Ankara; Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’nin başkentidir. İstanbul’dan sonra en nüfusu en kalabalık şehirdir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN mezarı Anıtkabir burada bulunmaktadır. Kurtuluş mücadelesinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının hareket merkezi olan Ankara tarihte önemli bir yere sahiptir. Kültürel ve tarihi bakımdan gezilecek çok fazla mimari eserlere sahiptir. Bunlardan biriside Ankara’nın kalbi Ankara Kalesidir.

Ankara’nın Kalbi Ankara Kalesine Gezi

Tarihi Ankara kadar eski olan burada; Galatlardan Romalılara, Osmanlıdan Şelçuklu’lara kadar birçok medeniyetin tarihi kalıntıları bulunmaktadır. Ankara Kalesi, Ankara’yı ayaklarınızın altına sermektedir. Bu kalenin ilk ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. Ancak çeşitli kaynaklara göre ilk olarak Galatlar buraya geldiklerinde askeri bir yapı olarak inşa edilmiş. Daha sonra Romalıların hâkimiyetine girince kale surları dışarıya doğru genişlemiş. Yerleşim alanları genişledikçe kalenin savunma duvarları da genişlemiş. Sasanilerin saldırıları sonucunda kalenin bazı bölümleri yıkılmış.İmages ankaranin kalbi ankara kalesine gezi

Bizanslıların burayı ele geçirmesinden sonra kale tekrar onarılmış. Cumhuriyetin ilk yıllarında ise kale’nin en yüksek burcu olan Akkale, Atatürk’ün emri ile Eti Müzesi olmuş. Bu müzenin kültürel anlamda genişlemesi sonucunda da Anadolu Medeniyetler Müzesi adını almıştır.

Günümüz tarihine kadar hem savunma hem de yerleşim amacıyla kullanılan Ankara kalesi, iç içe geçmiş 3 adet surdan oluşmaktadır. Bu surların dış duvarlarının yüksekliği 8 ile 10 metre arasında değişmektedir.

Bu yüksekliklerin değişen kısmında bazalt ve mermer kullanılmıştır. Diğer kısımlar ise tuğla ile örülmüştür. Bu kale 4 katlı yapıdan oluşmaktadır. Kalenin güney, doğu ve batı kısımlarında 20 metrede bir 5 köşeli yapılmış savunma kuleleri mevcuttur. Bu kulelerden toplamda 42 tane vardır.

Ankara Kalesinin hem dış hem de iç mekânlarında Osmanlı döneminden kalma yapılar vardır. Bu yapıların bir kısmı cafe, restoran, hediyelik eşya dükkânı gibi dükkanlardan oluşurken bir kısmı ise müze olarak faaliyet göstermektedir.

Ankara Kalesine Nasıl Gidilir?

Ankara kalesi, Ankara’ya yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunmaktadır. Giriş için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ziyaret saatleri 08.30 ile 17.30 saatleri arası açıktır.

Ankara Otelleri

Uzak Doğu’nun En İlgi Gören Festivalleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara'nın Kalbi Ankara Kalesine Gezi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds