Cunda gezi rehberinde, yaz turizminin hareketli bölgelerinden birini sizler için derledik.

Ayvalık adalarının en büyüğü olarak bilinen ve bir diğer ismi Alibey adaları olan Cunda gezi rehberi oluşturanların listelerine ekledikleri bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Balıkesir ilimizin Ayvalık kıyılarında yer alan bu ada 23 kilometrekarelik bir alana hükmetmektedir. Türkiye’nin kuzeybatı kıyısında yer alan Edremit Körfezi kıyılarına kadar da uzanmaktadır. Yunanistan’ın Lesbos adasının 16 km doğusunda yer alan Cunda adası yaz turizminde gezenler için uğrak bir yer olarak bilinmektedir.

Cunda Gezi Rehberi 1

Ege tatil beldesi olma özelliği ile tanınan bu ada sizlerde güzel izlenimler bırakacaktır. Ayvalık’tan Cunda Adası için otobüs ve feribot seferleri de bulunmaktadır, sizler de bunlardan yararlanabilirsiniz. Lale Adasına 1960’lı yıllarda kurulmuş bir köprü ile de bağlı olunması ile bilinmektedir.

Güneşin doğuş ve batışının şık bir biçimde izlendiği ve sırf bu sebeple buraya gelen insanların bir hayli fazla olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Cunda gezi rehberi oluşturanların denizinin masmavi suları ile karşılaşmaya hazır olmaları şarttır. İyot kokulu bu sokaklardan geçince sizler de tarihi ve doğal güzellikleri daha güzel bir biçimde hissedeceksiniz. Ayrıca Cunda gezi rehberi oluşturduysanız taş sokaklar ve taş evleri görmeye hazır olun. Çünkü buranın köklü bir tarihi vardır. Ayrıca yolda gelirken mola verdiğinizde de çok güzel yemekler yiyebileceğiniz yerler vardır.

Cunda Gezi Rehberi

Taksiyarhis Kilisesi

Cunda Gezi Rehberi 2

Adanın en önemli ve aynı zamanda tarihi yerlerinden biri olan bu kilise mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Görünüşü ile adayı koruyan bu kilise henüz adaya yeni ayak basıldığında heybeti ile görünmektedir. 1873 yılında bu kilise Ortodoks Rumlar tarafından inşa edilmiştir.

Cunda Gezi Rehberi 3

Anakent Kilisesi gibi eski bir kilisenin temelleri üzerinden inşa edilerek günümüze ulaşmıştır. Bittiğinde ise Taksiyarhis yani koruyucu melekler olarak da isimlendirilen Cebrail ve Mikail’e armağan edilmiştir. 1927 ve 1928 yılları arasında ise kilisenin bir tarafına minare eklenmiş ve akabinde camiye dönüştürülmüştür.

Saatli Cami

Cunda Gezi Rehberi 4

Fevzipaşa Mahallesinde yer alan bu yapı Cunda gezi rehberi oluşturanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayos İanni isimli bir kiliseden dönüştürülen bu tarihi yapı 1870 yıllarından beri ayakta kalmaktadır. Mübadele çalışmalarından sonra; ibadetlerin yapılması amacı ile 1928 yılları itibari ile cami olarak hizmet vermeye başlamıştır. Şu anda ise ismi Saatli Cami olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akbük Gezi Rehberi

Panaya Kilisesi

Cunda Gezi Rehberi 5

1863 yılında inşa edilen Panaya Kilisesi Cunda gezi rehberi listesi oluşturanların listelerine ekledikleri tarihi bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı kaynaklar ise bu kilisenin 1850 yıllarda inşa edildiğini söylemektedir. Tarihi yapılardan bir tane olan Panaya Kilisesi adanın üst tarafında bulunan Bakkal Sokak kısmında yer almaktadır.

Ne yazık ki günümüze tam anlamıyla korunarak gelmemiştir bu kilise. Apsisi (zamanında bir çok etkinlik ve töre ev sahipliği yapmış alanı) ile üç duvarı ayaktadır. Örme taş tekniğinin kullanıldığı bu yapıda ayrıca dayanıklı granit taşı ve bu bölgede sık bir biçimde kullanılan sarımsak taşlarıdır.

Cunda Gezi Rehberi 6

Sizler de bu kiliseyi incelediğinizde duvarlarında döneme özgü motiflerin yer aldığını göreceksiniz. İç kısmında ise freskler müthiş güzelliği ile göze çarpmaktadır. Sanat ve tarih severlerin mutlak bir suretle ziyaret ettiği bu yer gerçekten de ziyaret edilmesi gereken bir yapı olarak burada yer almaktadır.

Marmaris Gezi Rehberi

Aşıklar Tepesi

Cunda Gezi Rehberi 7

Adanın en güzel yerlerini görebileceğiniz bir yere sahip olan Aşıklar Tepesi yüksek bir yerdedir. Ayrıca sizler bu tepe sayesinde bütün adaya ve deniz kuşbakışı bir biçimde bakma şansı yakalayabilirsiniz. Yel değirmeni de tarihten günümüze kalmış bir yapı olarak Aşıklar Tepesi üstünde bulunmaktadır. Rüzgarın yumuşak etkisi ve manzara eklenince çok loş ve romantik bir ortam oluşmaktadır burada. Aşıklar Tepesi denmesinin ardında ise hüzünlü bir hikaye yatmamaktadır.

Cunda Gezi Rehberi 8

Sevdiğiniz kişi ile buraya geldiğinizde çok güzel bir zaman geçirebileceğinizi söyleyebiliriz. Kahve ve içeceğinizin yanında sevdiğiniz ile çok güzel bir zaman geçirebileceğiniz gibi çok güzel kareler de yakalama şansına sahipsiniz. Bir bütünsel olarak adaya bakmak istiyorsanız buraya mutlaka gelin.

Anelemmatik Güneş Saati

Cunda Gezi Rehberi 9

Sizi kıyı bölgesinde karşılayan bu saat adada bulunan tek güneş saati olarak sizlerin karşısına çıkmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini büyük ölçüde çekmektedir. İnsanları merak edilen bu saat ile ilgili bilgilendirme tabela da orada bulunmaktadır. Adanın sevilen simalarından bir tanesi olan Ahmet Erol Keskin için Ayvalık Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.

Ayvalık Gezi Rehberi

Cunda Gezi Rehberi 10

Cunda Sokakları

Cunda Gezi Rehberi 11

Yorulmadan, zevk içerisinde gezebileceğiniz bu sokaklarda her seferinde farklı bir sürpriz ile karşılaşmanız oldukça mümkündür. Renkli çiçeklerle örülü bu sokaklarda, mis gibi kokan tarihi taşlardan yapıları görmeniz oldukça mümkün bir durumdur. Adeta saklanmış bir biçimde yer alan ve tarihi derinlikleri en ince ayrıntısına kadar yaşayan Rum evlerini de burada görmeniz oldukça mümkündür. Evlerin büyük bir bölümü dikkatli bir biçimde incelendiğinde yöresel taşlarla yapıldığı görülür.

Cunda Gezi Rehberi 12

Ayrıca burada bulunan geniş taş evlerin büyük bir bölümü pansiyon ya da apart haline dönüşmüş durumda. Sizler burayı ziyaret ettiğinizde burada konaklama gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Tarihi kapıların çok olduğu bu bölgede çoğunun tarihi ve geçmişi üstünde yazılmaktadır.

Datça Gezi Rehberi

Ada Camping

Cunda Gezi Rehberi 13

Doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan adanın kamp bölgesi olan Ada Camping buraya gelenlerin kamp amaçlı ziyaret ettiği en güzel yerdir desek hiç de yanlış olmaz. Doğanın yanında, rengarenk çiçeklerin arasında yapılmış bu kamp yeri gelenleri tüm güzelliği ile karşılamaktadır. Denizin en müthiş halini görebileceğiniz ve güzel zaman geçirebileceğiniz bu kamp alanını mutlaka Cunda gezi rehber listesine ekleyiniz.

Cunda Gezi Rehberi 14

Kapladığı yer itibariyle Türkiye’nin en güzel alanlarından biri olarak seçilen bu yer gerçekten de görülmeye değer yapısı ile sizleri beklemektedir. Göz dolduran ve müşterilerini bekleyen işletmeler de sizleri de beklemektedir.

Arkadeniz Plajı

Cunda Gezi Rehberi 15

Eski yol olarak bilinen yoldan kalkan minibüsler ile buraya ulaşmanız mümkündür. İsterseniz özel araçla da gidebilirsiniz. Sakin olması ve berrak bir denize sahip olmasından ötürü gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Denize girmeniz için birebir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Göltürkbükü Gezi Rehberi

Cunda Gezi Rehberi 16

Çataltepe Plajı

Cunda Gezi Rehberi 17

Hareketli yapısının yanı sıra insanlarının da eğlenceli olduğu bu plaj gezginlerin uğrak mekanı olarak bilinmektedir. Aynı şekilde Arkadeniz Plajı gibi berrak denize sahip olan Çataltepe Plajı denize girip, güzel zaman geçirebileceğiniz bir yer olarak bilinmektedir. Bölgenin en popüler plajlarından bir tanesi olarak bilinmektedir.

Taş Kahve

Cunda Gezi Rehberi 18

Sizlere adeta bonus olarak sunabileceğimiz bir yer de Taş Kahve’dir Cunda Adasında. 1900’lü yılların başında inşa edilmiş olan Taş Kahve; gazino, meyhane, kahve gibi amaçlarla zamanında bir çok kez kullanılmış. Denizin yanında olması sebebiyle gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği bir yer olarak da bilinmektedir.

Cunda Gezi Rehberi 19

Yüksek tavan ve taş duvarlı olan bu yer adanın en hareketli yerinde yer almaktadır. Dibek kahve, buz gibi içecekler tüketirken adanın keyfini çok rahat bir biçimde yaşama şansı elde edeceksiniz. Cunda gezi rehberi oluşturan yabancı ve yerli turistlerin oluşturduğu bu yeri ziyaret edip soğuk bir limonata içmeyi unutmayın.

Cunda Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
2
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cunda Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları