Türkiye’nin en yüksek dağı olma özelliğine sahiptir. Jeolojik oluşum yapısı ve Büyük Tufandan sonra Nuh’un gemisine ev sahipliği yapmasından ötürü efsanelere konu olmuş bir dağdır. Kutsal kitaplarda da Ağrı dağının adı geçmektedir. Eski adı Ararat’tır.

Ünlü İtalyan gezgin Marco Polo hiçbir zaman bu dağa çıkılamayacağını öngörmüştür. Fakat Ağrı dağına bilinenlere göre ilk çıkışı 9 Ekim 1829 tarihinde Profesör Frederik Von Parat gerçekleştirmiştir. Bu dağa ikinci tırmanışı bir Türk gerçekleştirmiştir. 21 Şubat 1970 yılında Dağcılık Federasyonu eski başkanı Doktor Bozkurt Ergör gerçekleştirmiştir.

Ağrı Dağı Nerededir?

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Ağrı ilinde bulunmaktadır. Ermenistan’ın 32 km güneyinde İran’ın 16 km batısında bulunmaktadır. Yüksekliği 5165 metredir.

Dağa Tırmanış Zamanı

Ağrı ilimiz Doğu Anadolu Bölgesinde bulunduğu için buralar kışları oldukça zor geçer. Kışları sıcaklıklar – 43 dereceye kadar düşebilmektedir. Karasal bir iklimi olduğu içinde yazları oldukça sıcak geçer. Bu yüzden dağa tırmanış için en uygun zaman Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Zorlu şartlarda tırmanmayı sevenler Kış ayını tercih etmektedir.İmages agri dagini yakindan gorun

Ağrı Dağını Yakından Görün

Ağrı dağı volkanik bir dağ olma özelliğine sahiptir. Dağın zirve noktasında 4 mevsim boyunca erimeyen bir buzul vardır. Dağın doğu ya bakan yamacında Serdarburak yaylası ve 3896 metre yüksekliğinde küçük ağrı dağı denilen dağ vardır. Ağrı dağına Türkiye’nin çatısı da denilmektedir. Her yıl çok sayıda yabancı ve yerli turistler burayı ziyaret etmektedir. Özellikle dağcıların en çok tercih ettiği yerdir.

Ağrı Dağına çıkabilmeniz için ilin valiliğinden izin almanız gerekmektedir. Dağa tırmanışlarınızda yanınızda mutlaka -10 dereceye kadar dayanıklı uyku tulumu, rüzgârlık ve diğer kamp için gerekli materyaller, yiyecek ve içeceklerin bulunmalıdır.

Nasıl Gidilir?

Karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ankara Erzurum arasında düzenli olarak kara yolu, demir yolu ve hava yolu ulaşımı sağlanmaktadır. Ağrı hava yolu kentte ki tek hava yoludur. Trabzon’dan, Erzurum – Tahran Uluslararası karayolundan da ulaşım sağlanmaktadır.

Konaklama

Ağrı dağına en yakın bölge Doğubeyazıt’tır . Ağrı ilinde konaklama için birçok alternatif mekânlar bulunmaktadır.

Ağrı Otelleri

İzmir’de Tekne Turuyla Gezilmesi Gereken Koylar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağrı Dağını Yakından Görün

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds