Ankara’da gezilecek en iyi yerler ile, gerek hafta içi gerekse de hafta sonunuzu eğlenceli kılabilirsiniz.

Ülkemizin ilk ve tek başkenti Ankara,

Türkülere ve şiirler konu olmuş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kurtuluş Savaşımızın ana karargahı olarak seçilen bu mümtaz şehir.

Denizi olmasa da gezilecek o kadar çok mekanı var ki, tamamını yazmak istesek bir kaç ciltlik kitap oluşturabiliriz.

Yazımızda Ankara’nın sadece en bilinen ve mutlaka gezilmesi gereken yerlerine yer veriyoruz.

Ankara’da Gezilecek En İyi Yerler

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ ilçesinde her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan merkezde kış aylarında yaklaşık 50 cm kadar kar kalınlığına ulaşılmaktadır. 650 metrelik parkuru ve 2 adet teleferiği ile Ankara’nın gözde kış mekanları arasında yer almaktadır.

Akköprü

Akköprü

Yenimahalle ilçesinde yer alan ve Selçuklu Hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat adına Kızılbey tarafından yaptırılan köprü 7 adet sivri kemeri barındırmaktadır. Köprü kesme bazalt taş ile inşa edilmiş olup zamana inat halen dimdik ayakta durmaktadır.

Karagöl Tabiat Parkı

 

Her mevsim ziyaretçilerine farklı renk ve güzellikler ile bir cümbüş sunan park Çubuk İlçesine bağlıdır. Her iki tarafı da yamaçlarla ve çam ormanları ile süslenen olarak tam bir görsel şölen sunmaktadır.

Anıtkabir

Anıtkabir1

 

Ankara’da gezilecek en iyi yerler yazı dizimize, elbette ki Anıtkabir ile başlıyoruz.

Ülkemizin başkenti de olan Ankara Ülkemizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün de ebedi istirahatgahını da bağrına basmıştır.Her yıl milyonlarca ziyaretçinin Atasına sonsuz saygısını sunmak üzere ziyaret ettiği bu mekan Ankara’ya gelen her yurttaşın ilk önce ziyaret etmesi gereken çok önemli bir mekandır.

1943 yılında Atamızın ebedi kabristanlığı olması için yapımına başlanan ve 10 yıllık bir sürede tamamlanarak 10 kasım 1953 yılında ziyaretçilere kapılarını açan bu mekanın detaylı olarak gezilmesi için 1 gününüzü ayırmanız gerekebilir.Türk gelenek ve göreneklerinin en güzel yansıtıldığı mekan mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında yer almaktadır.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

110 metre yüksekliğinde bir tepede yer alan ve iç kale, dış kale olarak 2 bölümden oluşan Ankara Kalesinin ilk yapılış tarihi bilinmemektedir. Ankara gezisi yapan gezi severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamamönü

Hamamönü

Ankara’nın Aladağ İlçesi sınırları içerisinde yer alan bir semt olan Hamamönü adını Karacabey tarafından yaptırılan çifte hamamdan almaktadır. Semtte 19. yy sivil mimari özelliği taşıyan ve restore edilen pek çok yapı bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında semtte yapılan pek çok etkinlik gezinize renk katacaktır.

Hacı Bayram-ı Velî Cami

Hacı Bayram-ı Velî Camii
Hacı Bayram-ı Velî Camii

 

Yaşadığı dönemin en önemli mimarlarından birisi olarak sayılan Mehmet Bey tarafından 1427-1428 yılları arasında yapılan cami Ankara’nın en önemli ziyaret mekanlarından birisidir. Bu görkemli caminin ziyaretinde caminin hemen yanında bulunan August Tapınağı da ziyaretinize eklenmelidir. Tapınak M.Ö. 25 yılında Frigya Tanrısı Men adına yaptırılmış olup 1555 yılına kadar varlığından pek haberdar olmadığımız bu tapınak bu tarihte Holandalı arkeolog Busbecques tarafından keşfedilmiştir. Tapınağın pek çok kalıntısı 1930 yılında Dr. Hamit Zübeyr Koşan başkanlığındaki ekip tarafından gün yüzüne çıkarılarak Anadolu Kültür Varlığı olarak hizmetinize sunulmuştur. Etrafında 4 adet sütun bulunan ve 4 duvar halinde yapılan tapınak günümüzde de tüm bakım onarım ve temizlik çalışmaları ile ziyaretçilerine keyifli zamanlar sunmaktadır.

Roma Hamamı

Roma Hamamı

M.S. 3. yy’da Septimius Severus’un oğlu olan Roma İmparatoru Caracalla tarafından sağlık tanrısı Asklepios’a atanarak yapılan tapınak 80*130 metre ölçülerinde ve taş tuğladan yapılmıştır. 1938-1943 yılları arasında Türk Tarih Kurumu öncülüğünde yapılan kazılar sonucunda bu tarihi mekanın soyunma ve yıkanma alanları gün yüzüne çıkarılmıştır. Anadolu’nun bağrında yüz yıllar boyunca toprak altında sessizce yatan bu tarihi mekan belirtilen yıllarda genç cumhuriyetin tarihe verdiği önemi yansıtırcasına gün yüzüne çıkarılarak yüz yıllarca süren karanlıklarına son verilmiştir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

 

Ankara Kalesinin dış duvarlarının hemen yanında yer alan ve yeniden düzenlenerek müze haline getirilen iki Osmanlı yapısında yer almaktadır. Kurşunlu han ve Mahmutpaşa Bedesteninin yeniden dizayn edilerek hayata geçirilen bu muhteşem müzede Anadolu’nun pek çok yerinden çıkarılan çok sayıda tarihi eseri kronik sıralamaya göre ziyaret edebilirsiniz. Müzede Anadolu’muzun muhteşem zengin tarihi geçmişi gözlerinizin önüne serilmektedir.

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi

 

İstanbul’da olduğu gibi Ankara’da da bir müze yapmaya karar veren Koç Ailesinin 2005 yılında açtığı bu müze Ankara’nın ilk sanayi müzesi özelliği taşıdığı bilinmektedir. Ankara Kalesinin kapısının hemen yanında yer alan bu müzede ülkemizin ve dünyamızın sanayi geçmişini görebilir ve bugün ulaştığımız medeniyet seviyesinin hangi aşamalardan geçtiğini gözlemleyebilirsiniz.

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi

 

Selçuklu Devleti zamanından günümüze kadar oluşan Türk Sanatının izlerini taşıyan eserlerin yer aldığı bu müzenin temelleri 1924 yılında Cumhuriyet Döneminin en önemli mimarlarından Mimar Arif Hikmet Koyuncu tarafından atılmıştır. Yeni kurulan ve henüz emekleme aşamasında Atatürk önderliğinde var olmaya çalışan Cumhuriyetimizin tarihi köklerine ve Anadolu’nun geçmiş tarihine verdiği önemin adeta bir simgesi olan bu müzelerimizin ziyaret edilerek müze kurucularına ve ön ayak olanlara minnet duygularımızı mutlaka göstermeliyiz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM)

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM)

Ulus Semtinde yer alan bu tarihi bina 1920-1924 yılları arasında TBMM binası olarak kullanılmıştır. Emperyalizme karşı verilen ve kazanılan ilk savaş olarak biline Kurtuluş Savaşı’mızın yönetildiği ana karargah olarak sayılan bu mekan 1957 yılında Maarif Vekaletine devredilmiş ve müze haline getirilmiştir. Ülkemizin kurtuluş ve kuruluş savaşlarının yönetildiği bu mekan mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Altındağ İlçesinde Hacettepe’de bulunan müze binası 1927 yılında Türk Ocağı binası olarak yapılmış ve 1980 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Cumhuriyet dönemi Türk Plastik Sanatının oluşum ve gelişimini yansıtan pek çok eserin yer aldığı müze oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan ve 500 dönümlük açık alanda yer alan bu müze 1930-1950 yılları arasında yaşanan köy mimarisini, örf ve geleneklerini günümüze taşımaktadır.  Geçmişe duyulan özlemin ve geçmişimizi tanımak için ziyaret edilmesi gereken önemli bir mekan olarak görülmektedir.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi

Macaristan’da bulunan ve Osmanlı Tarihinde önemli bir yer olan Estergon Kalesinden esinlenerek yapılan bina Türk Tarihinin ve Kültürünün yaşatılması amacı ile 2005 yılında hizmete girmiştir. Kalenin içerisinde yer alan müzede Türk Tarihini ve Kültürünü yansıtan eserler yer almaktadır.

Arslanhane Camii

Arslanhane Camii

Altındağ İlçesinde bulunan ve Selçuklu Dönemi eseri olan caminin mimarının Ebubekir Mehmet olduğu kitabesinde yer almaktadır. Ankara’da gezilecek en iyi yerler arasına, tarih kokan Arslanhane Camii’yi mutlaka eklemelisiniz.

Kore’de Savaşan Türkler Anıtı

Kore’de Savaşan Türkler Anıtı

Tarih demişken, Ankara’da gezilecek en iyi yerler yazı dizisine Kore Savaşı’nın hatırasını eklememek olmaz.

1973 yılında yapılan ve zamanın acımasızlığı sonucu 2010 yılında yeniden restore edilen bu anıt Kore Savaşına katılan ve bu savaşta hayatını kaybeden askerlerimize hitap edilmiştir.

Kuğulu Park

Kuğulu Park

Kavaklıdere mahallesinde yer alan park içerisindeki havuzda yüzen kuğu, kaz ve ördeklerin yarattığı ambians zevkine doyumsuz anlar yaşamanızı sağlayacaktır.

Duatepe Anıtı

Duatepe Anıtı

Polatlı ilçesinde yer alan bu mekan 1921 yılında gerçekleşen Büyük Taarruz ile düşman askeri postallarından ilk kurtarılan tepe olarak bilinmektedir.Yaklaşık 20000 ağaç dikilerek 200 yılında hizmete açılan alan ziyaretinizin önemli bir mekanı olacaktır. Alanın düşman askerinden kurtarılması sırasında verilen 81 adet şehidimizin bilgileri anıt üzerine pirinç harflerle yazılmıştır.

Gençlik Parkı

Gençlik Parkı

1943 yılında 7 yıllık bir çalışma sonucu hizmete açılan park Türkiye Cumhuriyetinin ilk kentsel parklarından birisidir. 2000’li yıllarda ilgisizlikten dolayı harabe hale gelen park 2007 yılında yapılan çalışmalar ile yenilenmiş olup ziyaretiniz için sizleri beklemektedir. Keyifli bir hafta sonu için, Ankara’da gezilecek en iyi yerler listenize Gençlik Parkı’nı ekleyebilirsiniz.

Mogan Gölü ve Parkı

Mogan Gölü ve Parkı

Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan ve Eymir Gölü ile de bağlantısı olan gölde kuş gözlem evleri de bulunmaktadır. Bir bölümü doğa parkı olarak ayrılan bu parkta pek çok kuş türü kuluçka dönemini geçirmektedir.

Seğmenler Parkı

Seğmenler3

İçerisinde bir amfi tiyatro bulunan Seğmenler Parkı, 1983 yılında hizmete açılmıştır. 67 dönümlük arazı içerisinde havuzlar ve çocuk bahçeleri de yer almaktadır.

Atakule

Ankara’nın başkent oluşunun 66. yıl dönümünde açılışı yapılan Atakule 125 metre yüksekliğindedir. Türkiye’nin ilk döner restoranını da içerisinde bulunduran kuleye iniş ve çıkışlar 2 adet asansörle yapılmaktadır. Ankara’nın panoramik görüntüsüne sahip olan kule ziyaret edeceğiniz alanlarda ilk sıralarda yer almalıdır.

Eymir Gölü

Eymir Gölü

ODTÜ Arazisi içerisinde yer alan gölde olta ile balık avlama, su ve kürek sporları yapılabilmektedir.

Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı

 

Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer alan parkın bitki örtüsü Avrupa-Sibirya bitki örtüsü özelliği taşımakta ve park içerisinde yaklaşık 200 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Göksu Parkı

Göksu Parkı

Ankara’nın en büyük parklarından birisi olan ve 2003 yılında hizmete açılan park alanı içerisinde yürüyüş parkurları, piknik alanları ve lunapark bulunmaktadır.

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk tarafından bir bataklık iken yapılan çalışmalar ile muhteşem bir çiftlik olan alan, Ulu Önder tarafından 1937 yılında hazineye bağışlanmıştır. Günümüzde tüm işlemleri Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından yürütülen çiftlik arazisinde ülkemizin en büyük hayvanat bahçesi, devlet mezarlığı ve Atamızın doğduğu Selanik’teki evin bir benzeri bulunmaktadır.

Beypazarı, Pirinç Han

Ankara’nın bilinen ilk ahşap hanı olan Pirinç han 1980 yılına kadar konaklama amaçlı kullanılmış olup bu tarihten sonra konaklama alanları kapatılmış ve bir gezi alanı olarak düzenlenmiştir. Han günümüzde alış veriş meraklılarının akın ettiği bir alış veriş hanına dönüştürülmüştür.

Tuz Gölü

Ankara, Konya ve Aksaray illeri sınırları içerisinde yer alan tuz gölü denizden yaklaşık 900 metre yükseklikte yer almaktadır. Yüz ölçümü bakımından ülkemizin 2, büyük gölü olan tuz gölünün sığlığı ise şaşırtıcıdır. Gölün derinliği kış aylarında 2 metreyi geçmemektedir. Ülkemizin tuz ihtiyacının çok önemli bir miktarını karşılayan gölün görüntüsü muhteşemdir.

Aqua Vega Akvaryum

Aqua Vega Akvaryum

Ankara’da gezilecek en iyi yerler demişken, Aqua Vega Akvaryum’u da unutmamak lazım. 40 farklı sürüngen hayvan türüne de ev sahipliği yapan akvaryum içerisinde çeşitli tatlı ve tuzlu sularda yaşayan balık türlerini görebilirsiniz.

50. Yıl Parkı

Cumhuriyetimizin 50. yılı anısına 1973 yılında yapılan park Cebeci semtinde doyumsuz seyirlik güzellikeri ile sizleri beklemektedir. Yaklaşık 130 bin metrekare alanı kaplayan park için giriş ücreti ödemeyeceksiniz. Fazlasıyla keyifli olacak bu geziniz, Ankara’da gezilecek en iyi yerler listenize mutlaka girmeli.

Ankara En Uygun Oteller

Hazır Kışa Yaklaşmışken; En İyi Kış Tatili Önerileri!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Erçin Kaya

İstanbul doğumludur ve istanbulda yaşamaktadır. Şu anda zorunlu haller sebebi ile plaza hayatı sürmektedir. Bir gün büyük şehirin gürültüsünden kurtulmak doğa ile iç içe yaşayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara'da Gezilecek En İyi Yerler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds