Hem tarihi, hem de kültürel açıdan oldukça zengin olan Afyonkarahisar yemekleri, yemek kültürü ve çeşitleri de oldukça zenginlik göstermektedir.

Anadolu’un her yöresinde et yemekleri bulabilirsiniz. Ama bu lezzetleri Afyonkarahisar’da bir başka lezzet ve keyifle tadacağınızdan eminiz.

Oldukça zengin bir mutfağa sahip olan kentte tatmanızı mutlaka tavsiye edeceğimiz yemekler ile Afyon mutfağının güzelliklerini birer birer denemeniz mümkün.

En Leziz Afyonkarahisar Yemekleri

 • Etli Bamya Çorbası
 • Tandır Çorbası
 • Arabaşı Çorbsı
 • Sakala Çarpan Çorbası
 • Tandır Kebabı
 • Patlıcan Kebabı
 • Patlıcan Böreği
 • Asma Yaprağı Sarması
 • İlibada Dolması
 • Göce Köttüsü
 • Keşkek
 • Lokum
 • Afyon Sucuğu
 • Kaymak
 • Bükme
 • Kaymaklı Ekmek Tatlısı
 • Ağzı Açık

Etli Bamya Çorbası

Afyonkarahisar’da bamya çorbasının leziz yemeklerden ve muhteşem tatlılardan sonra yendiğini biliyor musunuz? Yenilen o unutulmaz tatlardan sonra midenizin şişkinliğini indirmek ve hazmı kolaylaştırmak için bamya çorbasını yemeklerden sonra yer ağzının tadını bilen misafirler ve Afyonlular.

tandır çorbası afyon

Tandır Çorbası

Hem lezzeti ile hem de sağlıklı içeriği ile midenize bayram ettirecek olan bu çorbayı mutlaka tatmanızı tavsiye ederiz.

Sakala Çarpan Çorbası

Afyonun soğuğundan korunmak ve hasta olmak istemiyorsanız genellikle kış mevsiminde tercih edilen bu çorbayı mutlaka tadın. Mercimeğin bir çorba içerisinde ne kadar muhteşem bir lezzet yaratabileceğini anlayacaksınız.

Tandır Kebabı

Tabağınızın en altında küçük pide taneleri, üstünde dana eti ve etinize sonsuz lezet katacak olan erimiş tereyağını severim diyorsanız buyrun Afyonkarahisar’a. Tandır kebabı tam size göre. Favori yemeklerinizden birisi olacağına bahse girerim.

İlibada Dolması

Yöresel bir yemek olan ve muska şeklinde yapılan bu yemek düğün ve bayram gibi özel günlerde Afyon sofralarının vazgeçilmez tadıdır.

Keşkek

Anadolu’nun pek çok yöresinde karşımıza çıksa da Afyon Keşkeği’nin tadılması gerekir. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bu yemek muhteşem bir tada sahiptir.

Afyon Kaymağı

En leziz Afyonkarahisar yemekleri denildiği zaman, elbette ki Afyon kaymağı da listeye girmeli. Manda ve inek sütünden tamamen doğal olarak üretilen ve aynı lezzeti başka yerde bulamayacağınız Afyon Kaymağı, tatlıların vazgeçilmezidir. Kentte misafirlere sunumu yapılan neredeyse tüm tatlıların üstünde bembeyaz ve nefis afyon kaymağı mutlaka yer almaktadır. Tattığınızda başka kaymak yemek istemeyeceksiniz.

Afyon Sucuğu

Sucuğun en lezzetli hali, en leziz Afyonkarahisar yemekleri kapsamında burada bulunur.  Kentte yüzyıllardır üretimi yapılan ve yediğinizde “sucuk buymuş” diyeceğiniz sucukların her koşulda tadılması gerekir. Oldukça sağlıklı ve hijyenik ortamlarda üretilen sucuklar, sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok yerinde tercih edilen tatların başında yer almaktadır. Afyonkarahisar’dan sevdiklerinize ve dostlarınıza alabileceğiniz güzel bir hediye paket alternatifi de, bir adet kangal sucuk olacaktır.

En İyi Afyonkarahisar Otelleri

Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Afyon yöremizin yemekleri her zaman beni acıktırır neden bilmem ama afyonlu olmamın ve çocukluğumda iyi olmak için annemin sürekli yaptığı tandır çorbasının payı bunda çoktur diye düşünüyorum. Bu arada belkide turkiyede en güzel lokumları ve sucukları da bulabileceğiniz termal kaplıcaları ile meşhur ilimizdir afyon memleketimi çok özledim be.

En Leziz Afyonkarahisar Yemekleri

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds