Turistik Doğu Ekspresi çılgınlığı, başladığı günden bu yana aralıksız olarak devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un geçtiğimiz haftalarda faaliyete geçeceğini açıklamasının ardından büyük bir merakla beklenen hat, ilk seferini 29 Mayıs tarihinde Ankara Garı’ndan yaptı.

Ankara’dan Kars’a kadar uzanan bu keyifli yolculuk, son yıllarda seyahat tutkunları tarafından büyük ilgi görmeyi başardı. Doğu Ekspresi ile başlayan bu ilgi, daha da gelişmiş, şartları ve konforu daha yüksek olan Turistik Doğu Ekspresi ile artış gösterdi. Yolculuk boyunca seyahat severlerin hem doğal güzellikleri, hem de uçsuz bucaksız ovaları çıplak gözle gördüğü seferler, turizm açısından da oldukça kritik bir rol oynuyor.

Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamasının ardından yerli ve yabancı seyahat tutkunları, yeni ekspres hat için yoğun talep göstermeye başladı. 29 Mayıs’ta yapılan ilk sefer, düzenlenen bir tören sonrası gerçekleşti.

 

Turistik Doğu Ekspresi
Turistik Doğu Ekspresi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucunda ortaya çıkan proje, turizmi 81 ile yayma amacıyla yapılan çalışmalardan biri olarak gösteriliyor. Mehmet Nuri Ersoy, Turistik Ekspres hat ile ilgili olarak 2023 turizm hedefleri bağlamında sayıyı revize ettiklerini ve 70 milyonu amaçladıklarını belirtirken, 70 milyona ulaşmak için öncelikli olarak Türkiye’nin her ilinde çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Doğu Ekspresi’nin yıllardır aktif olarak çalışan bir hizmet olarak bilindiğini belirten Ersoy, normal hattın öncelikli amacının Ankara-Kars arası yolculuğa bir alternatif olduğunu söylerken, yeni proje ile bu yolculuğun hem alternatif rota, hem de keyifli bir seyahat macerası olarak bilinmesinin gerekliliğini vurguladı.

Turistik Doğu Ekspresi
Her seyahat tutkunu, Doğu Ekspresi tecrübesini tatmalı..

“Doğu Ekspresi Sadece Başlangıç”

Doğu Ekspresi’nin bu görkemli yeniliğinin sadece bir başlangıç olduğunu belirten Ersoy, Türkiye’de iç turizmin gelişmesi için her rotaya, her noktaya konuşulacak çalışmalar yapacaklarını belirtti. Turistik Doğu Ekspresi ile keyifli bir yolculuğa tanıklık edileceğine inandığını belirten Ersoy, 32 saatin su gibi akıp geçeceğini vurguladı.

Turistik Doğu Ekspresi Hakkında Bilgiler 

Ankara ile Kars arasındaki mesafelere yenilikçi ve turistik bir yenilik olarak dahil edilen bu hat, 32 saatte belirtilen noktaya varacak. 32 saatlik yolculukta 9 vagonu bulunan trende 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 da yataklı olarak ayrılan vagonlar yolcuların konforunu arttıracak.

Tren, Ankara’dan Kars’a Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere haftada 3 sefer düzenleyecek. Kars’tan Ankara’ya yolculuk için ise seyahat severler Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri tren bulabilecek.

Trenin Ankara’dan kalkış saati 19.55 olarak belirlenirken, Kars kalkışlı seferler 23.55’te yapılacak.

Turistik Ekspres’in bilet fiyatları, Doğu Ekspresi fiyatlarına nazaran daha pahalı durumda. Seyahat severler, 1 odada tek başlarına konaklama yapabilmek için 400 TL’yi gözden çıkartmak zorunda kalacak. 1 odada iki kişilik seyahatin maliyeti ise, kişi başı 250 TL olacak.

Bu yeni tren seferinin yolcu kapasitesi 120 olarak belirlendi. Tamamı yataklı olarak belirlenen trende, 120 seyahat sever bu eşsiz deneyimi tecrübe edebilecek. 9 vagondan oluşan trende seyahat severlerin fotoğraflarla yolculuğu ölümsüzleştireceği rotada duraklar da belli oldu.

Ankara’dan kalkış yaparak Kars’a doğru hareket eden trende duraklar Erzurum, İliç ve Erzincan istasyonları olarak belirlenirken, Kars’tan kalkış yaparak Ankara’ya doğru yola çıkan trende istasyonlar Sivas’ın Divriği ve Bostankaya noktaları olacak.

Turistik Doğu Ekspresi
Turistik Doğu Ekspresi, 9 vagondan oluşuyor.

Yeni Hattın Doğu Ekspresi’nden Farkları Neler?

Mehmet Nuri Ersoy’un açıkladığı ve 29 Mayıs’tan bu yana Türkiye turizmine bir yenilik olarak dahil olan trende, normal Doğu Ekspresi hattına nazaran farklılıklar bulunuyor. Seyahat boyunca konfor açısından daha özenli çalışmaların yapıldığı vagonların dışında, seyahat boyunca farklılıklar da görülecek.

Normal seferlere nazaran daha farklı mola yerlerinin belirlendiği Turistik Ekspres’te seyahat severler farklı illerin ve noktaların da turistik açıdan zenginleşmesini sağlayacak. 2 veya 3 saat olarak belirlenen molalarda yolcular, belirlenen noktalarda inerek o bölgenin turizmine de güç kaynağı olacak. Sadece Kars ekonomisine değil, aynı zamanda belirlenen noktalarda da ekonomiye ve turizme katkı sağlayacak olan yeni seferler, şu anda gün aşırı olacak şekilde düzenleniyor.

Hedeflerin tutturulduğu senaryo gerçekleşirse, öncelikli olarak vagon sayılarında artış yapılacak. Şu anda 9 vagon ile hizmet veren trenler, 2 vagon ile takviye edilecek. Bunun yanı sıra, ilerleyen dönemlerde bu seferlerin günlük olarak yapılması planlanıyor.

-Fiyat olarak normal seferler ile karşılaştırıldığında yüksek miktarlar söz konusu olsa da, her seyahat tutkunu yeni Doğu Ekspresi ile Ankara-Kars arası yolculuğu tatmalı :)-


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turistik Doğu Ekspresi Çılgınlığı Devam Ediyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds