Adana’da kaz üretimi yapan bir kişi, yetiştirdiği kazların etinden yaptığı kebap ve kaz ciğerinden ürettiği şişleri kendi lokantasında müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Adana’nın İmamoğlu ilçesinde yaşayan 29 yaşındaki Bekir Türkmen, 8 yıl önce bir düğüne katılmak üzere gittiği Kars’ta yediği kaz etinin fiyatının yüksek olmasından etkilenerek, yaşadığı ilçede kaz çiftliği kurma yollarını araştırdı.

İlk etapta aldığı tüm kazları kısa sürede il dışına satan Türkmen, işini geliştirip Tarım ve Orman Bakanlığının “Genç Çiftçi” projesinden faydalanarak üretim kapasitesini 5 bine çıkarmayı başardı.

Toptan olarak kesilip temizlenmiş kaz satışı yapan Bekir Türkmen, kaz etinin tüketiminin yörede de yaygınlaşması için işletmesini yaptığı lokantadaki menüsünde kaz etine de yer verdiğiği öğrenildi.

Lokantasında kaz etinin geleneksel şekilde haşlanmış, fırınlanmış halinin pilav eşliğinde satışını yapan Türkmen, bu etin tüketimini yaygınlaştırmak ve yörenin damak tadına uygun hale getirmek için arayış içine girdi.

İlk etapta kaz etinden yapılmış kıymayı kullanarak kebap yapan Bekir Türkmen, bununla yetinmeyip kaz ciğerini yörenin damak tadına uygun olarak şişte pişirerek zengin Adana sofrasına yeni bir çeşit katmayı başardı.

Kaz etini kuyruk yağı ile kıyma haline getirerek yaptığı kebap ve ciğer şişi müşterilerinin beğenisine sunan Türkmen’in hedefi, kaz eti tüketiminin Adana’da yaygınlaşması.

Bekir Türkmen, yaptığı açıklamada, Kars’ta kaz yetiştiriciliğini gördükten sonra memleketine dönünce yöredeki tavuk üreticilerinden kazları satın aldığını belirtti.

Daha önce amatör olarak süs tavuğu yetiştiriciliği yaptığını, kaz üretimi ile ilgili ise hiç bilgisi olmadığını ifade eden Türkmen, kendisine “Adana’da kaz yetiştiriciliği yapılmaz” denilmesine rağmen vazgeçmeyip üretim yaptığını dile getirdi.

Adana Kaz Eti

Menüsünde kaz eti olan lokanta açtı

Üretime başladıktan kısa süre sonra pazar sıkıntısı yaşamadan toptan satış yaptığını ifade eden Bekir Türkmen, işletmesini bakanlık desteğiyle büyüttükten sonra bu kez katma değeri artırmak için kazlarını kesip, temizlenmiş halde yine toptan olarak satmaya başladığını söyledi.

Kaz satışı devam ederken kendisinin de oldukça beğendiği bu etin Adana’da tüketimini yaygınlaştırmayı düşündüğünü ifade eden Türkmen, bu amaçla menüsünde kendi üretimi kazların etine de yer verdiği bir lokanta açtığını, kaz etinden kebap ve şişte kaz ciğeri yapıp müşterilerine sunduğu menüye eklediğini aktardı.

Bekir Türkmen, “Lokantamızda ilk başladığımızda kaz etini normalde haşlayıp fırınlanmış halde pilav eşliğinde veriyorduk. Ancak bizim Adana’mızın ayrı bir damak tadı var, bir ızgara alışkanlığı var. Bütün herkesin hoşuna giderek yaşattığı bir ızgara kültürü var. Biz de ‘Kaz etini ızgaraya taşıyalım’ diye düşündük. Güzel olup olmadığını müşterilerimize sorduk, ikram ettik. Hepsinden olumlu sonuç alınca sürdürmeye karar verdik. Lokantayı açalı 1 ay oldu. Bu süre içinde herkesin beğenisi topladı. Bundan sonra da devam edeceğiz inşallah. Bu şekilde kazları Adanalı hemşehrilerimize sunmayı düşünüyoruz.” dedi.

Şişte kaz ciğeri

Adana Kaz Eti

Türkmen, kazın aranan lezzetlerinden birisi olan kaz ciğerini de yine vatandaşların yöredeki damak tadına uygun olarak tüketilmesini sağlamak istediğini söyledi.

Bu amaçla kaz ciğerini yörede bir kültür olan ızgara ciğer şiş olarak hazırladığını ve menüsüne eklediğini aktaran Bekir Türkmen, “Adanalı hemşehrilerimizin ciğeri çok sevdiğini biliyoruz. Biz de kaz ciğerini de ızgarada şişte pişirmeyi düşündük. Şişte kaz ciğeri yaptığımızda çok farklı bir lezzet olduğunu gördük. Kendimiz beğendik müşterilerimize sunduk, onlar da beğendi. Şu anda ızgarada şişte kaz ciğeri yapıyoruz. Özellikle bir kaç müşterimiz var. Kaz ciğerini ilk tattırdığımızda 3 gün üst üste geldiklerini gördük.” diye konuştu.

Türkmen, bir kazdan az miktarda ciğer çıktığı için bu lezzeti tatmak isteyenlerin önceden haber vermesi gerektiğini de belirtti.

Kaz etinden yapılan kebabı tadan Ümit Altınköse de daha önce bilinen şekliyle yediği kaz etinden kebap da yapıldığını duyunca merak ettiğini ifade etti.

Altınköse, “Bir Adanalı olarak genelde kebap yeriz. Kaz etinden kebap yapıldığını gördüm. Güzel olmuş, garipsemedim, damak tadıma uygun olmuş.” değerlendirmesi yaptı.

Adana Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adana mutfağında yeni lezzet: Kaz Etinden Kebap

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds