Şanlıurfa’da düzenlenen “Gastroway” etkinliği, şehrin zengin mutfağının gün yüzüne çıkması ve dünya çapında adından söz ettirmesi açısından büyük bir önem teşkil ediyor. Etkinlik kapsamında şehre ayak basan ünlü şefler, TÜRKPATENT tarafından da tescillenmiş olan sade yağın tadına hayran kaldı. Antep baklavasına lezzet vermesiyle bilinen yağ, birçok  şefin etkinlikte ilgi odağı oldu.

Güneydoğu’nun lezzetli mutfağının en büyük sırrı olarak kabul edilen sade yağ, uzun yıllardır şehrin en önemli lezzetlerinden biri olarak biliniyor. İvesi cinsindeki koyunların sütünden elde edilen yağ, yöre halkının severek tükettiği lezzetler arasında bulunuyor. Zorlu işlemlerin ardından hazır hale gelen yağ, çeşitli işlemlerin ardından tereyağına dönüşüyor.

Yağın kaynatılması sonucunda elde edilen sade yağ ise, Güneydoğu mutfağında yemeklere ve tatlılara lezzet katan bir alternatif olarak biliniyor. Geçtiğimiz sene TÜRKPATENT tarafından tescillenmiş olan ve Şanlıurfa Ticaret Borsası’nın coğrafi işaret tescil başvurusundan olumlu sonuç aldığı sade yağ, yurt dışına pazarlanması konusunda da önemli adımlar atmaya başladı. Oldukça zorlu işlemlere tabii tutulan ve yapımı epey bir zahmetli olan yağ, fiyat anlamında da dudak uçuklatıyor. Kalitesine göre fiyatı değişen yağ, ortalama olarak 90 liradan alıcı bulmaya devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş ile birlikte yürüttüğü “Gastroway” etkinliği kapsamında düzenlenen organizasyon, dünyaca ünlü meşhur şeflerin sade yağı tatmasına olanak sağladı. Harran’da düzenlenen gezi programında yöre kadınlarının özel olarak hazırladığı yağ, şeflerin ilgisini çekti.

Sade yağın geleneksel yöntemlerle yapılma aşamalarını uygulamalı olarak öğrenen şefler, ateşin yakılması, yağın hazır hale getirilmesi ve yemek yapılma aşamalarını yöre kadınlarından öğrendi. Sade yağa hayran kalan şefler, ayrıca yöresel şıllık tatlısının da tadına baktı. Etkinliğe tam puan veren şefler, organizasyon için yetkililere teşekkür etti.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Şanlıurfa'da Ünlü Şeflerin "Sade Yağ" Hayranlığı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds