20
40 Paylaşım, 20 Beğeni

Akyaka gezi rehberinde, Muğla’nın en güzel beldelerinden birini sizin için derledik.

Muğla İlinin, Ula ilçesinin müthiş bir beldesi Akyaka. Ege Bölgesi için tatil planı yapanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer olarak bilinmektedir. Marmaris gibi bir tatil bölgesi ile, Muğla arasında yer alan Gökova Körfezi’nin bakir koyları çevresinde bulunun Akyaka huzur ve sessizliğin başkenti olarak bilinmektedir.

Muğla iline 18, Marmaris’e ise 30 kilometre mesafede yer almaktadır. Eskiden bu belde balıkçı bölgesi olarak tanımlanmaktadır. Sakartepe Dağı’nın, kasisli yollarını aştıktan itibaren varacağınız ve huzur dolu kasabada güzel günler geçirebileceksiniz.

Zengin bir ekosisteme sahip olan bu belde, tarihi güzellikleri ile de göz kamaştırmaktadır. Akyaka gezi rehberi oluşturanlar için antik çağından kalıntıları görebileceğiniz bir yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Akyaka 1970’li yıllardan sonra da özellikle daha çok popüler olmaya başlayan bir belde unvanı gösteriyor. Temiz koylar, mis gibi kokan ormanlar, güzel rahatlatıcı rüzgarı ile birlikte tatilcilerin mutlak ilgisini çeken bir bölge. 1980 yılından itibaren ise turizm için tercih edilmeye başlanan bir bölge olmayı hak etmiştir.

Akyaka gezi rehberi oluşturanlar da artık listelerine eklemektedir. 1992 yıllarında belde olmaya laik görülen bölge 2012 yılından itibaren ise Ula ilçesine bağlı bir mahalle olmuştur. Ayrıca 1988 yılından itibaren de doğal sit alanı ilan edilerek özel bir yapıya kavuşmuştur. 2011 yılında ise Cittaslow (sakin şehir) unvanını alarak Türkiye’de bulunun 11 sakin yerden biri olmuştur.

Eskiden Ula’da yapılan evler örnek alınarak yapılan Akyaka evleri ise aynı şekilde tek bir parça yapılma çalışılmıştır. Bu da bütünlük amaçlıdır. Ege’de tatil yapmak isteyenlere; kuş sesleri ile uyanmış bir güne uyanmalarını sağlayan bölge tatilcilerin uğrak noktası olarak bilinmektedir. Doğa sporlarına da elverişli olması açısından da Akyaka gezi rehberi oluşturanlara örnek teşkil etmektedir. Tatile geldiğiniz takdirde 2 ya da 3 gününüzü ayırdığınız takdirde güzel anlar geçirebileceğinizi söyleyebiliriz.

Akyaka Gezi Rehberi

Azmak Nehri

Akyaka Gezi Rehberi 1

Doğal güzelliklerden yer alan ve oldukça tercih edilen bir bölge. Tatlı su nehri olarak bilinen ve ördeklerin bol olduğu bu nehirde sazlıkları görebilirsiniz. Kendinizi cennet gibi bir bölgede hissedebileceğiniz Azmak Nehri’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

1970 yıllarında gelen turistlerin keşfi ile ortaya çıkmasına rağmen kökeni çok eskiye dayanmaktadır. Günümüz Akyaka’da ise hala sesiz bir bölge olarak bilinmektedir. Yabancı turistlerin haricinde yerli turistler de buraya akın etmektedir.

Akyaka Plajı

Akyaka Gezi Rehberi 2

Henüz kimsenin dokunmadığı koylarda yüzebileceğiniz bölgede sizler kuş seslerinin cıvıltısı ile uykudan uyanabilirsiniz. Ege’nin huyunu taşıyan ve bunu; denizden kuma, havadan suya benzerlik göstererek hissettiriyor. Yeşil ve mavinin bir tonda buluştuğu uzun sahil şeridi sizlere müthiş bir manzara sunmaktadır.

Ayvalık Gezi Rehberi

Akyaka Gezi Rehberi 3

Akyaka Milli Parkı

Akyaka Gezi Rehberi 4

Diğer ismi ile Akyaka Orman Kampı olarak anılan bu park denize 20 metre mesafede olması ile bilinmektedir. Özellikle de yurt dışı ya da yurt için turistlerin kamp yaptığı, yemyeşil bir doğa harikası olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Sadece kamp değil doğa yürüyüşü için de Akyaka gezi rehberine eklenebilecek bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Datça Gezi Rehberi

Sakartepe Seyir Terası

Akyaka Gezi Rehberi 5

Gökova’nın müthiş manzarasına üstten bakmak için gelebilecek en odak noktası burasıdır. Denizi tüm keskinliği ile görebileceğiniz bu noktayı mutlaka ziyaret edecekleriniz listesine sokmalısınız.

Akyaka Gezi Rehberi 6

Çınar Plajı

Akyaka Gezi Rehberi 7

Daha sakin ve ferah bir ortama sahip olan Çınar plajı, masmavi suyunun yanında şayan kumsalı ile birlikte ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olarak tasvir ediliyor. Azmak göletinin içerisinde yer aldığı bu bölge Akyaka ve Akbük arasında yerini bulmuştur.

Kaş Gezi Rehberi

Nail Çakırhan Evi

Akyaka Gezi Rehberi 8

Gazeteci olan; şiir ve edebiyat alanında da çalışmalar yürüten Nail Çakırhan’ın 1970 yılında mimarlık alanında hobi olarak yaptığı ev ziyaretçileri bekliyor.

Akyaka Gezi Rehberi 9

Sedir Adası

Akyaka Gezi Rehberi 10

Milattan önce 6. Yüzyıla kadar bir geçmişi olan ve eski isimleri ile Kadrae, Sideyri olan Sedir Adası; antik çağdan kalıntıları çevresinde barındırmaktadır. Kumsalı ve masmavi denizi ile deniz tatili yapmak isteyenlerin mutlak suretle uğraması gereken yerlerdendir.

Kıyıköy Gezi Rehberi

Akyaka Gezi Rehberi 11

Boncuk Koyu

Akyaka Gezi Rehberi 12

Berrak bir deniz ile göz kamaştıran Boncuk Koyu Akyaka gezi rehberi oluşturanların ziyaret ettiği koylardan bir tanesidir. Gökova Körfezinin çevresinde yer alan bu koy Marmaris’e de aynı zamanda yarım saatlik bir mesafe içerisinde yer almaktadır.

Yalıkavak Gezi Rehberi

Değirmen Bükü

Akyaka Gezi Rehberi 13

En çok tercih edilen beldeler arasında olan ve yaz aylarında sık sık ziyaretçi akınına uğrayan Değirmen Bükü, yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir yerde yer almaktadır. Müthiş doğasının yanında, deniz turizminin güzidelerinden olan bu bölgede sosyal tesisler de bulunmaktadır.

Idyma Antik Kenti

Akyaka Gezi Rehberi 14

Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan bu kent; Gökokva’dan, Kıran Dağı’na kadar uzanmaktadır. Ayrıca tarihi bölgeler açısından zengin olan Idyma Antik Kentinde kaya mezarlar da bulunmaktadır. Tarihi güzelliklerden hoşnut olan biriyseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

Akyaka Gezi Rehberi 15

Amazon

Akyaka Gezi Rehberi 16

Kadın Azmağı olarak da adlandırılan ağaç ve sazlıkların fazla olmasından ötürü bu bölgeye Amazon denilmektedir. Gezebileceğiniz aynı zamanda eğlenebileceğiniz bu bölgede kano gezileri de yapılmaktadır. Ayrıca grup halinde katıldığınız takdirde uygun bir ücret karşılığında gezi ve kano düzenleyebilirsiniz.

Akyaka Otelleri

Akyaka seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Akyaka gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

20
40 Paylaşım, 20 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akyaka Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları