Pera Müzesi Film Programları’nın sunduğu Berlin – Yuva Denilen Şehir programı, bir kentin 90 yıllık tarihini çarpıcı bir şekilde sinemaseverlere sunuyor.

Almanya’nın önde gelen prestijli film müzelerinden Berlin Film ve Televizyon Müzesi işbirliğiyle gösterime sunduğu Berlin – Yuva Denilen Şehir programı 3 Temmuz’a kadar meraklılarını bekliyor.  20. yüzyılı çalkantılar içinde geçirmiş çok yönlü kentin 90 yıllık tarihinin gözler önüne seridiği program Deutsche Kinemathek’in küratörlüğünde gerçekleşiyor.

Sinema tarihinde büyük önem taşıyan yapımlara yer verilen Pera Film’in sinemaseverlerle buluşturduğu Berlin – Yuva Denilen Şehir başlıklı program kapsamında perdeye yansıyan M, 45 Doğumlu, Kaygı, Gece Kesişen Yollar, Ostkreuz ve Berlin Almanya’dadır başlı filmler, izleyicilerin alkışını toplamaya devam ediyor. Program, kent siluetindeki değişime panoramik bir bakış sunarken, sakinlerin yaşamlarını ve mücadelelerini de mercek altına alıyor.

Kentin 90 yıllık tarihini gözler önüne seren yapımlar bir arada

Berlin – Yuva Denilen Şehir film programı kapsamında gösterilen, Fritz Lang’ın yönetmenliğini üstlendiği 1930 yapımı M, toplumsal eleştiriyi gerilimle buluşturarak, bir kişisel delilik – toplumsal histeri panoraması oluşturuyor. 1965 yazında Doğu Berlin’de geçen 45 Doğumlu filminde, yönetmen Jürgen Böttcher, belgesel niteliği taşıyan görsellerle başka bir hayat arzusunun hikâyesini anlatıyor. Helga Schubert’in otobiyografik filmi Kaygı, eleştirmenler tarafından Doğu Almanya’da çekilmiş en etkileyici kadın filmi olarak nitelendiriliyor.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasından kısa bir süre sonra, iki Almanya arasında “insansız bölgede” yaşayan 15 yaşındaki bir genç kızın öyküsünü bölümler halinde anlatanOstkreuz, Michael Klier imzasıyla perdeye yansıyor. 1999 Cannes Film Festivali’nde “Yönetmenlerin On Beş Günü” seçkisinin açılış filmi olan Gece Kesişen Yollar, birleşme sonrası Almanya’sında geçiyor. Bozulmakta olan bir sosyal düzende ilişkilerin nasıl yok olduğuna dikkat çeken filmin yönetmen koltuğunda Andreas Kleinert oturuyor. Veit Helmer’in 1999 tarihli kısa filminden uyarlanan, yönetmenliğini Hannes Stöhr’nün yaptığıBerlin Almanya’dadır, eski bir mahkumun yeni bir dünyayı öğrenme serüvenindeki hüznü, incelikli bir mizah ve teknolojik yönden gerçekçi bir yaklaşımla bir araya getiriyor.

Pera Film’in Berlin – Yuva Denilen Şehir film programı, 3 Temmuz’a kadar izlenebilir. Biletler Biletix’ten temin edilebilir.

#PeraFilm

Gösterim Programı

Berlin – Yuva Denilen Şehir

3 Temmuz 2019’a kadar!

27 Haziran Perşembe

19.00 45 Doğumlu (97′)

Born in ’45

28 Haziran Cuma

21.00 M (111′)

29 Haziran Cumartesi

14.00 Ostkreuz (86′)

30 Haziran Pazar

16.00 Berlin Almanya’dadır (97′)

Berlin is in Germany

2 Temmuz Salı

19.00 Kaygı (99′)

Apprehension

3 Temmuz Çarşamba

19.00 Gece Kesişen Yollar (98′)

Paths in the Night

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Harika Harika
0
Harika
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
Şok Oldum Şok Oldum
0
Şok Oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Üzdü Üzdü
0
Üzdü
BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Berlin'in 90 Yıllık Tarihi "Berlin-Yuva Denilen Şehir" Pera Müzesi'nde

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları