Artvin seyahat rehberi, yaylalarda, Karadeniz’in yemyeşil doğasında kaybolmak ve kafa dinlemek isteyenler için birebir. Muhteşem bir deneyimi yaşayacağınız Artvin, Doğu Karadeniz’in en değerli şehirlerinden biri olarak biliniyor. Hem Karadeniz hem de Gürcistan sınırı olan Artvin, bulunduğu konumdan dolayı yaz aylarında tercih edilebilecek bir lokasyon diyebiliriz. Yazın en sıcak olduğu dönemlerde bile derecelerin altında kalan Artvin, bir nebze daha serin havası ile misafirlerini rahatlatıyor.

Doğa ile baş başa kalmak, yaylaları dolaşmak ve gerçekten Karadeniz’i hissedebilmek adına Artvin en doğru seçimlerden biri olacaktır. Yarısından fazlası ormanlarla kaplı olan şehir, Türkiye’nin oksijen seviyesi en bol illerinden biri olarak biliniyor. Peki Artvin’e ayak basmamızın ardından nereye gitmeli? Ne yapmalı?

Mencuna Şelalesi

Mencuna Şelalesi

Ulaşımı zor, keyfi bol bir lokasyon olan Mencuna Şelalesi, Artvin’in en özel yerlerinden birisi. Harika bir doğa içerisinde keyifli vakit geçirmeniz için birebir olan şelaleye ulaşım her ne kadar zor olsa da, yeşil cennete ulaştıktan sonra kendinizi fazlasıyla rahat hissedebilirsiniz. Dağcıların sık sık tercih ettiği bir nokta olan Mencuna Şelalesi, hem kendi oluşumundaki doğallık hem de manzarası ile hafızanızda eşsiz bir tat bırakacak.

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan şelaleye ulaşım ise, bir noktadan sonra kişisel efora dönüşüyor. Toplu taşıma araçları ile belirtilen noktaya gidiş imkanının bulunmadığı şelaleye kişisel aracınızla da tam olarak gidemiyorsunuz. Yolun belirli bir noktasından sonra yaya olarak devam etmeniz gereken rota, bu uğraşa değecek cinsten.

Karagöl

Artvin Karagöl
Muhteşem doğasıyla, Karagöl..

Artvin’de belediyenin de özel önem gösterdiği bir nokta olan Karagöl, lokasyonunu Artvin olarak belirleyenlerin mutlaka uğraması gereken bir nokta. Artvin Borçka’da yer alan gölün balıklarının neredeyse su yüzeyinde yüzdüğünü görmeniz çok muhtemel. Doğa içerisinde, yeşilliklerin ve balıkların hakim olduğu bir noktada olan Karagöl dünya çapında da beğeni toplayan bir rota. Türkiye’de Karagöl deyince akla birçok farklı alternatif gelse de, Artvin’in Karagöl’ü özel ve ayrı bir ada sahip. Yabancı turistlerin de yoğun ilgisini çekmeyi başaran göl, Akdeniz bölgesine ait bitki örtüsünü bile kapsayan, Karadeniz’in en özel eserlerinden biri.

Sadece günübirlik geziler için yeme ve içme tesislerinin bulunduğu, konaklama amaçlı gezilerde ise ihtiyacınızı karşılayacak çok sayıda otel ve pansiyonun yer aldığı nokta, Artvin gezinizde mutlaka uğramanız gereken noktalardan biri.

Yaylalar Köyü

Yaylalar Köyü

Karadeniz’in en özel illerinden biri olan Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı olan Yaylalar Köyü, her sene farkı organizasyonlara ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Turizm kavramı açısından büyük bir öneme sahip olan Yaylalar Köyü, Artvin seyahat rehberi listenizin en başına yazılması gereken rotalardan biri. Her yıl yepyeni aktiviteleri ile hem yerel halkın hem de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Yaylalar Köyü, ayrıca kamp yapmak isteyenler için de sık sık tercih edilen bir nokta.

Kış mevsiminde nüfusu oldukça az olan köy, Kaçkar Dağları’nın eteklerinde kurulu. İlçeye yaklaşık 60 kilometre uzaklığı bulunan Yaylalar Köyü, turizm açısından çok değerli olmasından dolayı çok sayıda konaklama ve yeme içme hizmeti veren tesisler de bulunduruyor. Yabancı turistlerin Karadeniz gezilerinde sık sık tercih ettiği bir nokta olan köye hem özel araçla, hem de günde 30 dakikada bir kalkış yapan otobüs ve minibüsler ile ulaşmak da mümkün.

Arsiyan Yaylası

Arsiyan Yaylası

Türkiye’de yayla denildiği zaman görüntüsü ile akla ilk gelen yerlerden biri olan Arsiyan Yaylası, hem Artvin’in hem de Karadeniz’in en gözde tabiatına sahip mekanlarından biri olarak dikkat çekiyor. Hemen hemen her yeni senede bir yeni adacığın çıkma ihtimalinin olduğu rotada muhteşem bir tabiat ziyaretçileri bekliyor olacak. Şavşat ilçesi sınırlarına bağlı olan yayla, aynı zamanda Gürcistan’a da sınır bulunduruyor.

Geçim kaynağının hayvancılık olduğu yaylada hem doğa harikası bir noktayı gezmek, hem de o bölgeye meşhur, leziz balıkları tatmak harika bir gün geçirmenize yardımcı olacak.

Atabarı Kayak Merkezi

Atabarı Kayak Merkezi

Karadeniz denildiği zaman akla her zaman yeşil, doğa ve yayla kavramları gelecek değil elbette. Artvin seyahat rehberi listesini özel kılan bir başka detay olan Atabarı Kayak Merkezi, kış aylarında yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Kış turizmi açısından da Karadeniz’e büyük bir değer katan kayak merkezi, Karadeniz’in hırçın kış aylarında kayak sporuna ilgi duyan kişileri ağırlıyor.

Artvin’de En Uygun Oteller


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
3
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
Arda Çağatay Genç
1995 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra, BuTatilde.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor.

Artvin Seyahat Rehberi: Yaylaları Dolaş

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları