyi. 2020’nin de güzel olacağını ümit ediyoruz. Rezervasyonlar bunu gösteriyor.” dedi.

Antalya’da gelen turist sayısında üst üste rekorların kırıldığına değinen Atmaca, beklentilerin de üstünde iyi bir yıl geçirdiklerini ifade etti.

Rezervasyonlardaki artışın önemine işaret eden Atmaca, “Bu kadarını beklemiyorduk, sektörün ortak başarısıdır bu. Emeği geçen herkese  teşekkür ederim. Son üç, dört yıl olduğu gibi bu yıl da yine Rusya pazarı birinci sırada. Bu sene de Rusya pazarı ilk sırada kalmaya devam edecek. Antalya önemli bir destinasyon.” diye konuştu.

Kaynak: AA

En İyi Antalya Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antalya'da Turizm Hedefleri 2020'de Büyüyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds