Mastercard, 10 yıldır düzenli olarak paylaştığı “Hedef Şehirler Endeksi” raporunun “Play” bölümü ile eğlence tutkunlarının seyahat alışkanlıklarını raporladı. Dünya’da en çok gidilen şehirler raporu hedef destinasyonlar hakkında bilgi sahibi olmaya yararken, eğlence amaçlı seyahat edilen şehirler listesinde Dominik Cumhuriyeti’nin Punta Cana şehri başı çekti.

Ödeme teknolojileri firmalarından biri olan Mastercard’ın verilerine göre Türkiye’de turizm büyümeyi sürdürüyor. 2019 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde yapılan yabancı kart harcamaları 2018 yılına göre yüzde 76’lık artış gösterdi. Kişi başına yapılan ortalama harcama 650 Dolar olarak belirtilirken, en fazla harcamayı Alman turistler yaptı.

Alman turistlerin 740 Dolar ile zirveyi çektiği listede ikinci sırayı 657 Dolar ile Hollandalılar, üçüncü sırayı 602 Dolar ile İngilizler ve 390 Dolar ile Ruslar aldı.

Harcamalardaki artış oranı döviz girişi açısından büyük bir öneme sahipken, artış oranları açısından liste İngiltere, Rusya, Hollanda ve Almanya olarak sıralandı.

Kim, Nerede, Ne Yapıyor?

10 yıldır düzenli olarak yayımlanan ve seyahat endüstrisindeki tercihleri net bir şekilde ortaya koyan “Hedef Şehirler Endeksi” raporunun “Play” kısmı ise, iş harici yapılan seyahatleri kapsayan gezileri kapsıyor. Bu anlamda Mastercard’ın “Play” araştırma bölümü, gezmek, görmek ve dinlenmek maksadıyla gerçekleşen bireylerin nereleri tercih ettiğini, neye para harcadığını belirliyor.

Dominik Cumhuriyeti İlk Sırada

Dominik Cumhuriyeti’nin Punta Cana şehri, veriler göz önüne alındığında önceki sene olduğu gibi yine en çok tercih edilen şehirler listesinde birinci sırayı aldı. Popülarite sahibi destinasyonların dışında farklılıklar arayan macera ve doğa tutkunları, Punta Cana’ya sık sık ziyarette bulundu. Dünya’da en çok gidilen şehirler listenin ikinci sırasında Tunus’un Djerba şehri yer alırken, üçüncü sırada ise Japonya’nın Hokkaido şehri bulunuyor.

Dördüncü sırayı alan Meksika’nın Riviera Maya şehriyle beşinci sırada bulunan Peru’nun Cusco şehri, en çok tercih edilen 5 rota içerisine girmeyi başardı. Dünya’da en çok gidilen şehirler listesinde bu şehirlerin yanı sıra, Japonya’dan Kyoto ve Osaka, İspanya’dan Palma de Mallorca, Endonezya’dan Bali ve Amerika’dan Honolulu da listede yer alıyor.

210’u aşkın ülkede geçerli olan Mastercard, raporun yanı sıra kart sahiplerine de deneyim sırasında birçok avantaj sunuyor. Mastercard Traveler Rewards uygulaması sayesinde kart sahipleri Avrupa, Orta Doğu, Asya Pasifik ve Latin Amerika’daki üye iş yerlerinde alışveriş yaptıkça ödül kazanıyorlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rapor: Dünya'da En Çok Gidilen Şehirler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları