Uşak gezi rehberi bünyesinde bulunan ve ülkemizde eşi benzeri bulunmayan bir doğa mucizesinin adi Taşyaran Vadisidir. İzmir karayolu üzeri Yenişehir mevkiinde bulunan vadi aynı zamanda İmren Deresinin, bin yılları aşkın süresince aşınması ile oluşan bir güzellik diye tanımlanabilecek vadi, gezi severlerinde ilgi alanında bulunuyor.

Taşyaran Vadisi Nerededir?

Taşyaran Vadisi, Uşak ili merkezine 45 km uzaklıkta bulunur. Uşak, birçok doğal ve arkeolojik değeri bünyesinde barındıran bir Ege şehridir ve en ilginç doğal güzelliklerinden birine sahiptir.

Taşyaran Vadisi Tabiat Parkı

Uşak’ın doğal şekiller ile meydana gelen Uşak seyahat rehberi listesinde geçen Taşyaran Vadisi şimdilerde tabiat parkı oldu. Vadi, hem doğal güzellikleri görebilmek hem de yürüyüş yapmak için uygundur. Yaklaşık 2 bin 500 metre uzunluğunda bir yürüyüş güzergahına sahip olan vadide kamp yerleri de hazırlanıyor.

Taşyaran Vadisinde Neler Var?

Daha yeni tesislere yer veren vadi, hem yerli misafirlerin de hem yabancı misafirlerin ilgisini çektiği ve komşu illerden ziyaretçilerinin çok olduğu düşünüldüğünde epeyce kalabalık oluyor. Bu neden ile hafta sonlarının özellikle sabah erkenden gidilmesi gerekiyor. Ziyaretçilerin, Taşyaran Vadisi’nde bulabilecekleri aşağıdaki gibidir.

 • Piknik Alanları
 • Seyir Terası
 • Gözlem Kulesi
 • Kamelyalar

Vadi’yi gezmek için hemen hemen 1 saat yeterlidir. Kişinin arzusuna göre piknik ve yürüyüşler ile vakit geçirmek mümkündür.İmages tasyaran vadisi gormeniz icin 5 sebep

Kış Mevsiminde Yaşyaran Vadisi

Turizm haberleri kapsamında görülebilecek yerlerden olan Tasyaran Vadisi kış ayında da farklı bir güzellikte ortaya çıkıyor. Kış mevsimi ile birlikte akarsuyun donması ile buzdan bir akvaryuma dönüşen Vadide suyun şekillendirdiği kayalar, bölgeye özgü bitki örtüsü ve doğal güzelliklerle dikkatleri üzerine çekiyor.

Uşakta Gezilecek Yerler

Türkiye’nin her yanı ayrı bir güzeldir. Ülke içerisinde gidilecek pek çok yer bulunur. Deniz turizmi kadar kültürel ve tarihi gezilerinde bol olduğu ülkede her şehrin ayrı güzelliği vardır. Peki, Uşakta nereler gezilebilir:

 • Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi
 • Uşak Arkeoloji Müzesi
 • Uşak Kent Müzesi
 • Halı-Kilim Müzesi
 • Tarihi Uşak Evleri
 • Uşak Bedesteni
 • Ulubey Kanyonu
 • Clandras Köprüsü
 • Taşyaran Vadisi

Antik kentler olarakta Blaundos Antik Kenti gezilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Taşyaran Vadisini Görmeniz İçin 5 Sebep

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds