Avcı Architects tarafından projelendirilen “Al Khobar Mixed Use”, dünyanın prestijli ödüllerinin başında gelen Architizer A+ Awards’ta “Popular Choice” ödülünün sahibi oldu. Suudi Arabistan’ın en büyük metropolitan bölgelerinden biri olan Basra Körfezi kıyısında tasarlanmış olan proje, emeklerinin karşılığını almış oldu.

Mimar Selçuk Avcı önderliğindeki Avcı Architects’in Al Khobar kentinde tasarladığı “Al Khobar Karma Kullanım” projesi, Architizer’in düzenlemiş olduğu Architizer A+ Awards 2019’da “Popular Choice” ödülünün sahibi oldu. Yılın en iyi mimarlık örneklerini tanıtmaya odaklanan ödülün sahibi olan projeler, Architizer’in resmi web adresinde 7 milyondan fazla seyirci kitlesi tarafından değerlendirildi.

Yeni kentsel topluluk modeli kapsamında önerilen Al Khobar kenti, Suudi Arabistan kültürünün benimsemiş olduğu mahremiyeti odak noktası haline getirerek, dışa kapalı yerleşimi sorguluyor ve daha özgür bir gelecek anlamında hedefler belirleniyor. Dammam ve Dhahran şehirlerinin arasındaki ekonomik bağın bir parçası olan Al Khobar’da hem ulusal, hem de uluslararası birçok kuruluşun merkez ofisi mevcut durumda. Ticari bağların yanı sıra hem barındırdığı nüfus hem de fonksiyonları nedeniyle konut ihtiyacı artan Al Khobar’da, değişen iş yapım şekillerine cevap niteliğindeki çağdaş ofis alanlarına da ihtiyaç duyuluyor.

Şu anda  ‘ABT Group’ merkez ofisinin bulunduğu parselin yeniden işlev kazanması ile birlikte hayata geçirilen Al Khobar Mixed Use projesi, 38.000 m² konut, 11.500 m² ofis, 6.000 m² otel ve 3.500 m² ticari fonksiyonun yanı sıra 200 m²’lik bir de camiyi kapsayan geniş bir proje olarak biliniyor. Toplamda 60.000 m²’lik  bir inşaat alanına sahip olan karma kullanım projesi Al Khobar’da yeni bir çalışma-yaşam formu elde edebilmek amacıyla tasarlanıyor. Bu kapsamlı proje, Avcı Architects tasarımıyla ele alınıyor.

Mimari Açıdan Uygun Çözümler

Avcı Architects, tasarımın analiz ve inceleme sürecinde, Suudi Arabistan’ın iklim ve kültür özellikleri ile spesifik konumun, mimari açıdan uygun çözümler sunulduğunda tasarımı geliştiren ve benzersiz yaklaşımların uygulanmasına olanak sağlayan faktörler içerdiğini gözlemledi. Yerel mimarinin sunduğu pasif tasarım stratejileri ile geliştirilmiş bu tasarım yaklaşımı, bina sakinlerinin proje alanında yaratılan çeşitli karşılaşma noktalarında etkileşim kurmalarını sağlayan ve sosyal topluluk anlayışının oturmuş olduğu tarihi İslam şehir yapılarını andıran yapı ve cephe detayları yaratmak üzerine yoğunlaşmış.

Kütle tasarımında, Suudi Arabistan’ın kültürel dokusundaki kamusal alandan mahremiyete doğru oluşan hiyerarşiyi temsil eden masif taş cephe ile ahşap elemanların oluşturduğu cephe katmanlaşması yer verilmiş. Projenin kamusal ve özel kullanım alanlarının veya farklı işlevlere sahip unsurların birbirine yaklaştığı durumlarda, konut işlevinin mahremiyetini korumak amacıyla bazı tasarım önlemleri de alınmış. Mahremiyet sağlamak için ofis birimlerinin güney cephesindeki pencere açıklıkları sınırlandırılarak, konut birimlerine doğrudan bakmayacak şekilde doğu ve batı istikametlerine yönlendirilmiş.

Zemin veya ara katlardaki konut alanlarının yukarıdan görülebilecek dış mekanlarında ise görüş alanını kısıtlamak için pergola veya “mashrabiya” (geleneksel Arap mimarisinin oyulmuş ahşap kafesle çevrelenen karakteristik çıkıntılı pencereleri) kullanılmış. Bu sayede aynı zamanda doğrudan güneşe bakan alanlarda gölge yaratılarak ısının birikmesi önlenmiş. Böylece mimaride sürdürülebilir tasarımın en önemli ilkelerinden biri olan yapı kabuğunda ısı birikimini en aza indirmek amacıyla cephedeki şeffaf açıklıkların doğrudan güneşle teması önlenirken aynı zamanda konut birimlerinin dış alanlarında da mahremiyet sağlanmış.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avcı Architects, Architizer A+ Awards'ta "Popular Choice" Ödülünü Kazandı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları