Dünyanın en önemli turizm kentleri arasında yer alan Antalya, erken rezervasyon rakamlarından elde edilen bilgilere göre 2020 yılında Rusya ve Almanya pazarında yüzde 20’lik bir büyümeyi hedeflediği açıklandı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, AA muhabirine, sektör olarak ocak ayında yüzde 30’luk bir büyüme gerçekleştirerek, 2020’ye iyi başladıklarını beyan etti.

Bu rakamın yılın tamamı  için de iyi bir yükseliş trendi gösterdiğini ifade eden Yağcı, sezon boyunca bugünkü koşulları değerlendirdiklerinde çift haneli bir büyüme yakalamayı beklediklerini açıkladı.

Antalya’nın geçen yılı yaklaşık 16 milyon turist gibi rekor bir sayıyla kapattığını hatırlatan Yağcı, bu yıl da erken rezervasyon ve fuarlardan aldıkları verilere göre turist sayısında önemli bir artış olacağını vurguladı.

Rusya ve Almanya gibi iki dev ana pazarda geçen yıllara göre daha da büyüme öngördüklerini anlatan Yağcı, şunları kaydetti:

“Geçen yıl Rusya’dan 5,5 milyon turist geldi. Bu sayı bu yıl daha da artacak. Rusya pazarında bu yıl 6 milyon rakamını görmemiz gerekiyor. Satışlar devam ediyor. Antalya turizmi için Almanya pazarı da önemli. Geçen yıl 2 milyon 600 bin kişi geldi, en iyi yılımızda 3 milyon 200 bin kişiyi görmüştük. Bu yıl yüzde 15 ile 20 arasında bir büyüme beklediğimiz Almanya pazarında 3 milyon bandını geçmemiz lazım. Geçen yıl ocak ayında Rusya’dan 37 bin 314, Almanya’dan ise 29 bin 607 kişi geldi. Bu yıl aynı dönemde Rusya’dan gelen turist sayısı 57 bin 177, Almanya’dan gelen turist sayısı da 40 bin 669 kişiye yükseldi.”

Yağcı, artışın şubat ayında da her iki ülke pazarında devam ettiğini dile getirdi.

“Ana pazarların dışında yan pazarlarda da istikrarlı bir büyüme sağlanmalı”

“Turizmin başkenti” olarak nitelendirilen Antalya’nın toplamda 193 ülkeden misafir ağırladığına değinen Yağcı, bazı ülkelerden gelen turist sayısının ise oldukça az olduğunu ifade etti.

Yağcı, Antalya’ya en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında ilk 10’un içinde Rusya ve Almanya’nın dışında, İsrail, Polonya, İngiltere, Ürdün, İran, Hollanda, Belçika, Kazakistan’ın yer aldığını belirtti.

Ana pazarların dışında yan pazarlarda da istikrarlı bir büyümenin sağlanması gerektiğini vurgulayan Yağcı, bu doğrultuda önemli çalışmalar yapmaya devam edeceklerini kaydetti. Bu çalışmaların meyvelerini de katıldıkları fuarlarda almaya başladıklarını anlatan Yağcı, 2020’de tüm pazarlarda önemli bir büyüme beklediklerini bildirdi.

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye’yi çok fazla etkilemeyeceğine işaret eden Yağcı, virüs salgınının daha çok Çin pazarını ve Çin’i ana kaynak pazar olarak gören kendi coğrafyası ile Uzak Doğu ülkelerini etkileneceğini söyledi.

Antalya Otelleri

Antalya’nın En Ünlü Koyları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antalya, Rusya ve Almanya'dan toplam 9 milyon turist bekliyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds