Ankara Gezilecek Yerler yazımızda Ankara’ya geldiğinizde gezilmeden dönülmemesi gereken yerleri sizler için anlatmaya çalıştık.

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci ili. Nüfusu 2018 itibarıyla 5.503.985 kişidir. Bu nüfus, 25 ilçede, 1425 mahallede bulunmaktadır.

Anıtkabir

Ankara Gezilecek Yerler
Ankara Gezilecek Yerler – Anıtkabir

Anıtkabir, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkı için büyük bir anlam taşıyor. Bunun dışında yapılış şekli ve konumunun seçilmesi de Anıtkabir’i farklı kılan unsurlardan. 1 Mart 1941 tarihinde Anıtkabir’in yerinin seçilmesi için görevlendirilen komisyon, uluslararası bir yarışma açmış ve bu yarışmaya Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslavakya’dan toplam 47 proje katılmıştı. Konuyu daha başarılı bir şekilde ifade etmeleri ve projenin araziye uygunluğu nedeniyele, Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda‘nın projelerinin uygulanmasına karar verildi. Böylece Anıtkabir, birçok seçenek olmasına rağmen Türk mimarlar tarafından yapıldı. Yapımına 9 Ekim 1944’te başlanan Anıtkabir, 1 Eylül 1953’te tamamlandı.

Ankara Kalesi

İmages Ankara Kalesi
Ankara Gezilecek Yerler – Ankara Kalesi

Ankara kalesi Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Ankara’ya hakim bir tepenin üzerinde kurulmuş olan Ankara Kalesi zaman içinde kentin simgesi haline gelmiştir. Ankara Kalesi’nin ilk yapım tarihi ile ilgili herhangi bir bilgi kaynaklarda yer almamaktadır. M.Ö. 2.yüzyılda Galatlar zamanında var olduğu bilinen kale daha sonra Romalılar döneminde onarılmıştır. Kale iç ve dış kale olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kalenin duvarları 8-10 metre yüksekliktedir. Duvarları büyük blok taşlardan, üst kısımları ise tuğladan inşa edilmiştir. İç kaledeki kulelerin yüksekliği ise 14 ile 16 metre arasındadır. Kale Arap saldırıları sırasında çok fazla tahrip edilmiştir. Bu nedenle 9.yüzyılda Bizanslılar tarafından yeniden onarılmıştır. Kale 1073 yılında Selçukluların 1101 yılında ise  Haçlıların eline geçmiştir. 1227 tarihinde yeniden Selçukluların eline geçen kale bu dönemde ve onu takip eden Osmanlılar döneminde çeşitli onarımlar görmüştür. Kale günümüze kadarki süreçte hem savunma hem de yerleşim amaçlı olarak kullanılmıştır. Kaleyi her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Beypazarı

İmages Beypazari
Ankara Gezilecek Yerler – Beypazarı

Köklü kültürü ve bu kültürün halen içinde yaşatıldığı tarihi konaklarıyla, yöresel lezzetleri ve doğal güzellikleri ile canlı bir kent dokusuna sahip olan Beypazarı’nı da listenize ekleyebilirsiniz.

Ankara‘ya uzaklığı 99km, rakımı 680m.”dir. Merkez nüfusu 42bindir.

Tarihi evleri, gümüş işçiliği ve havucu ile ünlüdür. İlçe nüfusunun %67’si tarım ile uğraşır. İlçe, Türkiye’deki havuç ihtiyacının %60’ını karşılar. Havucun yan ürünleri olan havuç suyu, lokumu, reçeli yörenin değerli ürünlerindendir. Ankara’nın meyve-sebze ihtiyacı da Beypazarı’ndan sağlanır.

Geniş meralara sahip köyler, hayvancılık alanında gelişmiştir; bölge kaliteli tiftik veren Ankara keçisi ile ün yapmıştır. Ankara Gezilecek Yerler Yazımıza Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı ile devam ediyoruz.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

İmages Soğuksu milli part
Ankara Gezilecek Yerler – Kızılcahamam Soğuksu Milli Park

Soğuksu Milli Parkı, Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır ve Ankara’ya uzaklığı yaklaşık 80 kilometre olarak belirlenmiştir. Park 1956 yılında milli park ünvanını almıştır.

Parkın bulunduğu arazi volkanik bir yapıya sahiptir, bu sebep ile içerisinde sıcak ve soğuk su kaynakları yer almaktadır. Bu kaynaklar kaplıca turizminde büyük rol oynamakta ve parka çok sayıda müşteri çekmektedirler. Parkın yaklaşık olarak 800 hektarlık kısmı ormandan oluşmaktadır. Bu ormanlık alanın içerisinde Karaçam, Köknar ve Meşe ağaçları bulunmaktadır. Parkın 250 hektarlık alanı ise açık arazi şeklindedir.

Aynı zamanda park içerisinde soyu tükenmekte olan bazı kuş cinsleri koruma altına alınmıştır. Bunun yanı sıra parkın içerisinde bir de üretim çiftliği bulunmaktadır. Bu bölgede keklik, şahin, sülün ve bıldırcın gibi bazı hayvanlar yer almaktadır. Aynı zamanda parkın içerisindeki koruma alanında kara akbaba adındaki soyu tükenmekte olan yırtıcı kuşlarda yer almakta ve korunmaktadır.

Kuş ve kuş cinslerinin son derece yüksek ölçüde yer aldığı parkın içerisinde aynı zamanda yaban domuzu, çakal, boz ayı gibi hayvanlara da yer verilmiştir. Flora yönünden daha önceki zamanlarda çok zengin olan park, zaman içerisinde küresel ısınmadan az da olsa etkilenmiştir. Parkın içerisinde otel, gazino gibi alanlarda yer almaktadır. Orman Bakanlığından gerekli izinler alındıktan sonra parkın içerisinde kamp yapmak gibi bir şansınız da mevcuttur. Doğanın içinde birkaç harika gece geçirmek adına tercih edilebilecek neredeyse eşsiz bir alandır.

Nallıhan Kuş Cenneti

İmages nallihan kus cenneti
Ankara Gezilecek Yerler – Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Davutoğlan Kuş Cenneti, hem Nallıhan ilçesinde hem de Ankara’da gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Tarihi İpek Yolu üzerinde ve Sakarya Nehri havzasında bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, 1994 yılında koruma altına alınan bir bölgedir.

425 hektarlık bir alana sahip olan Nallıhan Davutoğlan Kuş Cenneti, 179’dan fazla kuşa ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından gelen kuşların göç yolu üzerinde bu alan özellikle ilkbaharda ve sonbaharda göç halinde olan göçmen kuşlar için iyi bir barınak görevi görmektedir.

Nallıhan Kuş Cenneti’nin en dikkat çekici özelliklerinden birisi sarı, kahverengi ve kırmızı tabakalardan oluşan dağlarıdır. Bu renkli tepeler, bölgenin fotoğraflarında ilk dikkat çeken detaylardır. Jeolojik yapısı nedeniyle çökelme yaşanması ve farklı renklerdeki toprak tabakalarının üst üste gelmesi, bu güzel görüntünün oluşmasını sağlamaktadır.

Türkiye’de yaşayan 6 balıkçıl türünün 5’i bu bölgede bulunmaktadır. Kara Çaylak, Akkuyruklu Kartal, Gökdoğan, Kuzgun, Kırmızı Gagalı, Dar Karpası bu bölgede görülür. Bir yıl boyunca, burada 10 tür yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, 80 tür ötücü Kuş görülür. Haziran´da 3 bin leylek, 150 kara leylek, kışın 3 bin angut kuşu yaşar. Ankara Gezilecek Yerler yazımız ile rotanız’a eklemeniz gereken 5 noktayı paylaşmaya çalıştık umarız beğenmişsinizdir.

Ankara’da en ucuz otelleri bulmak için tıklayın.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Erçin Kaya

İstanbul doğumludur ve istanbulda yaşamaktadır. Şu anda zorunlu haller sebebi ile plaza hayatı sürmektedir. Bir gün büyük şehirin gürültüsünden kurtulmak doğa ile iç içe yaşayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Gezilecek Yerler Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds