Yeni yıl kararlarıyla birlikte 2020’de daha çok seyahat etmek isteyenler, planlarını yapmaya Türkiye’nin birbirinden değerli doğal ve kültürel hazineleriyle başlayabilirler.

Online bilet satış sitesi obilet.com’un hazırladığı seyahat rotaları listesi, mevsime göre yapılan önerilerle tatillerinizi şimdiden planlamanıza yardımcı olacak.

Yıllık izinleri bayramlar ve resmi tatillerle birleştirerek irili ufaklı seyahatler yapabileceğimiz 2020 yılı, Türkiye’yi keşfetmek üzere birçok fırsat sunuyor. Hem doğal hem de kültürel zenginliklerin peşine düştüğümüz seyahatler için yılın doğru zamanını seçmek ise hafızamıza kazınacak eşsiz deneyimler için oldukça önemli.

2020’de Her Ay 1 Rota Rehberi;

Ocak / Ani Harabeleri, Kars

Ani Harabeleri Kars (1)

Eğer siz de Doğu Ekspresi’yle yolculuk etmek için her yıl kışın gelmesini bekleyenlerdenseniz, senenin ilk seyahati için Kars’a giderek hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Son zamanlarda yeni keşfedilmiş bir ada gibi mutlulukla bahsedilen Kars’ta yer alan Ani Harabeleri, 2016 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Zamanında Kafkasya ve Anadolu arasında bir kapı görevini üstlenen bu tarihi yerde 5 km uzunluğunda surlar, camiler, kiliseler ve katedraller bulunuyor. Ocak ayında yapacağınız seyahatte hem yolculuğunuz hem de Kars’ta geçirdiğiniz her dakika hafızanızda kartpostal gibi manzaralar bırakacak.

Kars Otelleri

Şubat / Kapadokya, Nevşehir

Her mevsimde farklı bir tat veren Kapadokya, karlı manzaralar ve şömine başında geçirilecek keyifli saatler ile kış aylarında da ziyaretçilerini büyüleyen bir atmosfer sunuyor. Lav ve kül kalıntılarının ortaya çıkardığı doğal güzelliklere sahip Kapadokya; Peri Bacaları, yer altı şehirleri, vadiler, köprüler ve kiliseleriyle doğa ve kültürü bir arada sunuyor. Bu yıl Cuma gününe denk gelen 14 Şubat’ta izin alarak, Kapadokya’da romantik ve uzun bir hafta sonu tatili planlayabilirsiniz.

Nevşehir Otelleri

Mart / Ihlara Vadisi, Aksaray

Türkiye’nin gizli geçidi olan Ihlara Vadisi, bir doğa şaheseri olmakla birlikte aynı zamanda tarihsel bir değer taşıyor. Vadide, hikayeleri 6. yüzyıla dayanan kiliseler bulunuyor. Saint George Kilisesi ise ilk günkü ihtişamıyla vadide yükseliyor. Kilisedeki süslemelerde, Selçuklu sultanına ait olduğu düşünülen elbise resimleri kullanılması, kilisenin yapımında Türklerin de yardım ettiği kanısını ortaya çıkartıyor. Vadi içerisinden akan Melendiz Çayı’yla birlikte doğa ve tarihi buluşturan bölge, iz bırakacak bir tatil durağı olarak görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Aksaray Otelleri

Nisan / Nemrut, Adıyaman

İmages Nemrut Adiyaman e1578039222352

Büyüleyici bir deneyim vadeden Nemrut Dağı Milli Parkı, 1987’den beri UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’nde bulunuyor. Tarihi, milattan sonra 62’ye uzanan heykellerin; Kommagene Kralı Antiochus tarafından kendi atalarına ve o dönemde inandığı Anadolu tanrılarına saygısını göstermek için inşa ettirildiğine inanılıyor. Helenistik döneme ait bu yapılar, döneminin imkanlarını aşan bir mühendislik harikası ve mimari bir başarı. Tarihte iz bırakmış bu yapılar sayesinde Nemrut Dağı Milli Parkı da her daim Türkiye’de en çok ziyaret edilen yerlerden biri olmayı sürdürüyor. 23 Nisan tatilini de değerlendirebileceğiniz bu dönemde, bir bahar sabahı gün doğumunu Nemrut’ta karşılamak yeni yılın en güzel anılarından biri olmaya aday.

Mayıs / Manyas Kuş Cenneti, Balıkesir

İmages Manyas Kus Cenneti e1578039244242

Doğaseverlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerden biri olan Manyas Kuş Gölü, 1959 yılından beri Milli Park olarak ziyaretçileri karşılıyor. Tatlı su ıstakozu, yeşil kurbağalar ve ağaç kurbağalarının sürekli olarak bulunduğu göl, aynı zamanda 20’den fazla balık türünün yaşam alanı olma özelliği taşıyor. Söğüt ve ılgın ağaçlarıyla çevrili bu bölge aynı zamanda göçmen kuşların en önemli durakları arasında yer alıyor. Eğer bugüne kadar görmediyseniz, 246 kuş türü olduğu tahmin edilen Manyas Kuş Cenneti’ni 2020 rotalarınıza dahil edebilirsiniz. Daha fazla kuş türü görebilmek adına seyahatinizi Mayıs ayında planlayabilir, 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı tatillerini birleştirerek kendinize keyifli bir rota çizebilirsiniz.

Balıkesir Otelleri

Haziran / Akyaka, Muğla

Muğla’dan Marmaris’e giden yolun hemen hemen yarısında aklınızı çelen, cazibesi yüz ölçümünden büyük kıyı beldesi Akyaka daha yol kenarındaki o küçük sapaktan içeri girmeden sizi seyir tepesiyle karşılıyor. Akyaka doğal güzellikleriyle olduğu kadar yaklaşık 2600 yıllık tarihiyle de ziyaretçilerini büyülüyor. Mavi ve yeşili buluşturan koylarıyla yaz tatilinde denize doyacağınız Akyaka’da bulunan Sedir Adası da oldukça popüler duraklar arasında yer alıyor. Akyaka plajları ve koyları kadar ünlü olan Azmak Nehri de tekne ve kano gezileriyle tatilinize farklı aktiviteler katıyor. Kitesurf yapanların gözde mekanlarından olan Akyaka, 2020 tatil planlarınız için en güzel alternatifler arasında yer alıyor.

Muğla Otelleri

Temmuz / Kuyucak Köyü, Isparta

İmages Kuyucak Koyu

Aslında Gül Diyarı olan Isparta’nın Kuyucak Köyü’nde bulunan lavanta tarlaları, Gelecek Turizmde projesinin 2016 döneminde köy halkına verilen eğitimler, yönlendirmeler ve fon desteğiyle Türkiye’nin en popüler turizm merkezlerinden birine dönüştü. Temmuz ayında düzenlenen Lavanta Festivali zamanına denk getireceğiniz seyahatinizle bölgede kerpiçten yapılı evleri renklendiren lavantaları seyrederek keşfe çıkabilir, fotoğraf turlarına katılabilir ve daha önce görmediğiniz manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Isparta Otelleri

Ağustos / Macahel, Artvin

İmages Macahel Vadisi e1578039284760

Gelenleri yeşilin bin bir tonuyla karşılayan Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Maçahel, birbirine yakın 6 köyden meydana geliyor. Zengin flora ve faunası ile dikkat çeken Macahel Yaylası’nda çok sayıda yağmur ormanı da bulunuyor. Konumu ve iklimi ile diğer Karadeniz yaylalarından ayrılan Macahel Yaylası, 2005 senesinde “Biyosfer Rezerv Alanı” olarak ilan edildi. Türkiye’nin en iyi kamp alanlarından biri olan Borçka Karagöl Milli Parkı da özellikle trekking ve kamp tutkunları için keşfedilmesi gereken bölgelerden biri. Eşsiz manzaralarıyla yaz planlarınız için oldukça çekici bir alternatif sunan Karadeniz gezinizi bu yıl Kurban Bayramı tatilini katarak planlayabilirsiniz.

Artvin Otelleri

Eylül / Bozcaada, Çanakkale

Çanakkale’nin hemen yanı başında, cennetten çıkma bir ada olan Bozcaada; doğası ve denizi ile yaz tatili planlarınız için ilk sıraya oynuyor. İki kültürü buluşturan Bozcada’da Rum ve Türk mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz sokaklar gelen herkesi büyülüyor. Bozcaada Kalesi, Ayazma Manastırı, Bozcaada Müzesi, Meryem Ana Kilisesi, Alaybey Camii ve Hamamı, Göztepe ve Yel Değirmenleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Üzüm bağları ve şaraplarıyla ünlü adaya yapacağınız tatili Eylül ayına denk getirerek bağ bozumunu da yakalayabilirsiniz. Ege’de olduğunuzu sonuna kadar hissettirecek Bozcaada’da yakalayacağınız gün batımları ile romantik bir tatil sizleri bekliyor.

Çanakkale Otelleri

Ekim / Göbeklitepe, Şanlıurfa

İmages Gobeklitepe Sanliurfa

Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış Mezopotamya bölgesindeki en önemli arkeolojik alanlardan biri olan Göbeklitepe, yalnızca ülkemiz değil dünya tarihi adına oldukça önemli bir değer taşıyor. “Tarihin sıfır noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe’nin geçmişi İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7000, Mısır Piramitleri’nden ise 7500 yıl daha eskiye dayanıyor. Bu bilgiyle birlikte bilinen en eski ve en büyük ibadet merkezi olduğu ortaya çıkan etkileyici alan, Şanlıurfa’nın 22 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik Köyü yakınlarında konumlanıyor. Perşembe gününe denk gelen 29 Ekim’de uzun bir hafta sonu tatili planlamak isterseniz, oldukça zengin bir kültür çeşitliliğine sahip Şanlıurfa’yı ve Göbeklitepe’yi rotanıza dahil etmeyi unutmayın.

Göbeklitepe Otelleri

Kasım / Kanyonlar, Kastamonu

Türkiye Kastamonu Kanyonlar

Doğayla iç içe tatil yapmayı sevenler için birbirinden güzel vadi ve kanyonlar barındıran Kastamonu, Batı Karadeniz’in en yeşil şehirlerinden biri. Azdavay ilçesinde yer alan Çatak kanyonu, doğal ormanlar, akarsular ve anıt ağaçlarla eşsiz deneyimler sunuyor. Dünyanın en derin ikinci kanyonu olarak bilinen Valla’nın yanı sıra Türkiye’nin henüz keşfedilmemiş doğal güzelliklerinden bir tanesi olan Şehriban Kanyonu da doğa tutkunlarını bekliyor. 2020 planlarınızda doğada daha çok vakit geçirme niyetiniz varsa, sonbahar renkleriyle zenginleşecek yürüyüşler için rotanızı Kastamonu’na çevirebilirsiniz.

Kastamonu Otelleri

Aralık / Uludağ, Bursa

Türkiye’de kış turizmi ve kayak der demez akla ilk gelen yerlerden biri olan Uludağ, lüks otelleri ve eğlence mekanlarıyla her geleni fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. 2543 metre rakıma sahip Uludağ, heybetli bir dağın eteklerinde süzülmek, kar soğuğunda mangalda sucuk keyfi yapmak, bembeyaz manzara eşliğinde kahvaltı etmek, macera dolu kayak aktivitelerine katılmak için eşsiz fırsatlar sunuyor. Kışların gözde kayak merkezlerinden olan bölge, Bursa merkezini de katabileceğiniz gezi rotanızla birlikte gidenleri etkisi altına alacak doğal ve kültürel değerler taşıyor.

Bursa Uludağ Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Böyle içerikleri biraz daha çoğaltmanızı bekliyoruz arkadaşlarla. Daha derinlemesine bilgiler de olursa çok çok sevineceğiz güzel yerlere ve noktalara değiniyorsunuz elinize emeğinize sağlık🙏🏻😊

  2. En sevdiğim içerik bu oldu. Emeklerinize sağlık. Her ay 1 rota olmasa da her ay 1 kyk ile bakalim neler yapacağız. 🙂

2020'de Her Ay 1 Rota ile Türkiye'yi Keşfedin!

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds