Tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman yemekleri ile de fazlasıyla ünlüdür. Binlerce yıllık geçmişinden gelen birbiri ile harmanlanmış kültürünün en önemli parçalarından birisi de yemek kültürüdür.

Muhteşem doğasına, binlerce yıllık tarihine ve inanılmaz zengin yemek kültürüne hayran kalacağınız bu kentin en önemli yemeklerinin sadece bir bölümünü aşağıda listelemeye çalışacağız.

En Leziz Adıyaman Yemekleri

 • Meyir Çorbası
 • Yarpuzlu Köfte
 • Çiğ Köfte
 • Kavurmalı Hıtap
 • Adıyaman Tavası ( Besni Tavası)
 • Tevenk Sarması
 • Buhara Pilavı
 • Adıyaman Köftesi
 • İçli Köfte
 • Pirpirim Salatası
 • Tene Helvası
 • Topak Helva
 • Burma Tatlısı
 • Şillik Tatlısı (Şıllık Tatlısı)

Meyir çorbası

Ana malzeme olarak yoğurt kullanılan meyir çorbasının içerisine nohut, patlıcan ve soğan gibi yörede yetişen malzemelerin konulması bu neffis çorbayı çok özel bir lezzete dönüştürmektedir. Oldukça doyurucu olan meyir çorbasını deneyeceğiniz zaman midenizde başka tatlara yer kalmayabilir.

Yarpuzlu köfte

Kuşbaşı kesilen kuzu etleri ve dana kıymanın yanında bir çeşit yabani nane olan ve bölgede bol miktarda toplanan yarpuz, nohut ve bulgurun muhteşem karışımıdır. Yemek özellikle kalabalık sofralarda dostlarla yenilen keyifli yemeklerin baş tacıdır. Bir anlamda en sevilen Adıyaman yemekleri listesinin üst sıralarında yer alır da diyebiliriz.

Çiğ köfte

Adıyaman yemekleri denildiği zaman, Adıyamanlı usta ellerin yoğurduğu çiğ köfte, ülkemiz ve ülkemiz dışında en çok tercih edilen lezzetlerin başında gelmektedir. Müthiş bir hayran kitlesini peşinden koşturan bu lezzetin ayran veya şalgam suyu ile tüketilmesi tavsiye edilir.

Kavurmalı hıtap

Adıyaman’ın en özel lezzetlerinden birisi olan kavurmalı hıtap’ın ana maddesi adından da anlaşılacağı üzere kavurmadır. Bol baharat ve et ile hazırlanan bir iç harcın hamurla entegrasyonu sonucu ortaya çıkan bu muhteşem lezzet,  adından anlaşıldığı gibi bol bol kavurma ve baharat kullanılarak hazırlanan bir iç harcın evde de yapılması gereken ve asla unutulmaması gereken bir lezzet olarak Adıyaman kültüründen sofralarımıza bir armağandır.

Adıyaman Tavası (Besni Tavası)

Genelde et ağırlıklı bir lezzet kültürüne sahip Adıyaman’dan bu sefer et ve sebze karışımının sonsuz lezzeti çıkıyor karşımıza. Kuzu eti, patlıcan, domates, biber, soğan ve sarımsağın muhteşem lezzetlerinin harmanlandığı bu yemek, büyük tava veya tepsilerde sunulmaktadır.

Buhara pilavı
Buhara pilavı

Buhara pilavı

Adıyaman yemekleri denildiğinde, şehrin en önemli yemeklerinden birisi olan pilav Adıyaman’da başlı başına ana yemek olarak karşımıza çıkmaktadır. Nohut ve kuzu kavurma ile kaplanan ve içine de bol baharat eklenen pilavın ana yemek olarak sunulması, pilavın lezzetini tattıktan sonra ne kadar da doğru bir karar olduğunu hissettirecektir. Yanında sunulan bol köpüklü nefis ayran ise pilavın tadını bambaşka bir boyuta taşımaktadır.

İçli köfte

Yaşadığınız şehirde de kolayca bulabileceğiniz içli köftelerin aslında ne kadar yapmacık ve sade olduğunu Adıyaman İçli Köftesini yediğinizde anlayabilirsiniz. Bulgur ve irmik kullanılarak hazırlanan hamurun içine kıyma, soğan ve maydanoz karıştırılarak elde edilen iç harcı konularak pişirilen bu muhteşem tadı Adıyaman’da yemeniz gerekmektedir. Yoksa aynı lezzeti başka kentlerde aramaya devam etmeniz mümkün.

En İyi Adıyaman Otelleri

Seyahat Rehberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Et seven biri olarak en sevdiğim mutfaklardan birisidir Adıyaman mutfağı. Gerçekten leziz etli yemekleri oluyor tavsiye ederim. Adıyamana henüz gitmedim ama sırf yemeklerini esnaf lokantalarında yemek için bir gün gideceğim yerdir.

En Leziz Adıyaman Yemekleri

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds