Avanos gezi rehberinde Nevşehir’in en çok talep gören belgelerinden birini sizin için derledik.

Avanos Tarihçesi

Avanos Nevşehir iline bağlı olan bir ilçe olup 18 kilometre Kuzey kısmında yer almaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan beldenin kökü antik devre kadar dayanır. Hititler döneminden bugüne kadar kentin adeta simgesi olan seramik yapım geleneği, en önemli unsurların başında gelmektedir. Eski adı ile Nenessa veya Zu-Winasa olarak da bilinen belde Osmanlı döneminde Enes ve Evenez olarak da geçmektedir.

Avanos Gezi Rehberi 1

Bölgenin yakınlarında roman mezarlığında ele Geçmiş olan mermerlerden lahit bugüne kadar ele geçen tek lahit olmasından dolayı bir ilginç durum ortaya çıkmıştır.

Ayvalık Gezi Rehberi

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı Avanos farklı kültürleri bünyesinde barındırmıştır. Dolayısıyla beldede farklı kültürel kalıntılar sürekli olarak ortaya çıkabilmektedir.

İlçenin adeta simgesi olan çömlekçilik, Hititlerden günümüze kadar gelen bir miras olarak bilinmektedir. El sanatları geçmişten günümüze babadan oğula gelerek gelmeyi başarmış ve Nevşehir’in görülmesi gereken yerlerinden biri olmayı bilmiştir.

Avanos Gezi Rehberi 2

Kentte bağcılık ve tarım, çömlekçiliğin yanı sıra belde halkının geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Elbette ki Avanos gezilecek yerler açısından da zengin bir bölge olarak bilinmektedir.

Marmaris Gezi Rehberi

Avanos Gezi Rehberi

Chez Galip

Avanos Gezi Rehberi 3

Chez Galip, bölgede bir mekan olarak biliniyor. Mekanın sahibi olan Galip Bey Fransız bir kadına aşık olmuştur. Bu mekanın doğuşu da bu hikaye sonrasında ortaya çıkmıştır. Galip Bey Fransız bir kadına aşık olmasının ardından ülkesine dönmek zorunda kalan kadından Bir Tutam Saç istemiştir.

Avanos Gezi Rehberi 4

Bu saçı Galip Bey’e veren kadın sonrasında gitmiştir. Chez Galip’e de gelen her kadın Bir Tutam Saç bırakmaya başlamıştır. Böylelikle saç Müzesi olarak bilinen Bu mekanın ortaya çıkması sağlanmıştır.

Avanos Gezi Rehberi 5

Datça Gezi Rehberi

Güray Müze

Avanos Gezi Rehberi 6

Bölgenin ilk yeraltı seramik müzesi olan Güray Müze’nin sahipleri 5 nesilden bu yana seramik ve çömlekçilik işi ile uğraşıyor. Yeni sayılabilecek bir yer olan Güray müze, çalışılan yerin altını kazarak yeni bir kat oluşturulması sonrasında müze haline getirildi. Müzede gezilebilecek birkaç farklı alan bulunuyor.

Avanos Gezi Rehberi 7

Bu alanlardan en önemlisi antik eserler Salonu diyebiliriz. Kalkolitik, Tunç ve Demir çağları ile başlayıp Osmanlı dönemine kadar gelen çömlek ve seramikler burada sergileniyor. Kronolojik bir biçimde gezilebilme imkanının olmasından dolayı bu önemli kültürel mirası gezerken zorluk yaşanmıyor. Aynı zamanda çeşitli etkinlikler ve organizasyonlarda burada sık sık yapılıyor.

Avanos Gezi Rehberi 8

Göltürkbükü Gezi Rehberi

Yaşayan Miras Müzesi

Avanos Gezi Rehberi 9

Kapadokya yaşayan miras Müzesi, 2019 yılının Haziran ayında ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Bölgede değerlenen kültürel mirasların uygun ve güvenilir bir alanda sunulması adına böyle bir yapı karşımıza çıkmaktadır. Kültürel mirasın gelecek kuşaklara güvenilir bir biçimde aktarılması adına inşa edilen müzede masal odası bulunmaktadır. Aynı zamanda Karagöz odası, el Sanatları Odası, dokuma odası, gelin odası ve Kapadokya’nın mutfak kültürü ile ilgili birçok kaynak bulunmaktadır.

Avanos Gezi Rehberi 10

Hacı Nuri Bey Konağı

Avanos Gezi Rehberi 11

1902 yılında Hacı Nuri Bey tarafından yaptırılan Konak uzun yıllar boyunca Tekel binası olarak kullanılmıştır. 1980’li yıllara gelinirken Turizm Bakanı’nın talimatı ile satın alınan Konak Avanos Belediyesi’ne tahsis edilmiştir.

Avanos Gezi Rehberi 12

Turizm amaçlı kullanılan ve ziyaretçi toplamayı Başaran Konak’ta giyim eşyaları, çanak, çömlek, el dokuması halılar ve benzeri sergiler düzenlenmektedir. Taş Yapı olan Konak 3 katlıdır.

Akbük Gezi Rehberi

Sentez Halı

Avanos Gezi Rehberi 13

Hem bölgenin hem de Türkiye’nin Halı dokumacılığı konusundaki geçmişine ve eserlerini ortaya koyan sentez halı, bölgede görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Içeride görevlilerin sıcak bir karşılama içerisinde ağırladığı misafirler, kültürel bir mirası yakinen öğrenir.

Avanos Gezi Rehberi 14

Ziyaretçiler geleneği, halı dokuma tekniklerini ve yün çeşitlerini inceledikten sonra diledikleri takdirde büyük mağaza bölümünden hoşlarına giden halıları satın alabilmektedir.

Avanos Gezi Rehberi 15

Avanos Mutfağı

Avanos’ta yapacağımız gece sırasında elbette ki beldenin mutfağına da uğramanızı öneririz. Yörenin en meşhur lezzetlerinden biri olan Testi kebabı keyifli bir akşam yemeği için alternatif olarak gösterilebilir. Aynı zamanda kayısı dolması, düğü çorbası da bölgeye has lezzetlerdendir.

Ekim aylarında gitmeyi düşündüğünüz bir gezide Avanos şarabı da muhteşem lezzeti ile seyahat tutkunlarını beklemektedir.

Avanos Konaklama

Avanos Gezi Rehberi 16

Avanos’ta konaklama yapabileceğiniz farklı fiyatlara ait oteller bulunmaktadır.

Assos Gezi Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
1
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Coronada kısıtlamalarından önce en çok merak ettiğim yerlerin başında avanos geliyordu fakat bir türlü gitmeye cesaret edemedim yeterli anlatım ve kaynak bulamadığım için hep öteledim şimdi ise sayenizde Avanos’u bir kez daha merak ettim ama bu sefer süper bir anlatım sebebi ile ilk rotam olarak belirleyeceğim. Elleriniz dert görmesin teşekkürler.

Avanos Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları