Akbük gezi rehberinde, Didim’in en hareketli bölgelerinden birini sizler için derledik.

Didim bölgesinin son zamanlarda en çok tercih edilen bölgesi Akbük gezi rehberi oluşturanların uğrak noktası. Ayrıca emlak piyasasının da yükselen yıldızı olarak tanımlanmaktadır bu bölge. Havası, denizi ve müthiş plajı ile dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. Ayrıca limanı ve tarihi yerleri sebebiyle de tercih edilen bir turizm yerleşkesidir.

Mavi ve yeşilin kucaklaştığı tonda olan bu bölge minik bir tatil beldesi olarak bilinmektedir. Gürültünün olmadığı ve sessizliğin hakim olduğu bu bölge refah ve huzur isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir nokta. Deniz sporunun sık bir biçimde yapıldığı; yeşil alanların da bol olduğu bu bölgede 11 kilometrelik sahil şeridi ile yaz turizmi için gezginlerin gezmek istedikleri bir yer olarak bilinmektedir.

Otel, pansiyon, tatil köyleri, bar, disko gibi alanların çok olduğu Akbük 5 bin hektarlık bir alana hükmetmektedir. 1991 yılında yapılan düzenleme ile burası belediye olma statüsü kazandı. Ekonominin asıl dayanağı turizm ve balıkçılık olan bu bölge de zamanla kentleşmede hızlanmaya başlandı. Tarihi kültürden de beslenen bu bölge Avrupa’dan gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Bölgede Rumlardan kalan kilise bütün yapısını korurken gün ışığına çıkan tek eser olarak bilinmektedir.

Akbük Gezi Rehberi

Akbük Koyu

İmages Akbuk koyu 800 x 600

Akbük gezi rehberi yapılırken kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir koy. Çok sayıda doğal, tarihi limana sahip olan bu beldede bulunan en eski koylardan biri de Akbük Koyu’dur. Su sporlarının da sık sık yapıldığı bu bölgede en güzel balıklar da tutulmaktadır. Yelken ve su kayağının yapıldığı bu koyda sizler de çok güzel vakit geçirme şansı yakalayabilirsiniz.

Saplı Ada

İmages sapli ada 800 x 537

Yukarıdan bakıldığı vakit bir cezve görümünde olan bu ada doğal güzellikleri ile göz kamaştırıyor. Denizin çekildiği zamanlarda Saplı Ada’ya araç ile de gitmek mümkün olmaktadır. Kül tabakasından oluşan bu ada sit alanı olarak ilan edilmiştir. Doğal güzellikleri seven ve sessiz bir tatil isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir ada olarak bilinmektedir.

Akyaka Gezi Rehberi

İmages sapli ada1 800 x 800

Akbük Plajı

İmages akbuk plaji 800 x 600

Mavi bayraklı olan bu plaj Didim merkezden ortalama 20 km uzakta kalmaktadır. Bu plajın insanların en sevdiği özelliği ise insanlardan uzak ve sessiz bir ortama sahip olmasıdır. Su sporları için yapılan etkinlik, festival ve yarışmalar da bu bölgede yapılmaktadır. Sizler de yöre halkı ile konuştuğunuz vakit sizlere en güzel bölgenin (yüzmek için) burası olduğunu söyleyecektir.

Bozcaada Gezi Rehberi

İmages Akbuk Plaji 1 800 x 450

Tarihi Su Sarnıcı

İmages tarihi su sarnici 800 x 654

Bu bölgede kurulup yöre halkının su ihtiyacını karşılayan su sarnıcı; Bizans zamanlarında ev sahibi Rumlar için yapılmıştır. Sur yıkıntılarını ve tarihi evlerin kalıntılarını da bu sarnıç etrafında görmeniz oldukça mümkün bir durumdur. Tarih seven gezginler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir burası.

Didim Gezi Rehberi

Şapelin (Tonozlu Yapı)

İmages sapelin 800 x 819

Eski Roma’nın hakimiyet sürdüğü zamanlarda dinler ve insanlar üzerinde otoriter baskı yapan Roma Hükümetinin etkisi ile inşa edildi Şapelin. İbadet merkezi olarak işlev verilen bu yerin en önemli özelliği ise gizli bir biçimde yapılmış olmasıdır. Halk arasında konuşulan dille “Tonozlu Yapı” olarak anılan Şapelin gizli bir şekilde yapılmış tapınak olma özelliği göstermektedir.

Rum Kilisesi

İmages rum kilisesi 600 x 480

Burada Rumlardan kalma eserleri bulmak oldukça kolaydır çünkü uzun bir süreç içerisinde burada yaşam alanı görmüşlerdir. Ama bölgede o dönemin Rumları tarafından yapılan ve hala yapısını sağlam bir biçimde koruyan yer Rum Kilisesidir. Akbük gezi rehberi çerçevesinde tarih severlerin ziyaret ettiği bu kilise 19. Yüzyılda inşa edilmiştir. 2000 yıllarında Akbük Belediyesi tarafından onarılıp, tarih severlerin ziyaretine sunulan bu kilise gelen insanların mutlaka ziyaret ettiği bir yer.

Marmaris Gezi Rehberi

Akbük Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akbük Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds