20
40 Paylaşım, 20 Beğeni

Datça gezi rehberinde, Ege’nin en meşhur bölgelerinden birini sizler için derledik.

Türkiye’de sık ziyaret edilen, gezginlerin en uğrak rotalarından bir yer olan, 235 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan Datça’dan bahsedeceğiz sizlere. Ege yemeklerinin yanı sıra Datça’da günbatımı bunun yanında dar sokaklarında birbirine benzeyen eski evlerin arasında yürümek isteyenlerin Datça gezi rehberi listesine ekledikleri başlıca durumlardır.

Bir tarafı Akdeniz’de bir tarafı Ege Denizinde kalan Datça; dinlendirici havası ve bozulmamış müthiş doğasıyla gezginleri bekliyor. Ekonomik olarak da gelen insanlara saygı duyan yapısı ile ki bunu her aylarda devam ettiren (bunlara temmuz, ağustos yaz ayları da dahil) Datça, güzel günler geçirebileceğiniz bir bölge olarak yerini almaktadır.

Datça Gezi Rehberi 1

Datça gezi rehberi oluşturan okuyucular genel olarak tarihsel sürecini bilip ziyaret etmek isterler. Tarihsel süreci Dorlar’a kadar uzanan Datça; Lidya ve Pers uygarlıklarının da hakimiyetinde kalmıştır. Bunun da dışında Knidos Antik Kenti ile aynı zamanda kurulmuştur. Askeri ve savunma amaçlı geliştirilen yer aynı zamanda kolonicilik faaliyetleri için de tarihsel süreçte kullanılmıştır. Bizans döneminde tam olarak gücünü kaybeden şehir akabinde gelen doğal afetlerle zarar görmüştür. Bunun da yanında altı yüzlü yıllarda ise tamamen terk edilmiştir yerleşim açısından. Tarihsel süreç içerisinde Türk beyliklerinden Menteşe beyliğinin himayesine giren ve zamanla Osmanlıya bağlanması ile birlikte Datça ismini almıştır.

Datça gezi rehberi

Coğrafi yer olarak engebenin hakim olduğu bölgede, doğal bitki örtüsü ve yeşilliği ile göz dolduruyor. Buna somut örnek olarak da badem ve zeytinyağı üretimi gösterilebilir. Yılda 300 günün güneşli geçtiği bu bölge Türkiye’de birinci, dünyada ise ikinci “bol oksijenli” bölge olarak tanınmaktadır.

Datça gezi rehberi yapan okuyucuların mutlaka merak ettiği yerler bulunmaktadır. Kıyılarda sörf imkanı veren ve güzel anları depolayabileceğiniz bu bölge müthiş imkanlar sunmaktadır. Tekne turların yapıldığı, teknelerde etkinliğin yapıldığı Datça aynı zamanda Yunan adası olan Symi’nin de komşudur.

Eski Datça

Datça Gezi Rehberi 2

Begonvilli sokaklar, taş evler antik zamanlardan itibaren günümüze ulaşan Datça’nın tek yeri. Alaçatı ile benzerlik göstermesine rağmen oradan daha bir sessizlikte olan Eski Datça, küçük kafeler, butik oteller ve hediyelik eşyacılarla daha şık bir görünüme kavuşmuş durumda. Trafiğin sıkışmaması adına Eski Datça’ya girilirken girişte otoparkta araçlar bırakılıp ardından yaya bir biçimde yola devam ediliyor. Zaman geçtikte gelişen ve güzelleşen Eski Datça’da bazı eski evler restore edilmek zorunda kalsa da halen heybetliğini koruyan taş evleri de bölgesinde barındırmaktadır.

Datça Gezi Rehberi 3

Datça gezi rehberi oluşturanlara ayrıca bir dipnot bırakmak isteriz. Can Yücel sevenler için de ayrı bir özelliği var buranın. Can Yücel’in evi ve sık bir biçimde uğradığı Orhan Kahvesi’ne rastlamak mümkündür.

Can Yücel Evi

Datça Gezi Rehberi 4

Can Yücel Sokak’ta büyük şair, üstat Can Yücel’in hayatından büyük bir bölümünü geçirdiği evi görebilirsiniz. Evin içerisinde halen de Can Yücel’e ait kitap ve karalamalar bulunmaktadır. Ne yazık ki evin girişi ise ziyaretçi girişine kapalıdır. Sadece izin alınarak özel bir araştırma için açılan Can Yücel’in evi yılda bir kez de açılmaktadır. 12 Ağustos’ta “Can Yüceli Anma” gününde ev ziyarete açılmaktadır. Bunun da dışında, evin önünde güzel fotoğraf kareleri çekebilirsiniz.

Knidos Antik Kenti

Datça Gezi Rehberi 5

Tekir Burnu’nda kurulan ve bir tarafı Akdeniz’e bir tarafı Ege’ye bakan; antik kentler arasında günümüze nadir olarak gelen ve tarihi yapıtlar bırakan liman kenti olma özelliğini gösteriyor. Datça gezi rehberi yapanların mutlak suretle listelerine eklediği bir bölümden bahsediyoruz. İlk başta ada iken sonradan yapılan değişikliklerden ötürü kara bağlantısı yapılan ada bir nevi yarım adaya dönüştürülmüş. Kuruluş zamanında Dorlar’ın asıl amacı; ticaret, askeri ve liman tarzı olmuştur. Armağan ettikleri tanrıçaları Afrodit adına bir heykelin olduğu söylense de yapılan kazılarda halen rastlanmamıştır.

Müzkart için ücretsiz olan giriş Knidos Antik Kentinde normal olarak 10 TL’dir. Antik tiyatro alanlarının yanı sıra sizler bu girişten itibaren Knidos Antik Kentinden kalıntıları da görebilirsiniz. Otoparkın ücretsiz olduğu burada müthiş manzaralar yakalama fırsatı yakalayacaksınız. Datça üzerinden gelen tekne turları da buraya uğramaktadır. Her ne kadar bu limanda yüzmeye izin verilse bile; Datça’da yüzecek çok sayıda koy olduğundan burada yüzmeye fırsat bile bulamayabilirsiniz.

Datça klasiği olan bir durum ise burada güneşi batırmak. Saat 17.00 sıralarında buraya gelip, kenti tarihsel dokularla gezip kayalarda güneşi müthiş bir biçimde batırabilirisiniz. Antik kent yaz aylarında sabah saat 8 ile akşam 7 aralarında hizmet vermektedir. Yaz aylarında burada hizmet veren bir cafe olsa da fiyatlarının çok makul olmadığını söyleyebiliriz.

ÖNERİ: Kıyıköy Gezi Rehberi

Kızlan Köyü ve Kızlan Değirmenleri

Datça Gezi Rehberi 6

Datçe gezi rehberi listesine eklenebilecekler listesinde şüphesiz ki Kızlan Köyü ve Değirmenleri de okuyucuları bir hayli etkilemektedir. Bölgede rüzgarın çok olduğu bilinmekle birlikte; bol sayıda zeytin ve badem ağacıları bulunmaktadır. Kızlan bölgesinde trekking sporu yapılmakla birlikte çok sayıda el değirmenini bulunduğunu söyleyebiliriz. Çok popüler olmasa da bu köyle sörf yapanların uğrak noktası. Özellikle de Kızlanaltı ve Gebekum plajları örnek gösterilebilir.

Datça Gezi Rehberi 7

Hayıtbükü Plajı

Datça Gezi Rehberi 8

Mesudiye Köyünde bulunan Hayıtbükü. Sığ ve mavi olan denizinin yanında rüzgarın çok nadir görüldüğü bir bölge. Çocuklu olan ailelerin sık olarak tercih ettiği bir plajdır Hayıtbükü Plajı. Çok sayıda apart dairelerin olduğu bu bölgede ayrıca şemsiye ya da şezlong kiralayabilirsiniz. Fiyatlar ise genel olarak 20 ve 30 TL arasında değişmektedir. Araç ile geldiğiniz takdirde otopark ücreti ise 10 TL.

ÖNERİ: Kaş Gezi Rehberi

Datça Gezi Rehberi 9

Ovabükü Plajı

Datça Gezi Rehberi 10

Çok uzun olan, kumlu ve yine genellikle çocuklu ailelerin sık tercih ettiği bir plaj. Etrafta pansiyon ve sitelerin olduğu bölge genellikle yazlıkçıların sık tercih ettiği bir yer. Yemek ve içmek için etrafta çok yerin bulunduğu bölgede aracınızı bir sokağa park edebilirsiniz. Kumluk bölümü plajın büyük oranda genişlik göstermektedir.

ÖNERİYalıkavak Gezi Rehberi

Datça Gezi Rehberi 11

Datça’da Ne Yenir?

Yol üstünde Mavi Pide yemeyen henüz görülmedi desek yeridir. Datça gezi rehberi listesini yaparken Datça’da ne yenir? Sorusunun cevaplarını da muhtemel olarak ekleyeceksiniz. Otlu pide ve köz patlıcanlı “Mavi Pide” en çok tercih edilenlerden.

Ne yemekten ziyade, bir çay bile içip; içinize tarih çekebileceğiniz bir yer. Eski Datça’da “Osman Kahvesi”. Edebiyatçı Can Yücel’in sık uğradığı bu mekanda nostaljik anılar yaşayabilirsiniz.

Özellikle de balık restoranları burada sık karşılaşabileceğiniz yerler arasında gelmektedir. Deniz kenarı mekanlarda, taze balıklarla güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ev patatesi ve kabak dolması da gezginlerin tercih ettikleri yemekler arasında yer almaktadır.

Datça Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

20
40 Paylaşım, 20 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Datça Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları