Adana gezi rehberi ile Adana’nın genel bilgilerini, gezilecek yerlerini, tarihi ve kültürel mirasını öğrenmek istemez misiniz?

Adana Gezi Rehberi

Çukurova bölgesinin en önemli şehirleri arasında yer alan Adana, tarihi başta olmak üzere kültürel ve doğal güzelliklerinin zengin olduğu bir mirasa sahiptir. Bunun yanı sıra Çukurova’nın bereketi her anlamda şehri zenginleştirilmiştir. Ülkemizin en yüksek altıncı nüfusuna sahip tarım ve sanayi şehri haline gelmiştir.

Adana’da gezilecek yerlerin başında Antik Roma ve Osmanlı mimarisi de dahil olmak üzere Adana kalesi, Varda Köprüsü, Büyük Saat Kulesi, Atatürk Evi Müzesi gibi çok tarihi mekan yer almaktadır. Adana’da tarihi ve turistik yerler olmak üzere birçok gezilecek yer konumlanmıştır. Farklı kültürlerin kesişim noktası ve oldukça eski bir tarihi olan Adana içerisinde birçok alternatif yer almaktadır.

Şehrin her yerine dağılmış doğal ve kültürel değerleri olan Adana birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Tarihi mimari yapıları çarşıları müzeleri ve parkları ile ziyaretçilerine şehrin geçmişi hakkında birçok ipucu da yer almaktadır. Adana yemek kültürü ile turistleri kendisine hayran bırakmaktadır. Binlerce sene öncesinde farklı kültürlerin etkileşimleri nedeni ile bambaşka bir tarihi kimlik kazanan Adana Roma imparatorluğu evresinden kalma tarihi yapılar ile eski Türk beyliklerinin bıraktığı mimari eserlere kadar birçok kültürel zenginliği içerisinde barındırmaktadır.

Sabancı Merkez Cami

Sabancı Merkez Cami

Reşatbey semtinde Seyhan nehri kenarında bulunan Sabancı camii 1998 senesinden bugüne hizmet sunmaktadır. Dış görünüm olarak Sultanahmet Cami iç tasarım olarak Selimiye Cami hakkında ipuçları veren Sabancı merkez camii istenildiği zaman ziyaret edilerek birbirinden güzel hat ve çini sanatı örneklerini incelemek mümkündür. Yüksek minareleri ve görkemli mimarisi ile şehrin silueti haline gelmiş olan klasik Osmanlı mimarisinden izler taşımaktadır.

Merkez Park

Merkez Park Adana

400 binden fazla bitki çeşidi görülebilen büyükşehir farkında çocuk oyun alanları dinlenme alanları paten pisti koşu ve yanı sıra bisiklet parkuru konumlanmıştır. Seyhan nehrinin iki yakasına konumlanmış olan yanı sıra 2003 senesinde açılan Merkez Park 33 hektarlık geniş alanı ile birçok bitki çeşidinin içerisinde barındırmaktadır. Oldukça güzel bir mekana ve manzaraya sahip olan Merkez Park istenildiği zaman gezilebilmektedir.

Kazancılar Çarşısı

Kazancılar Çarşısı Adana

Hem mükemmel lezzetli Adana kebabını tadarak hem de alışveriş yaparak nostaljik Kazancılar Çarşısı’nda keyifli vakit geçirmek mümkündür. Özellikle tarihi çarşıları gezmekten zevk alan gezginler için oldukça keyifli alternatifler sunan Kazancılar çarşısı tarihi büyük saat yakınında yer almaktadır. Osmanlı dönemini andıran bir atmosfere sahip olan Adana’da tarihi Çarşı içerisinde zanaatkarların ve kebap ustaları tezgahlarını görmek mümkündür.

Seyhan Barajı

Mavinin ve yeşilin esrarengiz büyüsüne kapılmak isteyenler için son derece uygun bir atmosfer olan Seyhan barajı ve çevresinde turistik noktalar yer almaktadır. Seyhan nehrinin neden olabileceği su baskını engel olmak amacıyla yapılan ve 1956 senesinde hizmet sunmaya başlayan baraj eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmayı başarmaktadır.

Ulu Camii ve Külliyesi

Siyah ve beyaz mermerler ile bezeli diş kaplaması yanı sıra Batı kapısında bulunan yılan kabartmalı kubbe ile ilgileri üzerine çeken tarihi yapı günümüze kadar gelen Cami, medrese, türbe ,saray ve selamları gibi bölümlerinden oluşmuştur. 16. Yüzyılda inşa ettirilen Ulu Camii ve külliyesi Selçuklu ve mimari üsluplar Ramazan oğulları tarafından yaptırılmıştır. Bu tarihi mirası, Adana gezi rehberi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi Adana

Ramazan oğullarından Suphi paşa’ya ait olan bu geleneksel ev içerisinde Atatürk ve eşi 1923 senesinde misafir edildikleri için her sene 15 Mart Atatürk’ün Adana’ya gelişi resmi olarak müzede kutlanmaktadır. Pazartesi günleri hariç diğer günler açık olan müzede Türk öğrenciler ve askerler ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. 1981 senesinde müze olarak hizmet sunan Atatürk müzesi 19. Yüzyıla ait geleneksel Adana evi mimarisi ile ön plana çıkmaktadır.

Büyük Saat Kulesi

1882 senesinde tamamlanan ve şehir merkezinde konumlanmış olan Büyük saat kulesi şehrin sembollerinden biri olması nedeniyle gezilmesi gereken tarihi yapılar arasında sayılmaktadır. 32 metrelik uzunluğu sayesinde ülkemizdeki en uzun saat kulesi ünvanına sahip olan büyük saat kare prizma şeklindeki mimarisi ile ilgileri üzerine toplamaktadır. 1882’den bu yana şehir merkezinin simgesi haline gelen Saat Kulesi, Adana gezi rehberi listenizde mutlaka yer almalı..

Atatürk Parkı

Adana ilinin merkezinde yer alan Atatürk parkı oldukça büyük bir alanda yer almaktadır. Keyifli bir gezinti yapmaya olanak sağlayan Park yanı sıra huzurlu ve dinlendirici atmosferi sayesinde insanlar üzerinde güzel bir etki bırakmaktadır. Adana’nın büyük ve ünlü caddelerin oldukça yakın olduğu için alışveriş esnasında dinlenmek adına tercih edilen açık alanların başında yer alan zaman zaman gösterileri de ev sahipliği yapan Atatürk parkında zaman geçirmek için kısa bir yolculuk yeterlidir.

Adana Otelleri

Manisa/Gördes Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adana Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds