Kayseri’de düzenlenen ve Anadolu Sinemacılar Derneği tarafınca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Talas Belediyesİ’nin destekleriyle gerçekleşen “7. Kayseri Film Festivali”, ödül töreni ile sonlandı.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde festivalin kapanış galasına, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Festival Direktörü Kadir Turna ile çok sayıda ünlü isim ve davetliler katıldı.

Talas Belediye Başkanı Yalçın, törende yaptığı konuşmada, duyguları ve düş dünyasını anlatan en iyi görsel sanatın sinema olduğunu söyledi.

Kayseri Film Festivali ile Türk Sineması’nın gelişimine katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten Yalçın, şunları kaydetti:

“Sinemada her yaştan insanın duygularına hitap eden, düşlerini önüne seren imkan var. Bazen çocukluğumuza götürür geçmişi yaşatır, bazen de çocukken büyütür gelecekteki bizi gösterir. Sinemada çalışan her kardeşimiz sanatçıdır çünkü hepsi gönlünü koymuştur. Bundan dolayı da böyle güzel eserler çıkar. Biz de Talas Belediyesi olarak sanata ve sanatçıya destek olmayı belediyecilik anlayışımızın bir parçası olarak kabul ettik.”

Festival Direktörü Kadir Turna da böyle bir festival düzenlemekten dolayı gurur duyduklarını dile getirdi.

Birbirinden güzel filmlerin yarıştığını anlatan Turna, “Altın Çınar Ödülleri sahipleriyle buluştu. Bir daha ki seneye sekizincisini yapmanın da sözünü aldık. Bir dahaki seneye çok daha güzel bir festival yapacağız. Bir dahaki seneye herkesi kucaklamaya hazırız. Nice Altın Çınarlara, nice festivallere diyorum. Seneye TRT ile ortak çalışma planımız, Kayseri konulu senaryo yarışmamız ve bir de Kayseri film platformu çalışmamız var. Buraya gelen herkese teşekkür ederim. Umarım güzel bir şekilde devam ederiz. Türk Sineması kazansın.”

Kayseri film festivali2

Kayseri Film Festivali’nde Ödüller

Festivalde, Ulusal Uzun Metraj En İyi Film Ödülü’nü “Omar ve Biz” filmiyle Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadırer, Ulusal Kısa Metraj En İyi Film Ödülü’nü “Taş” filmiyle Alican Yücesoy, Ulusal Belgesel En İyi Film Ödülü’nü ise “Bir Rüya Gördüm” ile Burcu Esenç ve Cantekin Cantez aldı.

Ulusal uzun metraj film kategorisinde, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü “Küçük Şeyler”deki performansıyla Alican Yücesoy, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü de Saf filmindeki rolüyle Saadet Işıl Aksoy kazandı.

Ulusal Uzun Metraj En İyi Yönetmen Ödülü’ne “Omar ve Biz” filmi ile Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadırer, Ulusal Uzun Metraj En İyi Senaryo Ödülü’ne ise “Küçük Şeyler” filmi ile Kıvanç Sezer sahip oldu.

Ayrıca, Ulusal Belgesel Jüri Özel Ödülü, “Olmaz Dediler Oldu” filmiyle Sinan Bal’ın, Ulusal Uzun Metraj Yücel Çakmaklı Halk Ödülü “Peri” filmiyle Can Evrenol’un, Ulusal Uzun Metraj En İyi Kurgu Ödülü “Saf” filmiyle Evren Luş’un, Ulusal Uzun Metraj En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü “Dilsiz” filmiyle Andreas Sinanos ve “Kovan” filmiyle Serdar Ünlütürk’ün, Ulusal Uzun Metraj En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü “Dilsiz” filminde oynayan Emin Gürsoy’un, Ulusal Uzun Metraj En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu “Peri” filminde rol alan Özay Fercht’in, Ulusal Uzun Metraj Elia Kazan Juri Özel Ödülü de “Kapan” filmi ile Seyit Çolak’ın oldu.

Kaynak: AA

Kayseri Otelleri

Antalya’nın 2019 Turizm Verileri!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7. Kayseri Film Festivali'nin Ardından

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds