Ağva gezi rehberinde, sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler için bu önemli beldeyi derledik.

Ağva Gezi Rehberi 1

Ağva için tek de değil, çevresinde de görülmesi; gezilmesi gereken bir çok yer vardır. Sizler de mutlaka buraları görmelisiniz. Bizler de sizler için bunların en güzellerini derledik.

Ağva Gezi Rehberi 2

Özelikle de hafta sonunu güzel geçirmek isteyenler için muhteşem bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağva ve Şile bölgesinin doğal ve tarihi güzelliklerini görmek istiyorsanız en az 2 gün burada gezmelisiniz Bizler de Ağva gezi rehberi  için gezebileceğiniz yerleri bir araya getirdik.

Ocaklı Kale

Ağva Gezi Rehberi 3

Ağva gezi rehberi oluştururken gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi de Ocaklı Kale olarak bilinmektedir. Şile Limanında bulunan Ocaklı Kalesi güzel yapısı ile karşımıza çıkmaktadır. Şile Kalesi olarak da ismi anılan bu kale Cenevizler tarafından inşa edilerek muhteşem yapısı ile günümüze ulaşmıştır.

Ne yazık son zamanlarda aldığı restore işlemlerinden sonra eleştirilmiştir. Bölgedeki 4 kaleden bir tanesi olan bu kale görkemli bir yapıya sahiptir.

Ağva Gezi Rehberi 4

12 metre yüksekliğinde olan bu yapı beyaz renkli Ahmetli kireç taşları kullanılarak yapılmıştır. Osmanlı zamanında da kullanılan bu yapı deniz üzerinden gelen saldırılara karşı koymak amacı ile sık bir biçimde kullanılmıştır. İlk başta ise yapılmasının amacı gözlem evi olarak kullanılmasıdır.

Hacıllı Köyü Mağaraları ve Şelaleleri

Ağva Gezi Rehberi 5

Ağva gezi rehberi oluşturduğunuzda mutlaka civarda bulunan köylerin yanı sıra da civardaki yerleri de ziyaret etmelisiniz. Keşif yapabileceğiniz bu yerlerden bir tanesi olan Hacıllı Köyünde bulunan mağara ve şelaleler gezginler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağva Gezi Rehberi 6

Karaman ilinin sınırlarından buraya göçmüş olan bölge halkı ise oldukça samimi bir üslupla gelenlere yaklaşmaktadır. Doğası itibariyle oldukça takdir edilen bu yerler kamp yapanlar için de ziyaret edilmektedir. Kampçıların her yıl mutlaka ziyaret ettiği bu köyden 2 kilometre gibi bir mesafeyi yürüdükten sonra muhteşem akan şelalelere ulaşma şansı elde edeceksiniz. Ayrıca buraya geldiğiniz andan itibaren ziyaret etmeniz gereken mağaralar da karşınıza çıkmaktadır.

Ağva Gezi Rehberi 7

11 Göller Vadisini, Ballıkayalar, Gürlek mağaralarını da ziyaret ediniz. Milattan sonra 2 ve 3. Yüzyılda hapishane olarak kullanıldığı ise günümüze ulaşan bir bilgidir. Şile ismini Eski Yunancada kekik anlamına gelen “yaban çiçeği” sözcüğü olan “Philee”den geldiği bilinmektedir. Sizler bu yolda da bol bol kekik toplayabilirsiniz ayrıca.

Kilimli ve Kadırga Koyları

Ağva Gezi Rehberi 8

Ağva’dan 10-15 dakika gibi bir mesafede yer alan Kilimli ve Kadırga Koyları için piknik çantası ayarlamayı mutlaka unutmayın. Muhteşem esen rüzgarın yanında, güzel bir güneşin eşlik ettiği bir yaz gününde ışıklar huzurunda güzel bir tatil fırsatı elde edeceksiniz.

Göltürkbükü Gezi Rehberi

Kilimli ve Kadırga Koyları, Ağva Gezi rehberi oluşturanların listesine eklediği bir bölgedir. Tehlikeli olmayan Kilimli Koyu, Karadeniz parçası gibi bir yapıya sahiptir. Sizler gönül rahatlığı ile girebilirsiniz. Olta balıkçığının serbest olduğu bu yerde balık geçiş yeridir.

Ağva Gezi Rehberi 9

Kadırga Koyu ise bir amfi tiyatro olarak günümüze kadar süre gelmiştir. Hiçbir insan müdahale etmediği, kayaların şekilleri muhteşem yapıya sahiptir. Doğanın kendisine has yapısıdır.

Ağlayan Kaya ve Gelin Kayası

Ağva Gezi Rehberi 10

Doğa yürüyüşü ve keşifler için de bu bölgeye gelenlerin sayısı bir hayli fazladır. Doğanın sebebiyet verdiği bu güzellikler mutlaka görülmesi gereken yerler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ağva Gezi Rehberi 11

Gelin Kayasının bu kayaya denilmesinin en açık sebebi ise beyaz renkte olmasının yanı sıra duvaklı bir gelin ile benzerlik göstermesidir. Ağlayan kaya denilmesinin sebebi ise görüntüsüne bakıldığında ağlayan bir tipte görüntü vermesidir.

Datça Gezi Rehberi

Şile Feneri

Ağva Gezi Rehberi 12

1856 yılarında inşası biten Şile Deniz Feneri; dünyada aktif bir biçimde hizmet veren en büyük ikinci deniz feneri olarak karşımıza çıkmaktadır. 35 mil uzağa kadar ışığını aktif bir biçimde gönderen ve 20 metre yükseklikte olan bu kule Kırım Harbinde yapılmıştır.

Ayvalık Gezi Rehberi

Ağva Gezi Rehberi 13

Karadeniz’den İstanbul Boğazına gidecek gemilerin rotalarını net bir biçimde görmesini sağlamıştır. İnşa edildiği tarihte ise ışık kaynağı olarak 3 fitilli gaz lambası kullanılan bu yapıda 1968 yılından itibaren ise elektrik kullanmaya başlamıştır.

Marmaris Gezi Rehberi

Ağva gezi rehberi oluşturanların bu bölgeye yakın olmasından ötürü burayı ziyaret ettiği bilinmektedir. Sizler de güzel bir gün geçirmenin yanında geceyi güzel bir biçimde bitirmek istiyorsanız yapmanız gereken geceyi açık ve yüksek bir alanda geçirmek olacaktır.

Ağva Otelleri

Ağva seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Ağva gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağva Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları