Adrasan seyahat rehberi, Antalya’nın tam bir tarım ve turizm merkezi olan en güzel ilçelerinden birisi olarak sayılan Kumluca’ya bağlı muhteşem bir sahil ilçesinin antik tarihini yakından tanımanızı sağlayacak. Kumluca’ya tepeden baktığınızda deniz kenarındaki çay bahçeleri ve parkları görürsünüz ama hemen arka taraflarında yer alan tarlalardaki seraların ve bahçelerin seyrinin tadına doyamazsınız.

Adrasan Konum Bilgileri

Bu şirin ilçenin en önemli turizm bölgelerinden birisi olan Adrasan Antalya’ya 95, Kemer’e 55, Çıralı’ya 24 ve Olimpos’a 8 km mesafede konumlanan muhteşem bir yerdir.

Doğal bir liman özelliği taşıyan Adrasan ziyaretçilerine 3 özellikte sahil keyfi sunmaktadır. Sahilin kuzey kesimi taşlı olup deniz hemen sahilin kıyısında derinlik kazanır. Orta bölümü ile kum ve taş karışımından oluşmakta olup deniz kuzey kısımdan daha sığdır. Sahilin güney kısmı ise ince kumlu olup 20-25 metre açıkta bile ayağınızın halen kuma bastığını hissedebilirsiniz. En uygun oteller ile, bu müthiş manzarada keyifli bir tatil sizleri bekliyor.

Gerçek Bir Doğa Harikası: Adrasan Sahili

Adrasan sahili gerçek bir doğa harikası olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle öğleden sonra karadan denize esen hafif bir rüzgar sayesinde hem serinleme imkanına hem de dalgasız bir göl izlenimi veren bir denize sahip olabilirsiniz. Adrasan sahili doğanın yeşili ile denizin mavisinin deniz üzerinden doğuşunu görebileceğiniz sabah güneşi ile birleştiği muhteşem bir saklı cennet gibidir.

Adrasan’da sahilin kuzey bölümünde yer alan Musa Dağının eteklerinde ve Kocamuar bölümünde olmak üzere 2 adet tarihi kale de ziyaret edebileceğiniz başka bir mekandır.

Doğa severlerin beldede yer alan dağ yürüyüşü yapılabilecek alanlarını ve serbest tırmanış yapmaya oldukça uygun parkurları çok seveceğinden eminiz.

Adrasan Seyahat Rehberi

Adrasan’da Gezilmesi Gereken Tarihi Mekanlar

Olimpos Antik Kenti

Olimpos

Bu önemli antik kent, Adrasan seyahat rehberi listenizin ilk sırasında olmalı.

Olimpos Antik Kenti, Antik Likya Bölgesi içinde yer almakta olup Antalya’nın 80 km güneyinde tüm heybeti ile sizleri selamlamaktadır. Olimpos Çayı ile tam ortadan ikiye bölünen bu muhteşem tarihi kent hem konumu ile ve hem de zamanının tarihini yansıtan görüntüsü ile sizleri büyüleyecektir.

Tarih boyunca bir liman kenti olarak insanlığın hizmetinde olan kent günümüze ulaşmayı başaran tarihi eserler arasında farklı bir yapı sergiler. Olimpos’un adının kaynağı tam olarak bilinmemekle beraber Yüksek Dağ veya Ulu Dağ anlamında kullanıldığı düşünülmektedir.

Tarih silsilesi içerisinde Olimpos, Likya Birliği içinde bastığı sikkeler ile M.Ö. 178-168 yıllarında ilk defa görülmüş olmasına rağmen bu muhteşem tarihi kentin ilk kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir.

Olimpos, Likya Birliği içerisinde 3 oya sahip olup bu hakka sahip olan 6 ayrıcalıklı kentten birisi olduğu, hatta birlik başkanının da Olimpos Kentinden seçildiği tarihi araştırmalarda tespit edilmiştir.

M.Ö. 80 yılında kent Akdeniz’in ünlü korsanlarının saldırısı sonucu korsanların eline geçtiği bilinmektedir. Tarihin bize bildirdiği en ünlü korsanlardan olan Zeniketes’in de Olimpos yakınlarında bir kalede yaşadığı bilinmektedir.

Anadolu’nun kıyılarında ve dağlık bölgelerde oluşan bu karışıklıklara son vermek üzere Roma Donanması tarafından yapılan 3 adet deniz savaşının Romalılar tarafından kazanılması ile Zeniketes’in kalesi yerle bir edilmiş olup bölgede hakimiyette Romalıların eline geçmiştir.

Günümüzde, bu dönemden kalan kalıntılar halen sizleri kendisine hayran bırakacak kadar heybetli olarak siz gezginleri beklemektedir.

Binlerce Yılın Restore Edilen Kalıntısı: Rhadiopolıs

Rhadiopolıs

Rhodiapolis, Kumluca İlçesi’nin 2,5 km kuzeyinde tepe üzerine ve eteklerine kurulmuştur. Uzun yıllar boyunca hasar görmesinin ardından restore edilmesi ve önemli bir tarihi barındırması, Rhadiopolis’in Adrasan seyahat rehberi yazısına giriş yapmasını sağladı.

2006 yılında bölgede yapılan kazılarla zamanında bu topraklarda kök salmış olan kentin ve kent halkının yaşam şeklinin gün ışığına çıkarılmasına çalışılmaktadır. Kentin isminden dolayı Rodos Kolonizasyonu dönemi kurulmuş olduğu kabul edilse de bu dönemden önce de kentte yaşam olduğuna dair bazı kaynaklar mevcuttur.

1892’de ilk kez Avusturyalı arkeologlar tarafından keşfedilen kentin bilinen en ünlü siması MS. 2. yüzyılda yaşamış ve tüm Lİkya kentlerine yardım etmiş olan ve yardımseverliği ile bilinen Opramoas’tır. Opramoas’ın anıt mezarı duvarındaki yazıt Anadolu’nun en uzun Eski Yunanca yazıtı özelliğini de taşımaktadır. En parlak dönemini M.S. 2. yüzyılda yaşayan kentin günümüze ulaşan kalıntılarında bir gezinti yapmak bölgeye tarihe bakış açınızı değiştirecektir.

Bölgede yapılan kazılar sonucu kentin refah düzeyini ortaya koyan tiyatro, hamam, agora, stoa ve ana caddeleri gün yüzüne çıkarmış olup Asklepeian yapı kompleksi de ortaya çıkarılmıştır. Kentin zenginliğini günümüze haykıran komplesin içerisinde tapınak ve kütüphane binaları da bulunmaktadır.

Yapılan kazılarla ana cadde ve Asklepeion önündeki portik açılmış, kütüphane ve tapınak konsolide edilerek kısmi onarım ile bölgeyi gezmek isteyen ziyaretçiler için daha anlamlı şekle getirilmiştir.

2011 yılında antik kentin restore edilen 1500 kişilik Helenistik Tiyatro’su bin yılı aşkın bir süre sonra müzik nağmeleri ile inletilmiş olup eminim ki binlerce yıl önce bu kentte yaşayan insanların ruhları da huşu içerisinde sizleri izlemiştir.

Olimpos’un Sönmeyen Ateşi: Khimaira (Çıralı-Yanartaş)

Yanartaş

Kim istemez kayalar arasında binlerce yıldır hiç durmadan yanan ateşim görüntüsü içerisinde kaybolmak. Antik Yunan Mitolojilerine bile konu olan bu sonsuz enerji kaynağının gece gündüz demeden ateşlerini dünyamıza püskürten bu ateş canavarının görüntüsü bölgeyi ziyaret eden herkesin hayranlığını kazanmaktadır. Adrasan seyahat rehberi kapsamında yapacağınız gezide mutlaka yerin 7 kat altından gelen bu ateş canavarını görmelisiniz.

Sahip Çıkılamayan Tarih: Corydella

Corydella

Kumluca ilçe merkezine 1 km uzaklıkta, hemen batısında yer alan 2 tepe üzerine kurulmuş olan bu kentten günümüze sadece su yolu olduğu bilinen Aguaduktur kalıntıları olarak adlandırılan yerler görülmekte olup kentin diğer kalıntıları zamanın acımasızlığına yenik düşerek yok olmuştur.

Gagae

Kumluca’nın Mavikent kasabasının Aktaş mevkinde Akropolis kayalığı ile muhteşem Akdeniz arasında kurulan, günümüze ulaşan yapılarda Roma ve Orta Çağ izleri taşıyan Gagae Kenti bölgeye yapacağınız gezilerde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında en üst sıralarda yer almalıdır. Şehrin duvarları ve bazı Hristiyan Kiliseleri ile pek çok kalıntı halen tarihin yıpratıcılığına karşı dimdik durarak günümüze ulaşmıştır.

İdebessiois (Kozağacı)

İdebessiois

Kumluca’ya bağlı Karacaören Köyü Kozağacı Mahallesine 55 km uzaklıkta konumlanan bu tarihi kentin tiyatrosu, hamamı, kente su sağlayan su yolu, kilisesi, kitabeleri mevcut olan kabartmalı aile mezarları ve düşman saldırılarının gözetlenebileceği gözetleme kuleleri günümüze ulaşmıştır. Tüm tarihi kentlerdeki gibi bölgenin kültür yapısının oluşmasına olanak sağlayan tiyatro yapısı bu kentte de karşımıza çıkmaktadır.

Mutlaka görülmesi gereken bu tarihi kent ilçe merkezine biraz uzak olsa da bölgede yaşayan ve binlerce yıl hüküm süren kent devletlerinin kalıntılarını görmek hayatınızın en anlamlı geilerinden birisini yaşamanıza yol açacaktır.

İster denizinden faydalanın, ister doğa ananın kucağına bırakın kendinizi, isterseniz tarihte bir yolculuğa çıkmak isteyin farketmez. Adrasan seyahat rehberi, tüm bu özellikleri ile sizi rüya gibi bir tatile çağırıyor. Kırın direksiyonu bir cennet olan Adrasan’a ve sadece gülümseyerek seyredin tarihi ve doğayı…..

#BuTatilde Önerisi: İstanbul’un “Altın Boynuz” Lakaplı Haliç’ini ve Çevresini Yakından Tanıyın


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarih Boyunca Cennet: Adrasan Seyahat Rehberi #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds