Anadolu uygarlıklarını yakından görmek isteyenler için, Anadolu da birden fazla yer bulunmaktadır.

Göbeklitepe

Şanlıurfa ilinin 15 km güneydoğusunda yer alan Göbeklitepe ibadet yerinin tarihi Milattan Önce 11.000 yılına kadar dayanmaktadır. Göbeklitepe, bir ibadet alanı olduğu için, Göbeklitepe’nin etrafında hiçbir yerleşim yeri yoktur. Göbeklitepe ibadet alanı, insan elinin değdiği en eski ibadet alanı olarak kabul edilmektedir.

Bu ibadet alanının içerisinde yer alan T şeklindeki sütunlarda aslan figürleri bulunmaktadır. Bulunan aslan figürleri, o dönemde o yerlerde aslanların yaşadığını belgelemektedir. Söz konusu olan ibadet alanının içerisinde yer alan T şeklindeki sütunların boyu 3 metreyi bulmaktadır. Göbeklitepe ibadet alanında dikdörtgen şeklinde iki büyük tapınak vardır. Göbeklitepe ibadet alanı, ilk kez 1964 senesinde keşfedilen bir ibadet alanıdır. Göbeklitepe ibadet alanının adı her zaman seyahat rehberinde geçer.İmages anadolu uygarliklarini yakindan gormek isteyenlere gezi tavsiyesi

Çayönü

Diyarbakır ilinin kuzeyinde yer alan Ergani ilçesi sınırları içerisinde yer alan Dicle nehrinin kenarında yer alan Çayönü yerleşim alanının tarihi Milattan Önce 10.200 yılına kadar dayanmaktadır.

Çayönü yerleşim alanında ilk kez Milattan Önce 10.200 yılında bazı uygarlıklar yaşamaya başlamış ve birbirinden farklı uygarlıklar Milattan Önce 4.200 yılına kadar bu bölge de yaşamışlardır. 6.000 yıllık süre içerisinde söz konusu olan bölge de yaşayan birbirinden farklı uygarlıklar yuvarlak planlı kulübeler, ızgara planlı binalar ve taş döşemeli mimari eserler gibi birbirinden tamamen farklı yapılar sunmuşlardır.

Çayönü yerleşim alanında Milattan Önce 8.500 yılına ait olan arpa, buğday, bakla ve mercimek gibi tarım ürünleri keşfedilmiştir. Çayönü yerleşim alanında Milattan Önce 7.500 yılına ait olan ve av olan hayvanların kemiklerinden yapılan iğneler, saplar, oraklar, çengeller, halkalar, düğmeler gibi birbirinden tamamen farklı aletler bulunmuştur.

Çayönü yerleşim alanı, ilk kez 1963 senesinde keşfedilen bir yerleşim alanıdır. Çayönü yerleşim alanının adı her zaman gezi rehberinde yer alır.

Çatalhöyük Ana Tanrıça Kültü

Konya ilinin Çumra ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çatalhöyük ana tanrıça kültü, günümüze kalan en önemli eserlerden biridir. Çatalhöyük kazısında bulunan heykelciklerin en küçüğü 5 cm boyunda, en büyüğü ise 15 cm boyundadır.

Bu heykelciklerin bazıları pişmiş topraktan yapılmıştır. Söz konusu olan heykelciklerin bazıları da taştan yapılmıştır. Çatalhöyük ana tanrıça kültünün adı daima turizm haberleri içerisinde yer alır.

Atatürk’ün Doğduğu Şehir Selanik’e Yolculuk


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anadolu Uygarlıklarını Yakından Görmek İsteyenlere Gezi Tavsiyesi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds