Dünyayı keşfeden, yeni yerleri, yeni bölgeleri keşfeden birçok kaşif tarih sahnesine adını altın harflerle yazdırdı. Christoph Colomb, Vasco de Gama veya Lawrence, gezginlere yabancı gelmeyen isimler.. Birçok erkek kaşif, tarihe adını yazdırmayı başardı. Peki ya kadınlar? Birçok gezgin kadın, en az erkek meslektaşları kadar önemli çalışmalar yapıp, birçok yenilikte başrol sahibi olmayı başardı. Gelin bu kaşif kadınları hep birlikte tanıyalım. İşte, dünyayı yeni şeyler öğrenmeyi merak ederek değiştiren gezgin kadınlar :

Çöl Kraliçesi: Gertrude Bell

Gertrude Bell

1868 yılında doğan, “Çöl Kraliçesi” tanımını almayı başaran bir kadın olan Gertrude Bell, İngiltere’de doğdu. Dönemin düşünce yapısına göre üniversiteye gitmesi pek hoş karşılanmayan kadınlardan biri olan Bell, üvey annesinin de etkisiyle önce liseyi bitirdi, ardından yanlış düşünceleri hiçe sayarak Oxford’un yolunu tuttu. Üniversiteyi “şeref derecesi” ile bitirmeyi başaran ilk kadın olarak tarihe geçen Bell, henüz 24 yaşındayken Ortadoğu’nun yolunu tuttu. Tahran’da İngiltere Elçisi olarak görev yapan dayısının yanına giden Bell, hayatının geri kalanını adeta adayacağı bölgeye ilk adımını atmış oldu.

Hayatını adadığı Ortadoğu’da Suriye, Mısır, Mezopotamya ve Ürdün gibi bölgelere sürekli seyahat eden Bell, önemli makaleler ve kitaplar yazdı. Günümüzde Irak tarihinin en önemli belgelerinden biri olarak gösterilen Irak Ulusal Müzesi, Bell’in yapmış olduğu çalışmalar sayesinde hayata geçti. Bell’in hayatı boyunca ilgi duyduğu Mezopotamya ve Anadolu arkeolojisi, günümüzde de çok fazla ilgi gören alternatiflerden biri olmayı başardı.

Bir Deli Gazeteci: Nellie Bly

Nellie Bly

Gerçekleri aydınlatma yoluna hayatını adayan gazeteciler tarihin her döneminde var oldu, var olmaya da devam edecek. Hayatını kaybettiğinde ardında pek çok şey bırakan Nellie Bly adlı kadın gazeteci de bunlardan birisiydi. Kariyeri boyunca farklı kimliklere bürünerek gerçeğin peşinde koşan “Bir Deli Gazeteci”, Elizabeth Jane Cochran, Cochrane, Nellie Bly gibi isimler kullandı.

Ardından çok fazla sansasyonel olay bırakan Bly’ın en büyük işlerinden biri, “Deliler Evinde 10 Gün” adlı yazı dizisi oldu. Deli bir kadın kılığına girerek Blackwell Kadın Akıl Hastalıkları Hastanesi’ne giren ve içerideki koşulları inceleyen Bly, ilk çizgi roman karakteri olan Yellow Kid’in de ortaya çıkmasına sebep olmuştu.

Bu önemli iki başarının ardından, Jules Verne’nin “80 Günde Devr-i Alem” kitabına kafa tutan Nellie Bly, kitaptaki kurguyu gerçeğe dönüştürdü. Bly, 72 gün içerisinde dünya turunu tamamladı.

The English Bird: Isabella Bird

Isabella Bird

19. yüzyılın önemli kaşiflerinden biri olan Isabella Bird, Avustralya ve Hawaii bölgelerindeki gezileri ile meşhur bir fotoğrafçı ve doğa bilimci olarak biliniyor. “Yanardağ Uzmanı” lakabını da almayı başaran Bird, efsanelere göre Colorado’daki Rocky Dağları’nı keşfeden ve gezen ilk kişilerden biri. “The Lady’s Life in the Rocky Mountains” adlı dağlarla ilgili kitabı, dönemin en çok merak edilen eserlerinden biri oldu.

Bird, ayrıca Kraliyet Coğrafya Cemiyeti’ne seçilen ilk kaşif olmasıyla da tarihe adını yazdırmış bir kadın gezgin.

Yaş Engel Değil: Barbara Hillary

Barbara Hillary

75 yaşında Kuzey Kutuplarına, 79 yaşında ise Güney Kutuplarına ulaşmayı başaran Barbara Hillary, tarihe adını altın harflerle yazdırmayı başaran bir Afrikalı-Amerikalı kadın. Dergi kurmuş, yayın yönetmenliği yapmış, hemşirelik yapmış ve yakalandığı akciğer kanserini 67 yaşında atlatmış olmasının ardından nefes alma yeteneğinin yüzde 25’ini kaybetmiş Barbara Hillary, çok anı ve macera sıkıştırdığı 67 yılın ardından ise tarihe geçmeye karar verir.

75 yaşından sonra başardığı Kuzey ve Güney Kutupları macerası, Hillary’nin günümüze gezgin kadınlar listesinin en önemli ikonlarından biri olarak gelmesine olanak sağlıyor.

Vahşi Doğa Keşfi: Osa Johnson 

Osa Johnson

Osa Helen Leighty, veya evliliğinin ardından olan ismi Osa Johnson, günümüze belgesellerden dolayı tanıdık bir isim olarak geliyor. Dünyanın ilk kadın belgesel yönetmenlerinden biri olan Osa Johnson, 1910 yılından itibaren yaptığı gezi belgeselleri ile ünlenir.

Vahşi doğada yaptıkları keşifler ve bu keşifler sırasında çektikleri fotoğraflar günümüzde bile hala birçok yeni belgeselde kullanılıyor. Eşinin fotoğraf çekmesi sırasında metin yazarlığı yapan, aynı zamanda da eşini vahşi doğadan koruyan Osa Johnson Güney Pasifik ve Afrika’yı uzun süre gezdi. 1940 tarihinde yazmış olduğu “I Married Adventure” kitabı, Osa Johnson’un iyice ünlenmesini sağladı.

Yalnız Gezgin: Ida Pfeffier 

Ida Pfeffier

Dünyanın ilk kadın gezginlerinden biri olarak bilinen Ida Pfeffier, yalnız başına çıktığı gezilerdeki anılarını biriktirdiği kitapları ile adını hala anımsatan bir kaşif. Kudüs ve Giza gibi dönemin tehlikeli, çalkantılı bölgelerine giden Pfeffier, aynı zamanda çöllerde develerle günlerce seyahat etmiş, Mısır Piramitleri’ni yerinde görmüştür. Tüm bu maceraları, Ida’nın aynı anda Londra, Berlin ve Paris Kraliyet Coğrafya Cemiyeti’ne üye olmasına olanak tanımıştır. Gezgin kadınlar listesinin her zaman içinde olan Pfeffier, yalnız başına çıktığı yolculuklar ve yaşadığı maceralar ile bir simge olmayı başardı.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Arda Çağatay Genç
1995 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra, BuTatilde.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarihi Değiştiren En Gezgin Kadınlar

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds