İstanbul’da Institut Français ve SALT Beyoğlu’nda devam eden Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF2019), konuk konuşmacıları ve etkinlikleri ile izleyenlerine nitelikli bir program sunmayı sürdürüyor.

Bu yılın konukları arasında film seçkisinde yer alan Turist İstilası/Overbooking filminin yapımcısı Joe Holles ve yönetmen Álex Dioscórides Gomis vardı. Holles ve Dioscórides, 22 Kasım tarihinde gösterimi yapılan filmin ardından izleyenlerle sohbet programına katıldı.

Turist İstilası/ Overbooking filminde kitlesel turizmin beşiklerinden biri olan Mayorka’da turizmin gelişimi ve son 10 yılda çöküşün eşiğine gelinmesi irdeleniyordu. Bunu yaparken bu turizm modelinin sürdürülebilirliği; Mayorka’nın kendisini dönüştürüp aynı sorundan muzdarip diğer yerler için iyi bir referans olması konusu sorgulanıyordu.

Joe Holles’ten SYFF2019’da Soru Cevap Etkinliği

Gösterimin ardından, aynı zamanda sürdürülebilir turizm ile ilgili çalışmalar yürüten filmin yapımcısı Joe Holles bir konuşma yaptı ve gelen soruları yanıtladı. Turizmin güzel hayaller üzerine kurulu bir araç olduğunu, ancak birçoğumuzun fark ettiği üzere, genellikle bir zamanlar düşündüğümüz gibi olumlu değişime neden olmadığını söyledi.

Turizmin ayrı, yerelin ayrı olduğu bir sistemden ziyade turizmle yerel yaşamın ve tarım, kültür, teknoloji ve inovasyon gibi sektörlerin ilişkide olduğu, birbirini beslediği ve geliştirdiği; herkesin katkısını, ilgisini, endişesini ve ihtiyacını bu endüstrilerle ilişkilendiren bir modelle yapılabileceğine inandığını belirtti. Holles, bunu ancak hep birlikte başarabileceğimizi, filmde yaptıkları gibi etkilenen tüm paydaşların görüşlerinin önemli olduğunu ve dinlenmesi gerektiğini belirtti. Politikacıları ve şirketleri etkileme gücüne sahip olduğumuzu hatırlattı.

“Turizmdeki olumlu değişim için çok fazla imkana sahibiz”

Turizmin olumlu değişim için itici bir güç olması konusunda birçok imkana sahip olduğumuzu; özellikle son dönemde sürdürülebilir, sorumlu veya otantik turizmin giderek daha fazla insan için önem kazandığına dikkat çekti.İnsanların yerelde ne yeniyorsa onu yemeyi, nasıl yaşanıyorsa deneyimlemeyi istediklerini; bu sayede yaşamak için iyi olan bir yerin, turizm için de iyi olmasının giderek daha fazla öneme sahip olacağını belirtti.

Gün boyu süren film gösterimlerinin ve sohbet programının ardından Festival, Barış İçin Müzik Yaylı Grubu’nu konuk etti. İzleyicilere vakfın çalışmaları hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Orkestra Koordinatörü Hazal Kol, böyle bir film festivalinde olmanın çocukların bilinçlenmesi açısından ve çok fazla erişimi olmayan filmleri izleyebilmeleri açısından da önemli olduğunu söyledi. 10-20 yaş aralığında 20 çocuk ve gençten oluşan orkestra mini programlarında Holst, Vivaldi ve Mozart’ın eserlerinden seslendirdiler. Konserlerini Astor Piazzolla’nın Libertango’su ile noktalayan grup izleyicilerden büyük beğeni ve alkış aldı.

Barış İçin Müzik Vakfı, imkânları sınırlı binlerce çocuğa ortak sosyal ve kültürel yaşam alanları oluşturarak, sanata katılım hakkı önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyor.

İstanbul Otelleri

39. İstanbul Film Festivali Nisan 2020’de!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SYFF2019’da Sürdürülebilir Turizm Sohbetleri

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds