Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biri, tarihi açıdan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış İzmir, içinde barındırdığı doğal ve tarihi güzellikleri ile her sene yoğun talep görmeye devam ediyor. İzmir’in Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan yerlerini görmek istemez misiniz?

Efes Antik Kenti – Selçuk

#BuTatilde Nereyi Gezmeli? - İZMİR #1 3

 

 

 

 

 

Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan geçmişi, çok sayıda farklı medeniyetin izleri, Efes Antik Kenti’ni dünyanın en önemli yapıtlarından ve antik kentlerinden biri haline getiriyor. Androklos’un denizlere çıkmak, yeni adalar keşfetmek amacıyla çıktığı yolda son durağı Efes Antik Kenti oluyor. Burayı çok beğenen Androklos, o dönemde henüz adını koymadığı Efes Antik Kenti’ne hayran kalıyor ve burada bir yurt kurmaya niyetleniyor.

Androklos’un gerçekleştirdiği hayalini dinlemek, yüzyıllar boyunca savaşlar gören topraklardaki rekabete yakından tanıklık etmek için İzmir’de Efes Antik Kenti’ne uğramamak olmaz.

 

Kuş Cenneti – Çiğli

#BuTatilde Nereyi Gezmeli? - İZMİR #1 4

 

 

 

 

Bünyesinde tam 205 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan, her yıl 50000 kuşun ziyaret ettiği Kuş Cenneti, İzmir’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tepeli pelikanlardan kırlangıçlara, kum kuşlarından siyah leyleklere kadar çok geniş bir çeşitlilik, ziyaretçilerini bekliyor. Kuş seyir kulelerinden bu müthiş atmosferi tepeden görebilirken, gezi bisikletleri de ziyaret alanı içerisinde rahatça dolaşmanıza yardımcı olacak.

 

 

 

Permagon Antik Kenti – Bergama

#BuTatilde Nereyi Gezmeli? - İZMİR #1 5

 

 

 

 

Pergamon Krallığı’nın 150 yıl boyunca başkenti olan Permagon Antik Kenti, beğenilen yapısı ile bugüne kadar korunmayı başarmış ve ziyarete açık bir şekilde sergilenmeye devam etmektedir. Korunaklı kale anlamında gelen bu antik kentte tepenin en üst noktasındaki Akropol, görkemli manzarası ile hem ziyaretçilerini büyülüyor, hem de yükseklik korkusu olanlara heyecanlı anlar yaşatıyor. Pergamon Antik Kenti’ni ziyaret ederken, 70 derecelik açısı ile “dünyanın en dik tiyatrosu” olan tiyatro alanına uğramadan geçmeyin.

 

 

Kemeraltı – Konak

#BuTatilde Nereyi Gezmeli? - İZMİR #1 6

 

 

 

 

 

 

Tam 500 yıllık geçmişi ile tarihi birçok yapıya ev sahipliği yapan Kemeraltı, İzmir’in en çok ilgi gören açık hava çarşısı olarak biliniyor. Çeşme’de, Dikili’de güzel bir tatil yaptıktan sonra Kemeraltı Çarşısı’nı ziyaret etmek, İzmir gezilerinde gözardı etmemeniz gereken bir ayrıntı. İzmir’in yaz sezonundaki meşhur bölgelerinde vakit geçirdikten sonra, tarihi Kemeraltı Çarşısı da mutlaka uğramak için listenizde olsun.

 

 

 

 

Şirince – Selçuk

#BuTatilde Nereyi Gezmeli? - İZMİR #1 7

 

 

 

 

2012 yılındaki meşhur Maya kıyamet senaryosunun ardından ziyaretçi akınına uğrayan Şirince, Türkiye’de geç keşfedilen bir doğal görünüme sahip. Yapısı, esnafı, tarihi itibariyle son derece keyifli bir seyahat adresi olan Şirince’de köy yaşamı nedeniyle, sabah saatlerinden akşam 7’ye kadar rahatlıkla turunuzu tamamlayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
4
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
Arda Çağatay Genç
1995 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra, BuTatilde.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor.

#BuTatilde Nereyi Gezmeli? - İZMİR #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları