FEST Travel, 2019 yılında da Tunceli Yüzey Çalışmaları’nı sürdürüyor. Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde Öğretim Üyeliği görevinde olan Dr. Yasemin  Yılmaz başkanlığındaki ekip, Paleolitik ve Neolitik Dönem kalıntılarını bulunduran alanları keşfetme çalışmaları sürdürürken, gelişmeler basın ile arkeoloji dünyasında geniş yankı uyandırıyor. 

Sorumlu turizm ilkesi çerçevesinde faydalı ve verimli faaliyetlerini sürdürmeye devam eden FEST Travel, gezilerinin yanı sıra kültürel mirasların ortaya çıkartılması ve bu mirasların korunabilirliği konusundaki duyarlı tavrı çerçevesinde Tunceli’deki “Arkeolojik Yüzey Araştırması” çalışmalarına 2018 yılından bu yana sponsorluk yapıyor. FEST Travel’in sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle yürütülen çalışmaların genel amacı bölgenin “Prehistorik, Klasik ve Ortaçağ Dönemlerindeki Yerleşimi ve Kullanımı” potansiyelinin belirlenmesi.

2018 yılında FEST Travel sponsorluğunda yürütülen çalışmalarda Tunceli ve şehrin ilçelerinde daha öncesinde arkeolojik kalıntı olduğu bilgi olmayan tam 10 farklı nokta saptanmıştı. Acil kurtarma kazısı yapılması gereken yerlerin belirlenmesinin ardından analizler hala sürmekteydi.

FEST Travel, 2019 yılında da sponsor olduğu bu bölgeye gezilerine devam ediyor. Birçok gezginin az bilinen bu coğrafyayı görme fırsatını bulması ve birçok acentenin Tunceli’ye kültür amaçlı geziler düzenlemesi, çalışmalarının meyve vermeye başladığını gösteriyor. FEST Travel, 2019 yılında da bu kültür mirası bölgeye geziler düzenlemeye devam edecek.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
2
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

FEST Travel Tunceli'de Yüzey Çalışmalarına Başladı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları