Çernobil’de yaşanmış olan nükleer felaketi ele alan dizi, dünyada büyük bir ilgi odağı olmayı başardı. Türkiye’de de çok fazla ilgi gören dizi, yayına girdiği dönemden bu yana Ukrayna’daki turist sayısını arttırdı, turizmde yüzleri güldürdü.

5 bölümden oluşan ve dünya genelinde yoğun ilgi gören Çernobil adlı dizi, 26 Nisan 1986’da yaşanmış olan nükleer faciayı konu ediniyor. 2019 yılının Mayıs ayında gösterimi başlayan dizi ile birlikte, Ukraynalı yetkililer 5 bölümden oluşan dizinin ülkedeki turist sayısını arttırdığını gözlemledi.

Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40’lık artış, Çernobil dizisinin konu edindiği nükleer facianın turizmdeki olumlu sonucunu gözler önüne serdi.

Ziyaretler Günübirlik

Ukrayna’da Çernobil faciasının yaşandığı yere giden turistler, bölgeyi genellikle günübirlik olarak ziyaret ediyor. 1986 yılında yaşanan facianın etkilerinin hala sürdüğü bölgede, günübirlik ziyaretler sağlık açısından en güvenli tercih oldu. Yetkililer, günübirlik olarak gerçekleşen ziyaretlerin kontrollü bir şekilde yapıldığı taktirde herhangi bir sorun yaratmayacağı konusunda garanti verirken, 2010 yılından bu yana bazı yerlerin ziyarete açıldığı bölge son günlerde yoğun talep görüyor.

Bölgeye giriş için belli başlı kurallar da mevcut. Bu kuralların başında, ziyaretçilerin tamamen kapalı bir kıyafet giyme zorunlulukları geliyor. Bu kuralın ardından ise, ziyaretçiler 18 yaşından büyük olma şartına tabii tutuluyor.

Tepkiler Karışık

Ukrayna’da yaşayan yerel halk, ziyaretlerin artışından dolayı ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım görüş, dizi kaynaklı olarak bölgeyi ziyaret edenlerin sayısının artışının ekonomiye katkı sağladığını düşünürken, diğer görüş ise yaşanan facianın şu anda eğlence amacıyla ziyaretçi çekmesinden dolayı gösterilen tepkiden oluşuyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
2
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çernobil Dizisi Ukrayna'da Turist Sayısını Arttırdı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları