Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin (AIMA) düzenlediği Ayvalık Müzik Festivali; 23 temmuz tarihinde start alıyor. Bu yıl da zengin bir program içeren festival, Cunda’daki Alibey Kültür Merkezi’nde müzikseverleri ağırlıyor.

Ülkemizde klasik müziğin gelişimine  20 yıldır aralıksız katkı sağlayan AIMA tarafından bu yıl 6.sı düzenlenen Ayvalık Müzik Festivali; 23 – 26 Temmuz tarihlerinde gerçekleşiyor.

Salı günü, flüt ailesinin tüm mensuplarını bir araya toplayan en özgün grup olan İstanbul Flüt Topluluğu’nun konseriyle başlayacak olan festivalin bu ilk etkinliğinde Dvorak, Tchaikovsky, Boismortier gibi sanatçıların eserlerinin yanı sıra Astor Piazzolla’nın tango klasikleri yorumlanacak. Akademisyen ve seçkin flüt sanatçılarından oluşan grup konserde genç piyanist Orçun Orçunsel’in düzenlemeleriyle Türk müziğinin sevilen eserlerini de seslendirecek.

Semplice Quartet ile AIMA Festival Orkestrası’nın vereceği , Oda Müziği Konseriyle devam edecek olan festivalde, 25 Temmuz’da Alexander Rudin yönetiminde AIMA Festival Orkestrası’nın vereceği konser müzikseverlerin beğenisine sunulacak. Türkiye’nin ilk arpisti Uğurtan İdil Aksel anısına yapılacak olan konserlerde genç arpistler Yonca Atar ve Alara Acar, Ravel, Debussy ve Caplet’nin eserlerini yorumlayacak.

Festivalin son günü olan 26 Temmuz günü kapanışı Anadolu Nefesli Beşlisi yapacak. “Del Mundo” isimli projesi ile dinleyicileri müzik repertuvarının en sevilen üfleme beşli eserleri ile dünya turuna çıkartacak. Topluluk, Macaristan sokaklarından Arjantin sahillerine, Fransa’nın özel tınılarından Anadolu’nun dört bir köşesine işlemiş eşsiz ezgilere ve Balkan coğrafyasına uzanan benzersiz repertuvarı ile dinleyicileri dünya müziğiyle buluşturacak.

6. Ayvalık Müzik Festivali’nde tüm konserlerin başlangıç saati 21.00.Festival davetiyeleri Ayvalık merkezdeki AIMA Haluk Barutçuoğlu Binası’ndan ve Kürşat Zeytinyağı Mağazası’ndan temin edilebilecek. Ayvalık Belediyesi’nin katkılarıyla, ana destekçisi Sabancı Vakfı olan festivalin konser sponsorluklarını Allianz, Pınar, Gürçay Ailesi ve Rengin Suar üstleniyor.

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) Hakkında

Prof. Filiz Ali tarafından 1998 yılında kurulan AIMA, genç müzisyenlerin ufkunu genişleterek, müzik eğitimini teşvik etmek amacını taşıyor. Ağırlıkla yaylı çalgılara odaklanan ustalık kursları (masterclass), her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde Ayvalık’ta düzenleniyor. AIMA 20 yıldan bu yana; Ayla Erduran, Suna Kan, Lukas David, Peter Bruns, Valeri Oistrakh, İdil Biret, Andrej Bielow, Marco Misciagna, Christoph Henkel ve Alexander Rudin gibi dünyaca ünlü sanatçıları katılımcılarla buluşturuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, usta sanatçılardan 10 gün boyunca ders alıyor. Akademi, AIMA Müzik Festivali, AIMA Müzik Sohbetleri, AIMA Kış ve Bahar Konserleri’yle müzisyenler ve müzikseverler için Ege Bölgesi’nin önde gelen kültür kurumlarından biri olarak faaliyet gösteriyor.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayvalık Müzik Festivali'nde Yerinizi Ayırtmayı Unutmayın 

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları