Amasra sadece Batı Karadeniz bölgesinin değil, ülkemizin de en güzel ve özel beldelerinden birisidir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra inanılmaz zengin tarihi ile de bu çok sevilen belde, Amasra seyahat rehberi olarak mutlaka planlarınızda yer almalı.

Amasra Nerede?

Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Amasra’nın tarih boyunca aldığı isimlerden bazıları Sesamos, Samastro , Amastris olduğu bilinmektedir. Milattan önce bu bölgede yaşayan Kraliçe Amastris tarafından kendi ismiyle anılması için bu ismi verdiği bu şirin ilçe tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmasından sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük padişahlarından olan Fatih Sultan Mehmet’in bu kente olan hayranlığını “Lala, lala çeşm-i cihan bu mu ola” sözleri ile belirtmiştir. Günümüzde de yerli, yabancı binlerce turisti ağırlayan Amasra masalsı güzellikleri ile sizleri beklemektedir. Amasra’ya ister özel aracınızla, ister otobüslerle, ister turlarla gidin, aşağıda yer alan yerleri mutlaka gezmeli ve hayatınızın en özel tatillerinden birisini yapın. Tüm bu noktalar, Amasra seyahat rehberi planlarınızı unutulmaz bir deneyime dönüştürecek.

Amasra Seyahat Rehberi

Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı

Amasra seyahat rehberi kapsamındaki ilk durak, Çekiciler Çarşısı oluyor. Amasra’nın muhteşem doğasına renkleri ile katkıda bulunan Çekiciler Çarşısı yörede yetişen ceviz, kızılağaç, dışbudak ve ıhlamur ağaçlarından yapılan el yapımı oyma eserler ile neyi alacağınız hususunda kafanızı karıştıracak çeşitliliğe sahiptir. Osmanlı’dan günümüze aktarılan bu geleneksel zanaat sonucu konusunda son derece yetenekli ustaların ellerinden çıkan eserler, hediye alacağınız eş dostunuzu da sevince boğacak ve çok mutlu edecektir.

Amasra Müzesi

Amasra Müzesi

Amasra Müzesi tek kat içerisinde yer alan 4 büyük salonda arkeolojik ve etnografik eserleri, sizin gezip görmeniz ve tarihe muhteşem bir yolculuk yapmanız için korumaktadır. Amasra’nın zengin tarihi kültürünü tanımak için Roma, Helenistik Dönem, Bizans ve Osmanlı eserleri ile ziyaretinize açıktır. Döneme ait heykeller, altın süs eşyaları, toprak testiler, çeşitli mücevherler ve tarihi kıyafetleri bu müzede görebilirsiniz.

Göldere Şelalesi

Göldere Şelalesi

Karaman Köyü’ne sadece 7 km uzaklığı olan bu doğa harikası şelalede su akıntısının sesini doğal güzellikler arasında yaşayan kuşların sesleri ile ninni tatlılığında dinleyebilirsiniz. Orman içerisinde kıvrılan yollarda şelaleye doğru akarken mutlaka ormanların tadını çıkarın.

Ağlayan Ağaç

Ağlayan Ağaç

Amasra gezinizde uğramanız gereken yerlerin başında gelen Ağlayan Ağaç, Amasra ile Boztepe’yi bağlayan köprü aracılığı ile ulaşabileceğiniz bu yer.

350 yaşında olduğu tahmin edilen bu muhteşem ve görkemli selvi ağacının altında aile sıcaklığı ile size sunulan çaylarınızı keyifle yudumlarken Nisan ve Mayıs ayları arasında ziyaret ediyorsanız denizden ve havadan aldığı nemi bünyesinde toplayarak biriken nemi dışarı atan ve bu nedenle Ağlayan Ağaç olarak adlandırılan ağacın muhteşem manzarasına doyamayacaksınız.

#BuTatilde Test Önerisi: Gerçek Bir Kampçı Mısın?

Amasra Kalesi

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeye başlayan bu tarihi yapıdan tüm Amasra’yı panoramik olarak görme imkanına sahipsiniz. İster Zindan Kalesi’nde ister Sormagir Kalesinde olun Amasra’nın en nadide fotoğraflarını bu kaleden çekebilirsiniz. Kalenin hemen yanı başında bulunan Kemere Köprüsü’nü görmeden Amasra’dan ayrılmayın

Cenova Şatosu

Cenova Şatosu

Büyükliman tarafında yer alan basamakları tırmanarak ulaşabileceğiniz ve Amasra Kalesi’nin içerisinde yer alan Cenova Şatosu, giriş kapısındaki Amasra’da hüküm süren önemli ailelerin armaları ile sizleri beklemektedir.

Armalar tüm güzellikleri ile korunarak günümüze ulaşabilmiş önemli bir kültür hazinesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapının geneli harabe haline gelmiş ise de bu kapı ve üzerinde yer alan armaları mutlaka görmelisiniz.

Küçük Kilise

Küçük Kilise

Hazreti İsa’nın göğe yükselişini betimleyen motiflerin muhteşem görüntüsünü görmek için 9. yy da inşa edilen ve 1930 yılında ibadete kapatılan bu şapeli mutlaka ziyaretinizin baş köşesine yazın.

Direkli Kaya

Direkli Kaya

Tarih meraklısı ziyaretçilerin Roma Dönemi’nde deniz feneri olarak kullanılan ve 7 metre uzunluğundaki eseri görmeniz tavsiye edilir.

Edhem Ağa Konağı

Edhem Ağa Konağı

Karadağ’dan göçerek bölgeye yerleşen Edhem Ağa, 1864 yılında Tarlaağzı köyünde açtığı kömür ocağı ile tanınmaktadır. Bölgenin ilk Müslüman sermayedarı olan Edhem Ağa, Türk Ampiri sanata özgü olarak yaptırdığı konağın taş kemerli dış kapısından ön taşlığa, buradan da basık kemerli cümle kapısından giriş katına geçilebildiği halde bu muhteşem mimariye konu yapı günümüzde ziyarete kapalıdır. Konağın dış cephelerinden fotoğraflarla tatilinizi renklendirebilirsiniz.

#BuTatilde Rehber Önerisi: Sakarya/Karasu

Kemerdere Köprüsü

Kemerdere Köprüsü

Roma Dönemi’nde imparator Cladius tarafından yaptırılan yol ağının çok önemli bir parçası olan köprü Amasra’ya sadece 3 km mesafede yer almaktadır. Yapıldığı dönemde su yolu olarak kullanılan ve Pontus ile Roma arasında yaşanan savaşı betimleyen kabartmaların da yer aldığı köprü günümüzde ormanlık alan içerisinde tüm manzarası ile ziyaretçilerine buram buram tarih kokusu sunmaktadır.

Galla Pazarı

Galla Pazarı

Her salı ve cuma günü kurulan ve bölge halkı tarafından üretilen organik ürünlerin satıldığı pazar 200 yıldır faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir. Bölgenin muhteşem yeşilliklerinde otlayan hayvanların sütlerinden, yine bölgede üretilen organik meyvelerden yapılan muhteşem reçellerden veya bu meyvelerden edinmek için bu pazara uğrayınız.

Gürcüoluk Mağarası

Gürcüoluk Mağarası

Tabiat parkı statüsü kazanan ve Amasra’ya 10 km mesafede yer alan İnpiri köyünde yer alan Gürcüoluk Mağarası 159 metre uzunluğunda ve 36 odacığı bünyesinde barındırmaktadır. Damlataş sütunlarının oluşturduğu odacıkları her yıl sayısız yerli ve yabancı turistler ziyaret etmektedir. Mağaranın içini gezerken sütunlardan ve dikili taşlar hayranlığınızı kazanacaktır.

Büyük Liman – Mendirek

Büyük Liman – Mendirek

Eğer bu şirin ilçemizde denize girmek ve gezinin o tatlı yorgunluğunu atmak isterseniz Amasra’nın merkezinde bulunan bu plaj sizin için biçilmiş kaftandır. Yaz aylarında oldukça yoğun bir yer olan plaj sonbaharda daha sakindir. Denize girmek istemiyorsanız da liman boyunca yapacağınız bir yürüyüşte dalga seslerini dinleyip kendinizi büyük şehirlerin uzağına atabilirsiniz.

Fatih Cami

Cuma günleri imamın kılıç çekerek hutbeyi okuma geleneği günümüzde de devam eden cami, 9. yüzyılda Bizans tarafından kilise olarak yaptırılmış ancak İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilmiştir.

Amasra Tanıtım Filmi

Amasra’da Gece Hayatı

Amasra’da az sayıda da olsa bar bulunmasına rağmen cafelerde eğlence ve gece hayatınızı yaşayabilirsiniz. Amasra seyahat rehberi kapsamında bölgede yer alan cafelerde canlı müzik eşliğinde alkollü içkilerinizi de yudumlayabileceğiniz mekanlar genellikle ilçe merkezinde yer almaktadır. Bu bölgedeki en uygun oteller de ilçe merkezinde kolaylıkla bulunabiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amasra Seyahat Rehberi #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds