Gaziantep denince akla ilk gelen meşhur tatlıları ve enfes yemekleri oluyor. Türkiye’nin önemli gastronomi şehri olan Gaziantep farklı lezzetleri ile ön plana çıkmaktadır. Sık sık turizm haberleri ile gündeme gelen Gaziantep birçok ülkeden de ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gaziantep’te yemek yiyecek o kadar çok yer var ki karar vermekte zorlanabilirsiniz.İmages antep yemekleri

Gaziantep’te Nerede Ne Yenir?

Antep günün ilk ışıklarına Beyran çorbası ile merhaba diyor. Yerli halk için geleneksel bir kahvaltı kültürü olan Beyran Çorbası Metanet Lokantası’nda sizleri bekliyor. Eğer sabahın ilk ışıklarında buraya gezi rehberi eşliğinde geldiyseniz, mutlaka sizi Metanet lokantası’na götürecektir. Gaziantep’in olmazsa olmaz bir diğer lezzet durağı ise Bayazhan Restoran. Antep tarihinde önemli bir yere sahip olan bu güzide mekânda öğlen yuvalama ve bayazağa kebabı en meşhur ve çok tercih edilen lezzetlerin başında gelmektedir. Yemek sonrasında ise vaktiniz varsa üst katında bulunan Şehir Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.İmages gaziantep

Antep’te Meşhur Olan Yemekler

Antep’e has küşleme yemeği ve kebap çeşitleri de oldukça meşhur ve lezzetli. Meşhur Kebapçı Halil ustanın mekânını ziyaret ederek bu harika lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Yemeğinizi yedikten sonra Gaziantep’e özel antep fıstıklı baklava yemek isterseniz de ilk gideceğiniz durak İmam Çağdaş olmalıdır.

Gaziantep’te eski dönemlerden günümüze kadar lezzetini bozmadan taşıyan İmam Çağdaş Gaziantep’in en ünlü tatlıcısı olarak bilinmektedir. Genelde Antep’e gelen yerli ve yabancı turistlerin çoğu buradan alışveriş yapmaktadır.

Tabi İmam Çağdaş sadece tatlı üzerine kurulu bir firma değil. İsterseniz burada Ali Nazik başta olmak üzere birçok yemek çeşidinden istediğinizi yiyebilirsiniz. Bir başka tatlı durağı ise kömürde kadayıf tatlısı ile bilinen Erçelebi. Mekânda en meşhur tatlı kömürde kadayıf olduğundan içerisi tıklım tıklım dolu oluyor.

Gaziantep’te en çok dillerde dolanan yerlerden biri de Tarihi tahmis Kahvesi’dir. Birçok seyahat rehberi turistleri buraya getirip tarihi menengiç ve dibek kahvelerinin tadına baktırmaktadır. Eski zamanlardan günümüze söylenen rivayet neticesinde 4.Murat’ın Bağdat seferi sırasında buraya uğrayarak Dibek kahvesi içtiği söylenmektedir. Gaziantep’in Aras meydan’ında bulunan Tarihi Tahmis Kahvesi’nin geçmişi 1635 yıllarına kadar dayanmaktadır.

ÖNERİ: Sonbahar’da Görmeniz Gereken Yerler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gaziantep'te Lezzet Durakları

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds