İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nilgün Sarp’ın seyahatlerin hız kazandığı şu tatil günleri için  ebeveynlere verdiği tavsiyeler hayat kurtarıcı özellikler taşıyor.

 Çocukla seyahatin zorluklarını ebeveynlerden fazla bilen yok gibidir. Tüm anne-babaların hazırlık aşamasından yolculuğa kadar stres seviyesinin yükseldiği tatil programları, çocuklar için de aynı oranda gerilime sebep olabilir.

Mekân değişiminden ısı ve besin farklılığına kadar değişkenlik gösteren seyahat süreci, çocuklar ile ebeveynleri oldukça huzursuz edebilir. Bu süreci dokuz  püf noktasıyla çözüme kavuşturan İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nilgün Sarp, çocuklu yolculukları sorunsuz atlatmanın yollarını şöyle özetliyor.

 • Araba ile yolculuk yaparken oto koltuğunu ters yerleştirerek çocuğunuzun güvende hissetmesini sağlayın. Yaşça büyük çocuklarınızı ise arka koltuğa oturtun ve emniyet kemerini bağlayın.
 • Küçük çocukların kaybolma ihtimaline karşı koluna numaranızı ve bilgilerinizi içerek bir bileklik takın.
 • Gideceğiniz yerin iklimine ve şartlarına uygun giyeceklerin yanı sıra çocukların metabolizmalarını güçlü tutmasını sağlayacak besinleri yanınıza alın.
 • Çocuğunuzun hasta olma ihtimaline karşı yanınıza ateş düşürücü, vitamin almanız faydalı olacaktır.
 • Çocuğunuzu güneşten ya da soğuk rüzgarların etkisinden korumak için koruyucu kremlerin yanı sıra gideceğiniz yerdeki böcek ve sinek ısırıkları ihtimaline karşı, çeşitli doğal ve
 • Hipoalerjenik sinek ve böcek savarları yanınıza almayı unutmayın.
 • Hem toplu taşıma araçlarında hem de şahsi araçlarda her ne kadar tablet, telefon yolculuğu kurtaracak araçlar gibi düşünülse de çocuğunuzda mide bulanmasına neden olacağını unutmayın.
 • Uçak yolculuklarında yaşanan basınç değişiklikleri nedeniyle çocuğunuzun kulaklarının ağrımaması için küçük çocuklara sakız vermek, bebeklere ise biberon ya da emzik vermek yolculuğu kolay hale getireceğini unutmayın.
 • Tuvalet ihtiyacı için yanınızda bolca yedek bez, alt değiştirme örtüsü ve susuz temizlik sağlayan alkolsüz el jelleri bulundurabilirsiniz.
 • Eğer tren ya da uçaktaysanız ayağa kalkmanıza müsaade edilen zamanlarda çocuğunuzla beraber ufak yürüyüşler yapmak, hatta tuvalete gidip gelmek bile çocuğunuzu rahatlatacak ve kan dolaşımını hızlandıracaktır.
 • Çocuğunuzun sıkılmasını önlemek için renkli boya kalemleri ve boyama kitaplarını yanınıza almak ya da sevdiği oyuncakları yanına almasına izin vermek yolculuğunuzu kolaylaştıracaktır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklu Seyahatin 11 Püf Noktası

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları