Sadece Orta Karadeniz’in değil, Karadeniz’in en güzide şehirlerinden biri olan Samsun yaklaşık 1.6 milyonluk nüfusu ile Orta Karadeniz bölgesinde bulunuyor. Türkiye’nin ulusal kurtuluşunun ilk adımlarının da atıldığı bu şehrin ilk adı, Amisos olarak geçiyor. Önceleri bu isim Yunancaya dayatılsa da Yunan tarihçiler Palaskça’dan gelme bir isim olduğunu kabullendiler. Hititler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender öncülüğünde Makedonlar, Roma ve Bizans’dan sonra Türklerin egemenliğine geçen Samsun, birçok medeniyete ev sahipliği yaptı.. Tarihi yapısıyla bu şehir yerli ve yabancı turistlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor. Nice ünlü yazarların kalemine konu olmuş, nice düşünürler bu şehirden bahsetti, eserlerine ekledi. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk şehrin simgesidir ve şehrin çoğu yerinde bu hissiyat alınmaktadır.

Samsun’da tarihi veya turistik çok fazla yer bulunuyor. Gezmek için çok fazla alternatifinizin olduğu bu şehirde, özellikle görmeniz, görmeden geçmemeniz gereken yerleri listeledik 🙂

ATATÜRK ANITI

Atatürk Anıtı
-Ulu Önder’in heykelinin önünde fotoğraf çektirmeden dönmeyin :)-

Ülkeyi kurtarmanın ateşini Samsun’da yakmaya çalışan Mustafa Kemal’in ölümsüzleştirildiği Atatürk Anıtı, Samsun’da görülmesi gereken ilk yerlerden biri. Atatürk Anıtı (Onur Anıtı) ulu önderimizin Samsun’a adım attığı yere yapılmış olup, şu anda Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Parkı’nda bulunuyor. Heylek, Avustralyalı bir heykeltraş olan Heinrich Krippel tarafından oluşturulmuştur.

BANDIRMA VAPURU MÜZESİ

Bandırma Vapuru Müzesi

2003 yılında halka açılan ve yapımı üç yıl süren bu müze Bandırma Vapuru göz önüne alınarak yapılmış ve gemide Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumundan heykelleri, kullandığı alet edevatlar, Mustafa Kemal Atatürk’ün el yazısı ile yapmış olduğu yazışmalar ve geminin diğer bölümleri yer almaktadır. Bandırma Vapuru Şehrin doğu kısmında yer almaktadır ve şehir içinde bulunan hatlarla kolayca ulaşım sağlanır.

Hafta içi her gün saat 08.00 ile 17.00 arası hizmet veren müze, Samsun’un Milli Mücadele dönemini simgeleyen önemli yapıtları içeriyor.

AMİSOS TEPESİ

Amisos Tepesi

Şehrin eski yerleşim yeri olan bu tepe Kara Samsun ile Baruthane yakınlarında yer almaktadır ve tepeye sahilden teleferikle ulaşım sağlanabilir. Burada Kral Mezarlıkları bulunmakta ve Kentin bu kısmında denize karşı yemek ziyafeti çekeceğiniz harika bir restoran bulunmakta. Samsun gezinizde 1 gününüzü mutlaka Amisos Tepesi ve eşsiz manzarasına ayırmanızı fazlasıyla öneririz..

ATAKUM SAHİLİ

Atakum Sahili

Karadeniz bölgesindeki diğer sahil kesimlerine bakarak Samsun sahili daha düzgün ve gecelerinizi burada uzun bir yürüyüş yapıp dalga sesleri eşliğinde geçirmeniz için mükemmel bir yer. Gerek düzeni, gerek sahil kenarındaki restoran ve mekanları ile Atakum Sahili, Samsun’a gelen özellikle genç kitlenin uğramaktan sakınmadığı bir yer.

Samsun’a Ne Zaman Gidilmeli?

Bahar ve yaz ayları, güzel ve keyifli bir Samsun seyahati için biçilmiş kaftan. Yaylalarda kamp yapmak, Karadeniz’in tadını doyasıya çıkartmak, Samsun’u diğer iller ile kıyaslayınca biraz daha ön plana çıkartıyor. Diğer Karadeniz şehirlerine nazaran ılıman bir havaya sahip olan Samsun, olumsuz hava şartlarını görece daha az yaşayacağınız bir seyahat deneyimi yaşatacaktır.

-Unutturmadan, ılıman bile olsa hava Karadeniz havası, dalga Karadeniz dalgası..-

Samsun’da Neler Yemelisiniz?

Samsun Yemek

Samsun’a uğramışken meşhur Karadeniz mutfağının en leziz yemeklerini tatmamak olmaz.

Hamsili köfte,

Turşu kavurması,

Mısır çorbası,

Lahana çorbası bu güzide şehirde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden.

– Çakallı menemenini işin içine katmıyoruz, bu müthiş lezzet de popüler olup tadını kaybetmesin(!) :)-

Çok özel anılarınızın olduğu güzel bir gezi geçirmeniz dileğiyle..

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#BuTatilde Nereyi Gezmeli? SAMSUN #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds