Yarın başlayacak olan sömestr tatili, İzmir’de bu hafta Çocuk Filmleri Şenliği ile renklenecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek şenlikle kentin 30 ilçesinde yer alan kültür merkezlerinde 18 Ocak ile 1 Şubat tarihleri arasında çocuk filmi gösterimleri gerçekleşecek.

İzmir’de haftanın kültür sanat programı

Gösterime girecek çocuk filmleri

  • Can Dostlar
  • Fırıldak Ailesi
  • Bücür
  • Kral Şakir Oyun Zamanı
  • Bizim Köyün Şarkısı

Fark Yaratanlar ve Dostları sanatseverlerle buluşacak

İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi 19 Ocak tarihinde Tekerleki Sandalye Dans Projesi etkinliği izleyicilerin beğenisine sunulacak.

İbrahim Yazıcı şefiliğinde düzenlenen “Fark Yaratanlar ve Dostları” adlı gösteride sopranolar Aytül Büyüksaraç, Nazlı Alptekin, Zibelhan Dağdelen, tenor Aydın Uştuk, bas Hasan Alptekin, piyanistler Deniz Dağdelen, Emre Altpekin sahneye çıkarak gösterilerini sunacaklar.

Banu Dağcıoğlu Türkeli’nin sanat yönetmenliğini üstlendiği etkinlik, tekerlekli sandalyeli dansçı Bora Acar Zöngür ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Konservatuvarı öğrencileri Efe Kızık, Melisa Kuyumcu, Deniz Sarıçoban, Nilsu Şaylı ve Ece Tunca ile sanatseverlere keyifli zamanlar sunacak.

Opera, bale, senfoni gösterileri

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, 17 Ocak’ta AASSM’de  Orhun Orhon şefliğindeki konserde “Joseph Haydn Akşamı” düzenleyecek. Konserde sanat severler Haydn senfonilerini dinleyebilecekler.

17 Ocak tarihinde ise İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından Çaykovski’nin “Fındıkkıran ” bales Bornova Kültür ve Sanat Merkezinde gösterime girecek.

Çaykovski’nin ünlü eseri “Fındıkkıran” balesinde 11 yaşındaki kız çocuğuna yılbaşı partisinde hediye edilen “Fındıkkıran” adlı bebeğin prense dönüşmesinin anlatıldığı gösterimde kareografi Mehmet Balkan tarafından hazırlandı.

İbrahim Yazıcı şefliğinde sahnelenen eserde, Aslı Çilek, Burcu Olguner, Boğaçhan Bozcaada ve Dolun Doyran doyumsuz eserde rol alacak.

Tiyatro gösterileri

İzmir Devlet Tiyatrosu Konak, Karşıyaka ve Bornova Bozkurt Kuruç sahnelerindeki oyunlarla tiyatro izleyicilerine keyifli saatler sunacak.

Konak Sahnesi’nde 17 ve 18 Ocak’ta “Türkiye Kayası”, 21 ve 22 Ocak’ta “İkimizin Dünyası”; Karşıyaka Sahnesi’nde 17 ve 18 Ocak’ta “Annemin Son Çılgınlıkları”, 21 ve 22 Ocak’ta “Arf Sabiti”; Bornova Bozkurt Kuruç Sahnesi’nde ise 18 Ocak’ta “Kantocu”, 21 ve 22 Ocak’ta “Kaşıkçılar” adlı oyunlar izleyiciler ile buluşacak.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden bir ailenin öyküsünü anlatan “Türkiye Kayası” adlı eser Fehime Seven’in kaleminden çıkmış olup Seval Erözmen Kip tarafından yönetiliyor.

Michael Frayn’ın yazıp Yusuf Köksal’ın yönettiği “İkimizin Dünyası” adlı eser, farklı çiftlerin benzer hikayelerini eğlenceli bir bakış açısıyla seyirciye sunuyor.

Julie Jensen’in yazıp  Bengisu Gürbüzer Doğru’nun rejisörlüğünü üstlendiği “Annemin Son Çılgınlıkları” adlı eserde, annesi alzaymır hastası olan Dot’un mücadelesi tiyatral bir dille anlatılıyor.

Dünyaca ünlü Türk matematkçi Cahit Arf’ın hayarının anlatıldığı “Arf Sabiti” adlı eserın yazarı Feraye Şahin olup yönetmenliğini Sadık Yağcı yapmaktadır.

Sabri Özmener’in yönetmenliğinde  “Kantocu” adlı oyunda , Milli Mücadele yıllarında Verjin’in İstanbul gece hayatındaki hikayesi anlatılırken eserin yazarı dünyaca ünlü yazarımız Haldun Dormen’dir.

Musahipzade Celal’in yazdığı ve Metin Oyman’ın rejisörlüğünü yaptığı “Kaşıkçılar”, bir kaşık ustasının hayatını ve geleneksel el sanatlarını anlatıyor ve seyirciye sevdiriyor.

İzmir Otelleri

Sömestr Tatili İçin 8 Rota Önerimiz


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir'de haftanın kültür sanat programı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds